Rezultati u softveru za rendering i obradu slike
LuxMark 2
LuxRender je softver za renderovanje zasnovan GPL-u. Reč je o veoma dobrom alatu za renderovanje koji na osnovu najsavremenijih algoritama za rendering simulira protok svetlosti u skladu sa fizičkim jednačinama, da bi dobili realistične slike nekog modela. Mnogi poznati filmski producenti, odnosno njihovi timovi, su ovaj softver korisitli u završnim fazama obrade nekih sekvencija filma sa ciljem “ubacivanja” nekog modela u sam kadar, a da isti izgleda što je moguće realnije u odnosu na okruženje u kom se nalazi. Za testiranje koristimo verziju 2, koja u sebi ima tri scene sa razlličitim nivoima detalja – Complex, Medium i Simple.
Ovaj test definitivno leži Intelovim GPU-ovima. Za CPU nas ne čudi debela razlika imajući u vidu broj FP operacija koje mogu da izvrše dva Piledriver modula, odnosno 4 Haswell jezgra. Ipak, GPU je pokazao ogromnu razliku u korist GT2 jezgra. Međutim, primećuje se da je skaliranje performansi sa overklokom bolje na A10 6790K. Ipak za OCL rendering preporuka su diskretne grafičke karte, a ovo je samo ilustracija performansi u određenom domenu.
PovRAY
PovRAY radi sličnu stvar kao i LuxRender i veoma je popularan alat za renderovanje. PovRAY je zasnovan na radu sa ray tracing grafikom. Inače, ovaj alat je open source tipa. U kompjuterskoj grafici, ray tracing je tehnika za generisanje slike praćenja puta svetlosti kroz piksel i simuliraju efekta susreta svetlosti sa virtuelnim objektima. Ray tracing je u stanju da simuliraju različite optičke efekate, kao što su refleksija i refrakcija, rasejanje svetla, hromatske aberacije i sl… Tehnika je u stanju da proizvodi veoma visok stepen vizuelnog realizma, obično viša nego kod tipičnih metoda scanline rendering-a. Ray tracing je najpogodniji za primene gde se slike „sporo renderuju“, kao što su fotografije za film ili specijalni efekati, tj nije namenjen radu u realnom vremenom, bar ne još uvek… Kažemo „bar ne još uvek“ jer današnji procesori još uvek nisu u stanju da se izbore sa tim, ma koliko nam se ponekad brzi učinili. Ipak, PovRAY je odličan benchmark alat!
PovRay koristi izvesnu optimizaciju za FMA4 set instrukcija, koji Haswell ne poseduje, međutim ovo ipak nije dovoljno da se u ovom rendering programu A10 izbori sa dosta snažnijim Haswell jezgrima. Možda bi u ovakvim testovima realnije poređenje bilo sa Core i3, koji poseduje dva jezgra i 4 thread-a.
Blender 2.69 x64
U pitanju je popularni program za 3D modelovanje i rendering. Ova aplikacija je veoma korisna svakome ko se bavi 3D modelovanjem. Program je 64-bitni i Open Source je. Moguće je kompajlirati ga različitim vrstama kompajlera čime se podjednako forsiraju različite mikroarhitekture. Instalaciona verzija koja može da se skine sa www.blender.org sajta je kompajlirana Open GCC kompajlerom.
Ovaj test takođe pokazuje veliku prednost Core i5 procesora u odnosu na AMD A10 APU. Pravi takmac za i5 mogao bi da bude AMD FX8350, koji je opet cenovno niže pozicioniran.
Photoshop CS6
Ovo je još jedan u nizu „realworld“ pokazatelja performansi procesora. U pitanju je Driverheaven-ov script, koji sadrži 14 najčešće korišćenih filtera za obradu slike u PS. Korisnici koji se bave obradom grafike, „front end“ web development-om, kao i grafički dizajneri će svakako želeti da znaju kako se današnji procesori nose sa ovakvim poslovima. Photoshop filteri su mahom single thread-ovani, što znači da ne koriste veliki broj jezgara, izuzev pojedinih, kao npr. „smart blur“. Pored toga, Photoshop CS6 zahteva efikasan rad sa memorijom, što znači da procesor koji bolje sarađuje sa RAM-om će bolje pokretati i Photoshop filtere.
U singlethreadovanom Photoshopu razlika praktično da ne postoji u odnosu na FX procesore. Ako želite jeftin računar za Photoshop, odluka bi mogla da padne na APU. Određeni filteri koriste OpenCL akceleraciju, pa je i tu moguće dodatno ubrzanje. Ipak, na Intelovoj platformi Photoshop radi dosta brže, prevashodno zbog CPU optimizacije i ICC kompajlera koji Adobe koristi u razvoju Photoshop-a.
Musemage
Musemage predstavlja prvi potpuno funkcionalan softver za foto editovanje, zasnovan na GPGPU akceleraciji. Zahvaljujući GPU optimizovanim filterima, musemage poseduje izuzetnu brzinu u radu i realtime vizuelni odziv. Poseduje integrisan benchmark za merenje performansi vašeg GPU-a i procesora. Kao takav je idealna alatka za merenje performansi APU-ova.
Jasno je da kvalitetna OpenCL optimizacija „prija“ AMD APU-ovima. Kao što smo već analzirali u CompuBench CL sintetičkom testu, A10 6790K odlično radi kada je u pitanju obrada slike preko GPU-a i matrični proračuni, što objašnjava ovako dobar rezultat u ovom testu.
Dodaj komentar