| Hardver | Periferije | Taster Ključ
Periferije

Taster Ključ


Princip rada

 

Princip rada uređaja je vrlo jednostavan. Iz kućišta Taster Ključa izlaze četiri žice od kojih se jedna ne koristi, odnosno koristi se samo u slučaju da imate potrebe da programirate mikro kontroler, što naravno nikada nećete raditi. Pretpostavljamo da je ta žica ostavljena da bi se lakše dijagnostikovao kvar u slučaju da uređaj ne funkcioniše kako bi trebalo. Ovde bi mogli da uputimo i prvu kritiku. Naime, ova žica je direktno vezana na mikro kontroler, a kako kaže proizvođač, povezivanjem napona većeg od 3V rizikujete da trajno oštetite kontroler. Mogao je na ovoj žici da se nađe neki mikro prekidač koji bi po default bio isključen, a uključivao bi se samo po potrebi.

 

Taster kljuc 003 T

 

Kako je povezivanje ovog uređaja veoma jednostavno, verujemo da će se mnogo korisnika odlučiti na samostalnu instalaciju, i samim tim izbeći plaćanje ugradnje, što je samo po sebi veliki plus za Taster Ključ.

Kako smo zanemarili žutu žicu, ostaju nam još tri. Jedna žica se povezuje sa masom, jedna ide na zvučnik, odnosno zvono, dok se poslednja vezuje na taster interfona u stanu. U suštini na sajtu Taster Ključa-a imate detaljno uputstvo, verovatno za sve uređaje na našem tržištu, pa nema potrebe da brinete oko toga. Sve što je potrebno je da na njihovom sajtu nađete odgovarajući model i pratite uputstvo koje otprilike izgleda OVAKO. Crnu žicu povežete na broj 6, zelenu na devet, a crvenu na CA. Pre toga je potrebno samo da postavite jumper u odgovarajući položaj u odnosu na to kakav uređaj posedujete, da li je petožični, dvožični ili impulsni.

Kao što se može zaključiti, zahvaljujući žicama, princip je vrlo jednostavan. Signal koji dolazi sa zvona se isporučuje do mikrokontrolera koji upoređuje signal sa onim što je isprogramirano i ako se podudaraju signal za otvaranje će biti poslat na ogovarajuću žicu.

 

Taster kljuc 001

 

Što se tiče samog programiranja uređaja, sve je izvedeno najjednostavnije moguće (Apple bi im pozavideo :)). Na uređaju se nalazi samo jedan taster čijim stiskanjem definišete šifru. Kada unesete željenu šifru uređaj će je ponoviti posle pet sekundi, čisto da potvrdi da je to željena šifra. U slučaju da Vam ne odgovara uneta šifra, odmah možete uneti ponovo šifru. Sama šifra se sastoji od kombinacije pritiska tastera i pauza između njih. Primera radi, 1s stisnut taster, 1s pauza, 0,1s stisnut taster, 0,1s pauza, 0,1s stisnut taster. Naravno, ako imate problema da tačno ponovite željenu kombinaciju, možete podesiti i koliki će biti prag tolerancije greške od nivoa 1 do 5. Fabrički ovaj nivo je podešen na 2 što se u praksi pokazalo kao dovoljno. Kada unesete tačnu kombinaciju, vrata će dobiti signal za otvaranje i svo vreme dok traje signal uređaj će pištati na svaku sekundu. Fabrički je podešeno da dužina ovog intervala bude 5 sekundi, a vi ga po potrebi možete definisati na vrednost između 1 i 20 sekundi. Kako bi uštedeli bateriju mi smo ovaj interval podesili na 2 sekunde što je sasvim dovoljno. Kada se pominje pištanje, misli se na sam uređaj, a ne na interfon.

 

Taster kljuc 004

 

Korišćenje interfona je isto kao i do sada i ne postoje nikakve razlike. Jedina razlika je to što će komšijama biti čudno da Vam neko odmah otvara vrata čim pozvonite na interfon. Ako želite, uređaj možete ugraditi u samu slušalicu pošto je dovoljno mali da stane unutra. Jedina mana ovakve konfiguracije je što morate da otvarate interfon u slučaju da želite da promenite šifru, nivo preciznosti ili dužinu trajanja impulsa.

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar