| Hardver | Periferije | Taster Ključ
Periferije

Taster Ključ


Problematika

 

U stanbenoj zgradi jednog od autora ovog teksta (Miloš Arsić) postoji interfon nekih 7 godina, dok se za ulazak u zgradu koristi „napredna tehnologija“ RFID. Da se razumemo, RFID tehnologija je dosta elegantnije rešenje od običnog ključa, pošto omogućava beskontakno otključavanje ulaznih vrata. Sve što je potrebno je da karticu ili privezak sa RFID čipom prinesete na par cm od čitača i vrata će se otključati. Konkretno Miloš ima privezak na ključevima i karticu u novčaniku.

U vreme kada je ugrađen interfon i RFID, svi koji su dolazili u zgradu su se oduševljavali sa ovim načinom otvaranja vrata i tražili telefon firme koja je to ugradila. Ako Vam sada kažemo da je taster ključ koji se danas nalazi na testu najelegantnje pristupačno rešenje za zamenu klasičnog ključa ili RFID ključa, a pritom je veoma pristupačno rešenje, da li smo Vas dovoljno zainteresovali?

Trenutno stanje je takvo da 99% zgrada sa interfonima i dalje koriste klasične ključeve, za otključavanja ulaznih vrata. Naravno postoji i elegantnije rešenje, koje sam već pomenuo u uvodu, a to je RFID. Istini za volju, RFID je vrlo dobro rešenje, ali i dalje nije savršeno.

Naime, iako Miloš ima na privezku ključ i ključ karticu (RFID), i nije retko da mu se desi da ih zaboravi, pa mora da zvoni na interfon. Čak i kada ne zaboravi privezak sa ključevima, RFID nije baš elegantna varijanta. Često u rukama Miloš ima gomilu kesa ili kutija sa ručkom (čitaj: hardverom), a obično se novčanik nalazi u rancu, isto kao i ključevi, ili u džepu. Da bi otključao vrata, morao je da spusti sve kese, da izvuče privezak iz ranca, da otvori vrata dok ih jednom nogom pridržava kako se ne bi zatvorila, pa da onda opet skuolja kese i kutije… Pogledajte ovaj video materijal ispod i biće Vam jasna pomenuta situacija:

 

 

Radeći sa hardverom, vrlo često se dešava da Miloš kući dolazi punih ruku, pa svaki put prolazi gore opisanu proceduru. Situacija je još gora kada ide u veliku nabavku hrane. Kako kese mora da spusti na „zemlju“ to za sobom povlači da i u stanu te kese moraju da se spuste na pod, nakon što ih je isprljao ispred ulaza, umesto da kese spusti na radnu površinu i odatle razvrstava po potrebi.

Sve što je prikazano na video klipu se nama lično dogodilo nebrojeno broj puta, ali ima još mnogo situacija koje nisu prikazane. Koliko puta nam se samo desilo da ne čujemo interfon jer sedimo na terasi, ili pričamo sa nekim preko telefona isl. Pored toga mnogo puta nam se desilo da smo u kupatilu baš kada neko zvoni… Svi znamo da nije prijatno da prekidamo koji god posao da radimo na tim mestima. Koliko puta smo zaboravili ključeve kada silazimo na brzinu – do prodavnice, da uzmemo nešto iz automobila, ili da jednostavno od nekoga nešto „pokupimo“ na brzinu ispred zgrade.

Recimo, kod Miloša često dolaze prijatelji, i to zna da bude naporno kada morate da im često otvarate vrata preko interfona, jednostavno možete im reći šifru, pa ako se bojite da neko to može da iskoristi vrlo jednostavno šifru možete da promenite.

Ipak najbolji utisak je ostavilo na nas to što ne moramo da ispuštamo stvari iz ruke kako bi uzeli ključeve!

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar