Hardverski deo
Prvo što se uoči kada se uređaj izvuče iz kesice je crna plastika koja čini gornji i donji deo Elektre. Ako se malo bolje zagleda u pitanju je glossy plastika tako da budite spremni na vidljive otiske prstiju imajući u vidu sistem otvaranja prisutan kod ove fioke.
Onima kojima se crna boja na dopada uvek mogu da razmisle o beloj varijanti – da, da LC Power je i na ovo mislio i uporedo je izbacio i belu varijantu Elektre sa kodnom oznakom LC-25U3W-Elektra, tako da u Elektri mogu da uživaju i ljubitelji bele boje.
Na gornjoj stranici koja se skida dominira beli LC Power logo, tako da ćete vrlo lako znati koju stranicu da skinete kada želite da ugradite ili izvadite 2,5“ uređaj.
Ostatak kućišta čini aluminijumski kostur na kojem se nalazi konektor za napajanje i prenos podataka, kao i plavi indikacioni LED koji svojim osvetljenjem pokazuje stanje u kojem se uređaj nalazi. Treperenje LED-a znači da vrši se prenos podataka sa/na uređaj, dok kada svetli LED bez treperenja označava da je fioka priključena na napajanje.
Kao što ste mogli videti iz dela o pakovanju, ne postoje nikakvi šrafovi, šrafcigeri isl, ali to nije ni potrebno. Naime, kućište se otvara blagim pristikom na gornju površinu sa LC Power logoom i povlaćenjem na stranu suprotnu od one na kojoj se nalazi konektor. Ovaj sistem odlično funkcioniše, ali ćete se malo pomućiti prilikom prvog otvaranja dok nađete odgovarajuću primenjivu silu.
U unutrašnjosti ne postoje ikakvi pokretni delovi koji bi uticali na dugotrajnost fioke. Jednostavno ubacite uređaj u fioku i sa jedne strane će ga „držati“ SATA i naponski konektor, a sa druge plastična barijera, tako da se ništa neće pomerati unutar fioke time onemogućavajući da se prilikom većih G sila tokom nošenja ugrađeni HDD/SSD izvuče iz konektora. Vidi se da je LC Power na sve mislio…
Mi ne bi smo bili PCAXE da nismo zavirili u elektroniku ove fioke. Odrašljivanjem šrafova i skidanjem cele pločice sa čipovima došli smo do Asmedia ASM1053 čipa.
Ugrađeni ASM1053 (bez E oznake na kraju) čip služi kao USB to SATA „most“ i podržava USB 3.0 kao i SATA II interfejs. Ovo znači da će fioka iskoristiti maksimalne performanse hard diskova, dok kada su u pitanju brzi SATA III SSD-ovi njihova maksimalna sekvencijalna brzina čitanja/upisa biće ograničena na ono što pruža SATA II interfejs. Ovo ne predstavlja ozbiljnu manu, jer će retko ko koristiti SSD kao prenosni uređaj za dokumente, a i maksimalne sekvencijalne brzine SATA II u praksi su i više nego dovoljne za brzo prebacivanje podataka.
Dodaj komentar