Hardverski nivo i utisci
Havoc-u za prvo uključivanje nije potreban nikakav drajver, jednostavno je sve plug & play. Ubodete USB kabl od miša u Vaš računar, sačekate neki minut da Windows nađe i skine drajvere i Havoc je spreman za korišćenje. Opet za bilo kakvo podešavanje tastera, osvetljenja i pravljenje makro-a trebaće Vam propratni softver namenjen Havoc-u.
Havoc je namenjen dešnjacima i na taj način je i oblikovan, malo je zakrivljen u desno, tj. nije simetričan. Pretežno je presvučen gumom osim nekih delova koji su plastični. Korisćena je crna “gumena” boja (slično plastifikaciji) koja plastici pri farbanju nanosi sloj gume koji smanjuje rizik od klizanja prstiju. Naravno levi deo miša gde naleže palac je presvučen pravom gumom radi boljeg držanja miša dok je suprotna strana od sjajne glossy plastike koje nije baš najsrećnije rešenje sa pogleda praktične primene. Estetski i vizuelno gledano izgleda savršeno, ali u praksi su nam se znojili prsti i klizali po desnoj strani miša gde se sjajna plastika nalazi.
CM Storm Havoc je prilično utegnut miš, ništa ne krcka, ne cvili, ne zavija što ume da bude pojava kod nekih miševa. Srećom kod Havoc-a toga nema zahvaljujući njegovoj izradi. Miš odaje utisak kao da je izrađen iz jednog dela, a njegove dimenzije se mogu nazvati „srednjim“ što će odgovarati većini korisnika.
Miš poseduje ukupno 8 tastera koje je moguće proizvoljno programirati, tj. dodati im određenu funkciju ili makro zavisno od toga šta želite tj. koji taster da ima koju funkciju. Između levog i desnog klika, malo unazad su pozicionirana dva DPI tastera – jedan je za podizanje DPI, a drugi za spuštanje DPI-a. Oba tastera su izrađena od sjajne glossy plastike i strelice na njima su providne zarad boljeg efekta LE dioda koje se nalaze u mišu. Nažalost ovi tasteri su malo daleko od kažiprsta, pa je pri igranju moguće u brzini pritisnuti DPI + taster koji je najbliži kažiprstu, ali DPI – taster je još niže pozicioniran i malo je teže doći do njega što i nije najsrećnije rešenje ako ste usred igračke sesije u vidu FPS igre gde je brzina krucijalna.
Odmah ispred DPI tastera nalazi se skrol točkic koji je sa gornje strane presvučen silikonom i čiji je materijal prijatan za dodir. Prst se jednostavno lepi i ostaje na njemu, što je dobro zbog preciznijeg skrolovanja tokom igranja. Skrol je inače jako tih i je izrađen od bele plastike što doprinosi osvetljenju. Tokom skrolovanja odaje prijatan osećaj i pruža malu otpornost koja je aspolutno idealna za precizan skrol. Pored njega na levom kliku možemo videti četiri horizontalna proreza koji služe za signalizaciju DPI-a, tj. koji se DPI korak trenutno koristi.
Malo ispod levog klika u delu gde Vam se nalazi palac, postoje tri dodatna tastera i presvučena su pomenutom “gumenom” bojom.
Kabal Havoc-a na izlazu je zaštićen čvrstom gumom i nastavlja se obloženim bužirom ili popularnije zvanim, sleeve-om, koji je dosta kvalitetan. Dužina kabla iznosi 1,8m, a USB konektor je pozlaćen.
Padovi miša su prilično veliki, debeli i poseduju konkavan oblik. To upravo znači da ste narednih par godina mirni što se tiče njih, jer treba proći dosta vremena da bi se istrošili.
Havoc poseduje 128KB sopstvene memorije koja služi za memorisanje Vaših makro-a, profila, LED osvetljenja i sl. Sopstvena memorija je korisna ako nosite miš sa sobom u igraonicu, kod prijatelja ili na LAN party. Masa Havoc-a iznosi 122 grama za koju se može reći da je gotovo idealna. Centar mase se kod miša nalazi u donjem delu u predelu klizača tj. padova i na taj način Havoc idealno klizi po podlozi.
Na sledećim slikama možete pogledati detaljnije dimenzije miša.
Zbog svojih idealnih dimenzija miš je moguće koristiti praktično svako, bez obzira da li imate manju ili veću šaku. Potrebno je držanje u polu claw stilu, ako mislite da dohvatite DPI tastere tokom igranja. Moguće je igrati i sa pruženom šakom i prstima, ali oni korisnici sa većom šakom će imati problema da dohvate DPI tastere svojim prstima. Na prikazanoj slici ispod možete videti kako izgleda naša šaka.
Na slikama možete videti kako miš leži u ruci.
CM Storm Havoc poseduje Avago ADNS-9800 laserski senzor koji je u mogućnosti da isporuči 8200 DPI u po koracima po 100 DPI. 8200 DPI je previsoka rezolucija, čak i za setup sa tri monitora, ali je pohvalno da miš poseduje ovakav senzor koji se već pokazao kao odličan. Angle snapping opcija je i ovde prisutna, a o njoj smo pisali u prošlom testu koji možete pročitati ovde. Polling rate je do 1000Hz / 1ms. U prilog Havoc-u idu i Omron japanski mikro prekidači čiji radni vek iznosi pet miliona klikova, drugim rečima, kvalitetan gejming na duže staze je zagarantovan.
Havoc poseduje i LED osvetljenje koje je promenljivo i u mogućnosti je da prikaže sedam različitih boja. Pored toga imate i mogućnost biranja načina na koji će ono svetleti. Uvek uključeno, isključeno, pulsirajuće i takozvanu Rapid Fire kombinaciju koja zanimljivo izgleda i gde se samo prilikom klika boja osvetljenja menja u belu, a posle se vraća u Vašu odabranu boju.
Od dodatnih funkcija postoji jos samo podešavanje jačine osvetljenja. Prorezi na levom kliku koji signaliziraju odabran DPI malo probijaju u “komšiluk”.
Prelazimo na dodatne mogućnosti i funkcije…
Dodaj komentar