Unutrašnjost i tehnikalije
Kao što smo već pomenuli OEM ovog modela je CWT. Nažalost nismo u mogućnosti da utvrdimo kojoj seriji pripada ovaj model, pa pretpostavljamo da se radi o modelu koji je specijalno napravljen za Thermaltake ili možda tek treba da se pojavi.
Možda se nekima učini da ovaj model poseduje 80Plus sertifikat, pošto se na kutiji nalazi sličica koja neodoljivo podseća na 80Plus Bronze. Boljim pogledom se vidi da to nije 80Plus već da na njoj piše 87% efikasnosti. Nismo neki pobornici 80Plus sertifikata, ali svakako ne podržavamo ovakav potez. Ta sličica je mogla da ima i neki drugi dizajn.
Da se razumemo, to što mi nismo pobornici 80Plus sertifikata ne znači da nam nije stalo do efikasnosti napajanja. Kada budemo nabavili precizniju opremu testiraćemo sami kolika je tačna efikasnost i pokazati da nije uvek sve onako kako kaže 80Plus. Za one koji nisu ispratili, sve detaljnije o tom setifikatu možete informisati na OVOM linku. Primera radi, ukoliko komponente u vašem računaru koriste 800W, a vaše napajanje ima 80% efikasnost, znači da će napajanje iz „vući“ 1000w. Računica je vrlo prosta – efikasnije napajanje znači veću uštedu energije. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja, a samim tim i manja buka koju proizvodi.
Thermaltake Smart SE 730W je predviđen za korišćenje na električnim mrežama sa naponom od 200-240V AC sa frekvencijama od 47-63Hz.
Ovo napajanje poseduje jednu 12V granu koja je sposobna da isporuči 57A, odnosno 684W. Ovo je više nego dovoljno za pogon dve mainstream grafičke karte u CF ili SLi režimu i šestojezgranog procesora. Čak možete i bez problema da „debelo“ overklokujete ceo sistem i sve će raditi bez problema. Kada su u pitanju 3,3 i 5V grane, one mogu da isporuče 22A, odnosno 20A, ali maksimalna kombinovana snaga te dve grane ne bi trebala da prelazi 130W.
Power Factor Correction (PFC) omogućuje da napajanje radi sa maksimalnom efikasnošću. Thermaltake Smart 730W napajanje poseduje aktivni PFC. APFC automatkski koriguje AC ulazni napon i može da radi sa kompletnim opsegom ulaznih napona. Pri tom je vođeno računa o zaštiti od strujnog udara i filtraciji napona na ulazu iz električne mreže, pa su prisutni sledeće zaštite: OVP, UVP, OPP i SCP.
Thermaltake Smart SE 730W poseduje ATX12V sertifikat u svojoj 2.3 verziji, kao i SSI EPS 12V 2.92.
Ventilator je TT-1425B, odnosno Yate Loon D14BH-12. Njegove dimenzije su 140x140x25mm, a deklarisan je na 12V i 0,7A što daje maksimalnu potrošnju od 8,4W. Specifikacije kažu da se vrti na maksimalno 2800 RPM i obezbeđuje protok vazduha od čak 140CFM uz buku od 48,5dBA.
U toku testiranja napajanje se pokazalo kao tiho do 350W opterećenja, dok posle toga postaje glasnije, a preko 500W postaje bučno. Treba napomenuti da je do 350W tiho, ali je i to glasnije u odnosu na neke konkurente.
Ulazni deo napajanja je odlično urađen. Na prvom delu vidimo jedan X i dva Y kondenzatora zalemljene na pločicu zajedno sa utičnicom i prekidačem.
Na drugom delu takođe vidimo jedan X i dva Y kondenzatora, a tu su još i tri kalema, MOV, termistor i osigurač. Sa zadnje strane ploče nalazi se i CAP004DG, koji je zadužen za kontrolisanje praženjenja kondenzatora.
Sledeća stvar na koju nailazimo je grec GBU806 koji je montiran bez hladnjaka. U primarnom delu se još nalaze dva GPT13N50 mosfeta sa diodom čiji naziv nismo uspeli da pročitamo i zaduženi su za APFC, kao i dva K20A60U mosfeta koja su zadužena za svičerski deo posla.
U ovom delu se takođe nalazi i kondenzator „poznatog“ proizvođača Aishi, 470 µF i deklarisan je na 85°C. Za funkcionisanje PFC/PWM dela zaduženi su CM6805DG i CM03X.
Kada je sekundar u pitanju, vidimo klasičan sekundar sa šotki ispravljačima i grupnom regulacijom napona. Na jedan hladnjak su montirane sve diode, četiri PFR40L60CT zadužene za 12V i po jedna STPS3045CT zadužena za 5V i STPS4045CW zadužena za 3,3V.
Za kontrolisanje rada napajanja zaduženo je integrisano kolo ST95313. Zaštite koje su podržane sa njegove strane su OVP, UVP. Pošto se u sprezi sa ovim kolom nalazi i LM393L pretpostavljamo da je ono zaduženo za OCP zaštitu.
Što se tiče kondenzatora na sekunadaru, u pitanju su Capxon i Aishi, a radna temperatura im je 105°C.
Unutrašnjost napajanja je urađena korektno. Naša zamerka ide na izbor kondenzatora i nedostatak OTP-a. Kada je kvalitet lemljenja u pitanju, možemo slobodno reći tipično za CWT da je na odličnom nivou.
Polako smo došli do najbitnijeg dela ove recenzije, a to su rezultati.
Dodaj komentar