Način testiranja i rezultati
Za testiranje smo koristili uređaj „custom“ izrade koji može da optereti 3,3 i 5 V grane sa po 30 A, dok je 12 V granu sada moguće opteretiti sa 60A.
Svaki test je rađen po pet minuta dok je svaki poslednji test u grupi rađen dvadeset minuta.
Prvo smo krenuli sa opterećenjem 3,3 V grane, u koracima po 6 A, dok su 5 i 12 V bili konstantno opterećeni samo sa 6 A. Specifikacija kaže da je maksimalno opterećenje 24A.
Kada je u pitanju 5V grana specifikacija kaže da je maksimalno opterećenje 20A, dok smo ga na testu opteretili sa 4A iznad specifikacije.
Na sledećem testu smo merili kako se ponaša napajanje kada se zajedno opterete 3,3 i 5V grane. Slično kao i u prethodnom i ovde je test rađen preko specifikacije jer je maksimalna kombinovana snaga ovih grana 150W, a mi smo opteretili 13,5% više.
Došli smo i do najbitnije grane odnosno 12V. Pošto je specifikacija za ovu granu 672W, odnosno tačno 56A na 12V i ovde smo prešli izvan specifikacije – za 4A.
Sasvim korektno ponašanje za napajanje od recimo 550W! Šta!? Ovo je napajanje od 730W? Da, to je onda problem…
Ovde bi uputili zamerku na kontrolu napona na 5V grani, kada je opterećena samo 12V grana, odnosno kada je “cross load” u pitanju. Već pri opterećenju od 42A, odnosno na 75% od sertifikovanih 56A, napajanje je ispalo iz ATX specifikacije, a do kraja testa razlika se konstantno povećavala.
Na kraju je ostalo da vidimo kako se napajanje ponaša kada mu iscedimo svaki W snage.
I ovde vidimo problem 5V grane. Moramo priznati da je ovaj test podigao lestvicu u odnosu na prethodni, te se može reći da ovo napajanje u ovom slučaju ima 650W. Ako zanemarimo 5V granu ostalo je sasvim u redu i u skladu sa ATX specifikacijama.
Dodaj komentar