Unutrašnjost i tehnikalije
Kao što smo navikli, na početku ovog dela teksta pominjemo koj je OEM predstavljenog modela. U ovom slučaju OEM je baš Super Flower.
Ova kompanija radi napajanja za dosta drugih poznatih imena, pa je moguće naći isti ovakav model pod različitim imenima kao što su Rosewill, Kingwin i Silentmaxx. Naravno lista proizvođača koji koriste Super Flower kao OEM je mnogo veća, a ovde smo napomenuli samo one za koje smo našli da imaju identičan model sa kao testa, koji se razlikuje samo po nalepnici.
Koliko je Super Flower ozbiljan OEM, govori i činjenica da EVGA koristi njihove modele u napajanjima na koje daje 10 godina garancije.
Super Flower Golden Silent 500W Fanless poseduje 80 Plus Platinum sertifikat, a detalje možete pogledati na OVOM linku. Za one koji nisu ispratili, sve detaljnije o tom setifikatu možete informisati na OVOM linku. Primera radi, ukoliko komponente u vašem računaru koriste 800W, a vaše napajanje ima 80% efikasnost, znači da će napajanje iz „vući“ 1000w. Računica je vrlo prosta. Efikasnije napajanje znači veću uštedu energije. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja, a samim tim i manja buka koju proizvodi.
Kako se ovaj model prodaje u celom svetu, očekivano je da su je ulazni napon 100-250V AC sa frekvencijama od 50-60Hz.
Super Flower SF-500P14FG poseduje jednu 12V granu koja je sposobna da isporuči svu snagu – odnosno 41,5A tj. 498W. Zahvaljujući ovome sa samo 500W možete da pokrenete čak dve grafičke is višeg ranga.
Power Factor Correction (PFC) omogućuje da napajanje radi sa maksimalnom efikasnošću. Super Flower Golden Silent 500W Fanless napajanje poseduje aktivni PFC. APFC automatkski koriguje AC ulazni napon i može da radi sa kompletnim opsegom ulaznih napona. Pri tom je vođeno računa o zaštiti od strujnog udara i filtraciji napona na ulazu iz električne mreže, pa su prisutni sledeće zaštite: OPP, UPP, OVP i SCP.
Tu je i ATX12V sertifikat u svojoj 2.2 verziji, kao i SSI EPS 12V 2.92.
Ventilator koji se nalazi u ovom modelu je, veliki aluminijumski hladnjak. Njegove dimenzije su 170x150x15mm, a težina je 722g što daje vrlo dobro hlađenje. Specifikacije kažu da se ne vrti uopšte, pa je buka koju proizvodi neverovatnih 0dBA.
Ovaj hladnjak naleže na termalnu traku koja se nalazi na masivnim hladnjacima unutar kućišta.
Ulazni deo napajanja je … skoro pa odlično urađen. Sve komponente iz filterskog dela se nalaze na osnovnoj ploči, a njega sačinjavaju tri X i četiri Y kondenzatora, dva kalema, osigurač, termistor i relej.
Primetili ste da smo napomenuli skoro, a u nabrajanju nismo pomenuli MOV. Ovaj deo nam je zadao velike glavobolje. Obišli smo „pola interneta“ kako bi našli razlog zbog čega je izostavljen MOV. Posle izgubljenih nekoliko dana, odlučili smo da upitamo Super Flower, zbog čega ne stavljaju MOV u napajanja. Nažalost nismo dobili odgovor koji smo tražili. U šturom odgovoru na mail smo dobili sledeće: „Please be informed that we don’t do the MOV specially, but our power supply is passing the 1800mv in the Hi-Pot test of MP. During our R&D, our standard is for pass 3000mv“. Nama ovde ništa nije bilo jasno, pošto se Hipot koristi za testiranje električne izolacije na uređajima. U slučaju da neko ko čita ovaj tekst razume šta su oni hteli da kažu voleli bi da se javi i da nam pojasni.
Pošto smo ubeđeni da ovakva vrsta zaštite mora da postoji u napajanju ovog cenovnog ranga, bilo da je MOV, TVS dioda ili nešto drugo, za ovaj deo napajanje dobija minus, dok sam Super Flower dobija veliki minus zbog ovakvog odgovora. Da smo samo dobili odgovor, ne možemo da vam kažemo to je poslovna tajna, ne bi smo imali uopšte problem sa tim. Dok god nas neko ne ubedi u suprotno, nedostatak MOV-a smatramo kao minus.
Pošto smo izneli ovoliku količinu „hejta“ hajde sada da budemo malo objektivni. MOV ili više njih se nalazi u svakom produžnom kablu sa zaštitom. Tako da ako posedujete ovakvu vrstu produžnog kabla, nema potrebe da obraćate pažnju na nedostatak MOV-a.
Sledeća stvar na koju nailazimo je grec za koji nismo u mogućnosti da odredimo model, a on je montiran na ogromni hladnjak na kome su montirane i ostale komponente iz primara. APFC funkciju obavljaju mosfet IPW50R140CP i dioda C3D10060, dok su za svičerski deo posla zadužena dva mosfet-a IPP50R199CP.
U ovom delu se takođe nalazi i kondenzator koji je potpisao Nippon Chemi-Con, koji je deklarisan na 105°C. Za funkcionisanje primarnog dela zaduženi su APFC kontroler za koji nismo u mogućnosti da pročitamo naziv, stanby PWM kontroler ICE3B0565 i pretpostavljamo LLC rezonant kontroler SF29601 koji je montiran na sekundaru.
Kada je sekundar u pitanju, vidimo takozvani sinhroni dizajn. Ovo znači da se umesto dioda koriste mosfetovi, što u praksi treba da znači efikasniji rad odnosu na ona napajanja koja koriste diode. Na masivan hladnjak su montirana četiri mosfeta IPP023N04N zadužena za 12V granu.
Pored ovoga vidimo DC-DC dizajn gde su sve komponente za 3,3 i 5V granu, montirane na jednu pločicu. Na sve mosfete u ovom delu naleže jedan hladnjak, zbog kojeg nismo u mogućnosti da saznamo njihove oznake.
Kontrolisanje rada napajanja pretpostavljamo da obavlja integrisano kolo SF29601, koje smo već pomenuli da radi kao LLC rezonant kontroler. O ovom kolu ne postoje informacije na internetu, a mi pretpostavljamo da je to kolo napravio sam Super Flower, pošto SF u nazivu asocira na Super Flower. Na istoj pločici sa ovim kontrolerom nalazi se integrisano kolo LM324DG, koji je četiri operaciona pojačivača u jednom kućištu i pretpostavljamo da su uz pomoć njega izvedene zaštite koje kontroliše SF29601. Zaštite koje su podržane su OPP, UPP, OVP i SCP.
Što se tiče kondenzatora na sekunadaru, vidimo mešavinu elektrolitskih deklarisanih na 105°C i polimerski Nippon Chemi-Con kondenzatora.
Unutrašnjost napajanja je urađena odlično, dok je kvalitet lemljenja urađena vrlo dobro. Jedina zamerka koju možemo da uputimo je kao što smo već pomenuli, nesrećni MOV.
Polako smo došli do najbitnijeg dela ove recenzije, a to su rezultati.
Dodaj komentar