Unutrašnjost i tehnikalije
Već smo upoznati sa Super Flower imenom i da je upravo on OEM svih svojih modela.
Super Flower Golden Green 400W poseduje 80 Plus Gold sertifikat, a detalje možete pogledati na OVOM linku. Za one koji nisu ispratili, sve detaljnije o tom setifikatu možete informisati na OVOM linku. Primera radi, ukoliko komponente u vašem računaru koriste 800W, a vaše napajanje ima 80% efikasnost, znači da će napajanje iz zida „vući“ 1000W. Računica je vrlo prosta. Efikasnije napajanje znači veću uštedu energije. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja, a samim tim i manja buka koju proizvodi.
Kako se ovaj model prodaje u celom svetu, očekivano je da su je ulazni napon 115-240V AC sa frekvencijama od 50-60Hz.
Super Flower Golden Green 400W poseduje jednu 12V granu koja može da isporuči 33A ili 396W. To je samo 4 W manje od ukupnih 400W što je jako lepo videti.
Power Factor Correction (PFC) omogućuje da napajanje radi sa maksimalnom efikasnošću. Super Flower Golden Green 400W napajanje poseduje aktivni PFC. APFC automatkski koriguje AC ulazni napon i može da radi sa kompletnim opsegom ulaznih napona. Pri tom je vođeno računa o zaštiti od strujnog udara i filtraciji napona na ulazu iz električne mreže, pa su prisutni sledeće zaštite: OVP, SCP, OPP i UPP.
Naravno, tu je i ATX12V sertifikat u svojoj 2.91 verziji, kao i SSI EPS 12V u svojoj 2.92 izvedbi.
Kada otvorimo napajanje, prvo što ugledamo je ventilator. Njegove dimenzije su 120x120x25mm. Specifikacije kažu da radi na 12V uz potrošnju struje jačine od 0,33A. Pokušali smo da nađemo detaljnije specifikacije, ali pretraga interneta nije dala rezultate, a jedino što smo pronašli na nekim sajtovima je da maksimalni broj obrtaja 1500rpm. Bez obzira na karakteristike ventilatora, njegova implementacija u ovom napajanju se pokazala kao vrlo tiha. Što se tiče kvaliteta tu nemožemo previše pozitivnih stvari da kažemo, pošto ovaj proizvođač nije baš poznat u krugovima kvalitetnih ventilatora. Ruku na srce isti ovaj proizvođač se nalazi u mnogim poznatim napajanjima tako da ovde ne možemo dati negativnu ocenu. Lepo bi bilo videti neki Sanyo Denki, ali kako Super Flower daje pet godina garancije, ovo nećemo uzeti kao zamerku.
Ulazni deo napajanja je odlično urađen. Navikli smo da filterski deo počinje od utičnice, ali Super Flower se odlučio da sve komponente iz ovog dela montira na osnovnu ploču.
Filterski deo čene tri X, četiri Y kondenzatora, kao i dva kalema.
Sledeća stvar na koju nailazimo je grec GBU806 koji montiran na isti hladnjak na kome su montirane sve komponente koje čine primarni deo napajanja. U APFC delu dominira Nippon Chemi-Con kondenzator deklarisan na 220 μF i 85°C, dok se pored njega nalaze termistor i relej. Lepo bi bilo videti kondenzator na 105°C, ali kako je ova jedninica ima snagu 400W i 80Plus Gold sertifikat, nećemo uputiti minus, pošto je toplota koju oslobađa napajanje vrlo mala, a sam kondenzator je veom poznatog Japanskog proizvođača.
Ponovo moramo da uputimo zamerku na nedostatak MOV-a, odnosno bilo koje zaštite koja će se postarati da se odstrane pikovi u naponu. Da kojim slučajem cena ove komponente može da utiče na krajnju cenu uređaja, naša insistiranja na ovome ne bi bila ovoliko intezivna. Mišljenja smo da treba da postoji neka ovakva komponenta, a dok nas neko ne ubesi u suprotno, mi ostajemo pri našem stavu. Ovo je do sada jedini realni minus koji smo mogli da uputimo na račun ovog napajanja.
U APFC delu vidimo IPP60R190C6 mosfet, zajedno sa diodom C3D02060. APFC kontroler je NCP1653A koji je montiran na posebnu pločicu, dok je standby PWM kontroler ICE3B0565 koji je montiran na osnovnu ploču.
Za svičerski do posla zadužena su dva mosfeta IPP50R299, dok se na sekundaru nalazi ponovo SF29601 rezonantni kontroler kome nismo u mogućnosti da nađemo karakteristike.
Kada je sekundar u pitanju, vidimo takozvani sinhroni dizajn. Ovo znači da se umesto dioda koriste mosfetovi, što u praksi treba da znači efikasniji rad odnosu na ona napajanja koja koriste diode. Na jedan hladnjak su montirana dva mosfeta IPP040N06N3 zadužena za 12V granu. Njih nismo bili u mogućnosti da fotografišemo pošto ih zaklanjaju kondenzatori.
Pored ovoga vidimo DC-DC u vidu pločice za 3,3i 5V grane na koju je montirano po dva mosfeta čije nazive nismo mogli da utvrdimo, a isto važi i za njihov kontroler.
Kada je zaštita u pitanju, pretpostavljamo da je izvedena uz pomoć pomenutog SF29601 IC, kao i LM324DG.
Što se tiče kondenzatora na sekunadaru, vidimo mešavinu elektrolitskih deklarisanih na 105°C i polimerskih proizvođača Nippon Chemi-Con. Ovde moramo da uputimo pohvalu pošto su čak i polimerski kondenzatori od Nippon-a. Zahvaljujući kvalitetnim kondenzatorima ovo napajanje po specifikaciji može da radi na temperaturi od 50°C, tako da će se odlično snaći i u loše provetrenim kućištima.
Kvalitet unutrašnjosti je na zavidnom nivou, bilo da je kvalitet izrade ili kvalitet lemljenja u pitanju.
Polako smo došli do najbitnijeg dela ove recenzije, a to su rezultati.
Dodaj komentar