Unutrašnjost i tehnikalije
Uklanjanjem garantne nalepnice i otvaranjem napajanja odmah zapažamo da je štampana ploča osetno manja od kućišta i da je mogla biti montirana u manje kućište, ali ova dimenzija kućišta je minimalna za korišćenje ventilatora od 12 cm.
Pomenuli smo da ovo napajanje poseduje 80 Plus Bronze sertifikat, pa je vrlo interesantno da na 80 Plus sajtu ne postoji ovaj model. Za sada se za efikasnost moramo osloniti na ono što kaže proizvođač, ali očekujemo da uskoro počnemo i sami da proveravamo. Za one koji nisu ispratili, možete se detaljnije o tom setifikatu informisati ovde (Wiki) i ovde (PDF). Primera radi, ukoliko komponente u vašem računaru trenutno koriste 800 W, a vaše napajanje je 80% efikasno, to znači da će napajanje iz zida u tom momentu „vući“ 1000 W, tj. efikasnost je odnos utrošene ulazne i isporučene izlazne snage. Efikasnije napajanje znači veću uštedu energije. Druga stvar zbog koje je poželjna veća efikasnost je manje zagrevanje napajanja, a samim tim i manja buka koju proizvodi (jer se razlika između utrošene i isporučene snage izračuje u vidu toplote).
Prema proizvođačkoj deklaraciji, ovo napajanje možda nije dobro deklarisano za 12 V granu pošto vidimo maksimum 25 A ili 216W, što je 18A. Ovo je baš velika razlika, ali ne sekirajte se, proverićemo kako se napajanje ponaša kada mu iscedimo svaki delić snage. 3,3 V i 5 V grane su sposobne za do 18 i 15 A respektivno, a ukupno do 100 W zajedno. 5VSB i -12 V su sposobne za standardnih 2,5 A i 0,5 A, respektivno. Zbirnih 300 W se odnosi na opterećenje svih grana uključujući i -12 V i +5Vsb, dok je bez njih 285 W.
Ovaj model može da radi na električnim mrežama sa ulaznim naponom 115-240 V pri frekvencijama od 50-60 Hz. Realni raspon je širi, što ćemo objasniti ispod.
Power Factor Correction (PFC) je, najprostije rečeno, metod maksimizacije iskorišćenja ulazne naizmenične struje. U slučaju krajnjeg korisnika, od ovoga koristi ima samo elektrodistribucija. APFC podrazumeva upotrebu tzv. boost converter el. kola za automatsku korekciju fazne razlike između ulaznog napona i struje. Ono što je zgodna nuspojava ove tehnike je da napajanje može da radi sa kompletnim opsegom ulaznih napona i frekvencija struje. Pri „kompletnim opsegom“ podrazumevamo raspon ulaznih napona od 90 do 264 V, pri frekvencijama 47-63 Hz.
Super Flower za ovaj model navodi poštovanje sledećih zaštita: SCP (zaštita od kratkog spoja), OPP (zaštita od prevelike izlazne snage), OVP (zaštita od previsokog izlaznog napona). Takođe ovo napajanje poštuje ATX v2.32 i EPS 2.92 specifikacije. Po našem mišljenju ovaj model poseduje samo OVP, UVP (bez 12V grane) i OPP.
Pređimo sada na pregled upotrebljenih komponenti:
Počnimo od ventilatora. Za hlađenje napajanja zadužen je ventilator nepoznatog proizvođača dimenzija 120 x 120 x 25 mm. Sve što vidimo na njemu je nalepnica na kojoj piše Super Flower. Ovaj potez nikako ne podržavamo pošto ventilator nije stvar na kojoj može da se „ukrade“ tehnologija napajanja.
Ulazni/EMI (elektromagnetne interferencije) filter je dobar, tipično za Super Flower. Na samoj utičnici vidimo jedan X i dva Y kondenzatora. Nastavlja se na štampanoj ploči i ovde nalazimo još jedan X i dva Y kondenzatora, osigurač i NTC termistor. MOV (metal-oksidni varistor) je i ovde izostao, jer je, prema tvrdnjama Super Flower-a, u APFC napajanjima on suvišan. Prema našem mišljenju ovo je minimalni broj komponenti koje bi trebalo da ima EMI fliter. Kada kažemo minimalni ovo zvuči loše, a ustvari i nije. Neka napajanja iz višeg cenovnog ranga imaju manje komponenti ili skoro da nemaju, tako da je ovo ustvari i pohvalno.
Nakon EMI filtera dolazi ispravljački (Grecov) most, a ovde je ta dužnost poverena integrisanom mostu GBU606 koji je montiran bez hladnjaka, te je zbog toga i struja prepolovljena na 3 umesto deklarisanih 6 A, što je i više nego dovoljno.
Primar je urađen po poslednjoj tehnologiji, ali od pre 5-6 godina :), double forward + APFC. U APFC delu imamo jedan GPT16N50DG i UF08A60 Schottky diodu, koji su montirani na isti hladnjak.
Glavni ulazni kondenzator je kineski HEC LS serije (2000 h pri 85°C) kapaciteta 330 uF i radnog napona 400 V, a mi bi smo voleli da smo ovde videli i neko pouzdano ime. Ruku na srce, do sada se nismo susreli sa neispravnim HEC kondenzatorima, a uzimajući u obzir cenovni rang ovog napajanja, ovo nećemo smatrati za minus. Prekidački tranzistori primara su dva GPT13N50G mosfet-a, koji su pontirani na poseban hladnjak. Za funkcionisanje primara, zadužen je dobro poznati CM6800G APFC/PWM kontroler, koji je montiran na zasebnu vertikalnu pločicu, dok je za +5Vsb zadužen FSDM311A koji je PWM kontroler i SenseFET.
Na sekundaru vidimo takozvano pasivno ispravljanje sa Schottky diodama. Za 12 V granu zadužena je PFR40L60CT, za 3,3 V i 5 V prisutna po jedna PFR30L30CT, dok je za +5Vsb jedna SB560 Schottky ispravljačka dioda.
Filtriranje izlaznih napona svih grana vrše elektrolitski kondenzatori 12Kuang Jin Entrprise serije WE (2000 h pri 105°C). Sa ovim brendom se do sada nismo susretali, a ono što se priča o njima je da su u rangu sa CapXon sa kondenzatorima, koji su ruku na srce ipak malo bolji od JunFu, AsiaX i ostale konkurencije nepouzdanih brendova. Ako bi mogli da pohvalimo to što je napajanje relativno slabo, to je upravo zbog toga što nema puno komponenti u njemu, pa će hlađenje pomenutih kondenzatora biti odgovarajuće, što za sobom povlači i njihov duži životni vek.
Monitoring u ovom napajanju vrši integrisano kolo WT751002 koje podržava OVP i UVP, uz napomenu da ne podržava UVP na 12 V grani.
Što se tiče lemljenja ono je ispod proseka, ali bez ozbiljnih funkcionalnih propusta. Primetili smo dosta ručnog lemljenja koje nije baš najpedantnije.
Kvalitet izrade ovog modela je mnogo ispod onog nivoa koji smo navikli da vidimo u Super Flower napajanjima. Čak i ako ne uzimamo u obzir ko je proizvođač ovog napajanja, mislimo da je unutrašnjost daleko ispod očekivanog za ovaj cenovni rang. Realno gledano, koliko može da utiče na cenu korišćenje malo boljih zaštita. Nedostatak OCP i UVP zaštite na 12 V grani je apsolutno neopravdano. Očigledno je da se toliko vodilo računa o što nižoj ceni pa ovde imamo faktički samo jedan nivo zaštite. Postavlja se pitanje šta će se desiti ako ta zaštita otkaže? Pa imaćemo nešto ovako. U slučaju preopterećenja napajanja, bez obzira da li je zbog velike potrošnje računara ili zbog kratkog spoja na 12 V grani oslanjamo se na zaštitu od preopterećenja u PWM kontroleru na primaru. U slučaju zakazivanja ove zaštite eto nama potencijalne petarde u kućištu.
Slažemo se da većina napajanja u ovom cenovnom rangu ima slične karakteristike, ali ovo nije većina napajanja, ovo je Super Flower. Kako bi pokrio ove nedostatke ostaje nam da očekujemo vrhunske rezultate, pa hajde da vidimo kako se pokazalo napajanje na našem testu.
Dodaj komentar