Način testiranja i rezultati
Za testiranje smo koristili uređaj „custom“ izrade koji može da optereti 3,3 i 5V grane sa po 30A, dok je 12V granu moguće opteretiti sa 110A. Svaki test je rađen po pet minuta dok je svaki poslednji test u grupi rađen dvadeset minuta.
Po običaju, krenuli smo sa opterećenjem 3,3V grane, u koracima po 6A, dok su 5 i 12V bili konstantno opterećeni samo sa 6A. Specifikacija kaže da je maksimalno opterećenje 25A. Pošto možemo da biramo 24 A ili 30 A, odlučili smo da je bolje rešenje ići iznad nego ispod deklaracije.
Uostalom, ako Vam treba slikovitilje objašnjenje kako mi to zapravo testiramo napajanja, pogledate vlog na OVOM linku.
Maksimalno variranje napona na 3,3V grani iznosi 1,51% što je manje od specificiranih 3%. Na najvećem opterećenju variranje na 3,3V grani je samo 0,6%.
Što se tiče 5V dela, slična je priča: Specifikacija kaže 18A, mi smo opterećivali do 24A.
5V grana se odlično držala do predviđenih 18A i u tom slučaju je odstupanje bilo svega 0,8%. Kad smo 5V granu ugazili sa 24A, odstupanje se popelo na 2,2%. Treba imati na umu da smo 5V granu opteretili van predviđenih specifikacija, ali da je napon ostao unutar obećanih 3% što SilverStone predviđa.
Kada je kombinovano opterećenje 3,3V i 5V grane, specifikacije kažu da je maksimalno opterećenje 130W što napajanje može izdržati.
3,3V grana se odlično drži ali 5V izlazi iz SilverStone specifikacije od 3%, ali ne i standardne ATX specifikacije. Jednostavno je nemoguće u realnom radu napraviti ovoliko opterećenje, a da pri tome 12V grana ostane samo na 6A, a i svakako smo prepucali previđeno opterećenje sa dodatnih 15W.
Došli smo i do najbitnije grane, odnosno 12V. Specifikacija kaže da je maksimalna izlazna snaga 54A za 12V što je ukupnih 648W.
12V grana se dosta dobro držala tokom testa opterećenja i do samog kraja je ostala unutar obećanih 3% odstupanja što SilverStone obećava, iako smo na kraju prekoračili deklarisanih 54A. Međutim, vidimo da napajanje dosta loše trpi neizbalansirano opterećenje (crossload) i dok se 3,3V grana izborila sa zadatkom, 5V grana uspeva da klone čak 5%, odnosno celih 6,6% ispod predviđene vrednosti. Ne možemo pisati negativne bodove za ovo, jer se ovaj scenario odigrao u području preopterećenja i to po pitanju 12V grane kao i ukupne maksimalne snage napajanja.
Za kraj, gladijatorski test: Opterećenje svih naponskih grana istovremeno. 12V granu nismo preterano silovali, ali zato smo pošteno ugazili 3,3V i 5V granu gde smo na njih dali 185W opterećenja, umesto predviđenih 130W.
Napajanju se izgleda više sviđa ravnomerno opterećenje i naponi su se kretali u zajedničkoj harmoniji. Jedino su 3,3V i 5V grane ispale iz obećanih 3% specifikacija, ali samo prilikom preopterećenja. 12V grana je ovaj test od početka do kraja izgurala kako treba, ali sa druge strane u grupnom testu nismo ludovali sa opterećivanjem ove grane, izvlačili smo svega 500W.
Same po sebi, ovakve performanse su prosečne i prihvatljive i ako se uzme cena i potpuna modularnost kao faktor, onda i nemamo šta puno da se bunimo.
Jedinica je testirana na stolu, ventilatorom okrenutim na gore, na sobnoj temperaturi (~23°C). Treba napomenuti da napajanje nije glasno, ali nije ni bešumno čak i u stadijumima mirovanja. Ventilator u leru radi na dosta velikom obrtaju, što je i razlog zbog čega ovo napajanje nećemo preporučiti onima koji žele „mrtvu tišinu“. U uslovima testiranja, napajanje se dosta brzo prešaltalo na veći broj obrtaja i nivo buke. Ne možemo reći da je Strider SST-ST70F-PB bučno napajanje, ali treba imati na umu da nije ni tiho. Možemo konstatovati da je jedno sasvim proseščno napajanje po pitanju buke pri jačim opterećenjima.
Dodaj komentar