Koji su razlozi zašto bi trebalo da kupite proširive Wi-Fi rutere sa Mesh podrškom?
Na kvalitet pokrivenosti Wi-Fi signalom u prostorijama vašeg doma, ili poslovnog prostora utiču mnogi faktori, kao što su: lokacija prostorija, broj i materijali od kojih su izgrađeni zidovi, debljina tih zidova, prisustvo bilo kakvih prepreka, pozicija samog rutera itd. Jednostavno, mnogi faktori utiču na signal samog rutera, te na kraju i brzine i protoka koji ćete imati na svom uređaju.
Šta se obično dešava kada signal više ne „doseže“ do vašeg uređaja i kada morate da proširite Wi-Fi pokrivenost, a sve to kada koristite „običan“ Wi-Fi ruter? U suštini, neophodno je dodati ripiter ili drugi ruter za prenos jačanje signala. Ovo je jednostavan i u većini slučajeva najpristupačniji način da „ojačate“ signal u vašem objektu ili objektima, te ujedno i da povećanje pokrivenost istog tog signala. Međutim, postoje neki nedostaci, pa ćemo pričati o njima.
Ukoliko ste recimo povezani na Wi-Fi mrežu unutar objekta koji za proširenje signala koristi ripiter ili jednostavno ripitujete mrežu preko dodatnog rutera, problem nastaje jer u tom slučaju morate da kreirate dve mreže, sa dva različita naziva tih mreža, jednu mrežu za glavni ruter i jednu mrežu za ripiter (ili dodatni ruter). Što znači da kada izgubite signal na jednoj mreži, vaš uređaj morate da konektujete na drugu mrežu. U suštini to može da predstavlja problem, jer ćete imati prekide u konekciji, i samo od važnosti tih prekida zavisiće koliko će to vama smetati, a smetaće vam sigurno.
Drugi problem kod ripitera je taj kada izgubite mrežu sa glavnim ruterom, nećete biti prebačeni na najbrži Wi-Fi signal, tj. signal sa najjačim dometom. Vaš uređaj će jednostavno biti „povezan“ sa jednim izvorom sve dok signal potpuno ne nestane, a zatim će se spojiti na drugi.
Čak i u udaljenim prostorijama i na različitim spratovima, ako je kuća velika recimo, signal rutera možda neće u potpuno nestati, ali će biti u velikoj meri oslabljen, sa čim će oslabiti i brzina internet protoka podataka na vašem uređaju. U ovom slučaju, klijent Wi-Fi mreže zadržaće vezu sa ruterom i njegovim slabim signalom, umesto da se automatski poveže na najbliži ruter sa najboljim signalom i protokom.
Podešavanja u ruteru neće se automatski primeniti i na ripiter. U ovom slučaju, ruter i ripiter deluju kao zasebni uređaji i zahtevaju individualnu konfiguraciju. Uzimajući u obzir takve nedostatke, kreiranje bežične Wi-Fi mreže u kući na bazi tradicionalnog ili ti običnog Wi-Fi rutera i ripitera (ili drugog rutera) nikako nije dobro rešenje.
Rešenje u ovoj i njima sličnim situacijama su takozvani Mesh sistemi. Prisustvo mrežnih uređaja sa omogućenom Mesh mrežom (proširivi Wi-Fi ruteri) u potpunosti će rešiti gore navedene probleme.
ASUS posvećuje izuzetno veliku pažnju kada je Mesh tehnologijama u pitanju, i u svom portfoliju ima Wi-Fi rutere sa Mesh podrškom (proširive rutere), tj. specijalne uređaje dizajnirane za rad u Mesh mrežama.
Rešenje svih iznad spomenutih problema rešiće ASUS-va AiMesh tehnologija gde ruteri komuniciraju jedni sa drugima, ali na totalno drugačiji način, u poređenju na „obične“ rutere. Pored toga, imajte na umu da svi ASUS ruteri koji podržavaju AX standard (sad već standard koji je ušao u široke narodne mase) dolaze sa besplatnom podrškom za AiMesh bez izuzetaka, što nije slučaj kod ostalih proizvođača sa sličnim rešenjima.