| Hardver | Mrežni uređaji | Dva ASUS AC rutera
Mrežni uređaji

Dva ASUS AC rutera


Test konfiguracija i rezultati testiranja

 

Test mašine su činila dva PC-a – jedan koji je bio povezan na ruter preko gigabitnog mrežnog porta, a drugi preko WiFi-a koristeći ASUS USB-AC53 wireless adapter.

Pošto je maksimalna brzina adaptera, kada se koristi 802.11ac standard, 867Mb/s prilikom našeg testa ne bi trebalo očekivati postizanje ovakvih brzina, jer je adapter USB 2.0 te je glavno ograničenje brzina USB 2.0 porta. Za frekvenciju od 2,4GHz ograničenje je bilo u 802.11n standardu tj. maksimalno mogućoj teorijskoj brzini od 300Mb/s.

Koristili smo standardnu WPA2 enkripciju, jer će verovatno to koristiti i korisnici koji budu koristili bilo koji od ova dva rutera, a razdaljina između rutera i adaptera je bila nešto malo veća od 2m, što recimo odgovara razdaljini stola na kojem stoji računar u manjoj kancelariji gde je ruter pozicioniran na sredini prostorije. Za test brzine smo koristili LAN Speed test aplikaciju, kao i test kopiranja fajlova gde smo merili vreme za koje je potrebno da se fajl prenese sa jedne na drugu lokaciju tj. PC.

 

2,4GHz

brzina 2.4GHz

 

Sasvim očekivane brzine, mada 4G-AC55U je mogao imati i brži download, tako da se na papiru „slabiji“ model bolje pokazao.

 

5GHz

brzina 5GHz

 

Kao što možete videti, i što je bilo i za očekivati, brzina kopiranja na 5GHz je bila mnogo veća nego na 2,4GHz ne samo zbog manjeg zagušenja, nego i zbog korišćenja 802.11ac standarda. Postignuti rezultati na 5GHz su odlični i može se reći da bi bili čak i bolji da je korišćen neki brži wireless adapter tj. glavno ograničenje je bio upravo USB 2.0 standard USB adaptera. Povezivanjem više adaptera ukupna brzina raste i može doći vrlo blizu deklarisanih.

 

FTP

brzina FTP

 

Mnoge korisnike zanima kojom brzinom se prebacuju podaci na uređaju povezanom na USB 2.0 port rutera. Da bismo eleminisali brzinu storage uređaja iz testa na USB port smo povezali brz Sandisk Extreme USB fleš. Ograničenje je u ovom slučaju bio samo USB 2.0 port.

Kao što se može videti 4G-AC55U je u ovom testu pokazao zube i FTP brzine su bolje nego kod AC1200G+ modela gde je iz nekog razloga upload brzina bila mala. Slično situaciju je autor video i kod drugog ASUS rutera sličnog cenovnog ranga i upload brzinu je „vratio“ na normalu novi FW, tako da očekujemo da će to ASUS ispraviti nekim narednim FW-om.

Uradili smo i test 4G brzine sa mts 4G karticom, ali pošto je na lokaciji gde se nalazio ruter mobilni telefon često prikazivao 3G i H+ nismo očekivali da će ruter postići maksimalne moguće brzine.

 

 

Ono što je zanimljivo je da je ruter iako je pokazivao normalan signal (dva LED-a su svetlela umesto tri) postigao je brzine prenosa bolje nego mobilni telefon na istoj mreži. Za to su zadužene dve antene koje koristi integrisani modem. Ovo znači da će korisnik imati dovoljno velike brzine i na lokacijama gde signal na mobilnom telefonu nije 4G što je pohvalno.

Što se tiče kvaliteta ostvarene veze, za AiRadar funkciju na AC1200G+ se može reći da je svoj posao vrlo dobro odradila, i da je signal bio dovoljno kvalitetan u celom stanu u slučaju oba rutera, iako između dve sobe postoje dva vrlo debela zida. Iako je RT-AC1200G+ deklarisan za kuće srednje kvadrature, snašao se čak i malo bolje u odnosu na 4G-AC55U koji je deklarisan za kuće veće kvadrature. Kao i uvek, trebalo bi imati na umu da ne zavisi sve samo od antena na ruteru, već i od adaptera sa druge strane, jer džabe ako ruter može dobaciti signal do udaljenog uređaja, a da adapter sa druge strane to nije u mogućnosti.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar