| Hardver | Mrežni uređaji | Dva ASUS AC rutera
Mrežni uređaji

Dva ASUS AC rutera


Softver i dodatne mogućnosti

 

Ruteru se može pristupiti direktno na IP adresi 192.168.1.1 (logovanje sa admin/admin kombinacijom) ili preko router.asus.com. Ako ruter nije na default adresi, IP za direktan pristup se može otkriti preko Device discovery alata koji se može skinuti sa ASUS sajta. Na ovaj način će gotovo svako jednostavno moći da pristupi ruteru kako bi ga inicijalno podesio.

Kao i kod ranije testiranih ASUS rutera, web interfejs je ostao isti tj. koristi se ASUSWRT, koji se pokazao vrlo jednostavnim za korišćenje. U admin interfejsu oba rutera se može podesiti ono najosnovnije kao što je SSID za oba banda, šifre za WiFi, vrstu enkripcije, filtriranje pristupa po MAC adresi mrežnog uređaja. Tu su takođe po tri guest SSID-a po frekvenciji, kojima se može onemogućiti pristup lokalnoj mreži što može biti od koristi restoranima ili firmama koje mogu svojim klijentima dati pristup internetu dok čekaju.

Ako ste jedan od malo zahtevnijih korisnika tu je pregršt drugih opcija za detaljno podešavanje rutera, kao što su parental, traffic control kao i QoS. Sadržaj povezanog USB storaga uređaja se može shareovati u lokalnoj mreži, a preko DDNS-a i na internetu. Oba rutera daju mogućnost da se deli i štampač u lokalnoj mreži što može biti od koristi manjim firmama. Kako sve to izgleda u slučaju RT-AC1200G+ modela možete videti na video materijalu ispod, gde smo osim prikaza celokupnog admin panela za ruter mod, prikazali kako radi i blokiranje određenog URL-a.

 

 

Tu su i opcije na koje smo već navikli kao što su FTP, SAMBA server, kao i mogućnost da se deli konekcija ostvarena preko USB modema povezanog na USB port. Isti interfejs ima ima i ASUS 4G-AC55U, sa par dodatnih opcija koje AC-RT1200G+ nema.

Od opcija koje postoje na 4G-AC55U, a nema ih RT-AC1200G+ su dualWAN koji omogućava da se u slučaju prekida „interneta“ na jednoj konekciji on koristi sa druge što može biti od velike koristi korisnicima/firmama gde je potrebno da postoji stalni „izlaz na internet“.

 

 

ASUS Ai Cloud koji omogućava laku razmenu fajlova koji se nalaze na USB priključku rutera. Tu je i opcija sinhronizacije sadržaja sa Ai Clouda sa drugim aplikacijama sa razmenu podataka. Čak je moguća razmena sadržaja, kao i sinhronizacija sa drugim Ai Cloud nalogom ako se za to ukaže potreba. Kada se sve podesi moguće je prostim prebacivanjem fajlova u poseban folder na PC-u i uključivanjem sinhronizacije na ruteru da se fajlovi prebacuju na cloud, kao i na prikačeni USB uređaj. Ovo je detaljno prikazano u ASUS RT-AC66U recenziji, te pogledajte kako to funkcioniše na sledećem linku.

Ono što nas je iznenadilo je to da ASUS RT-AC1200G+ nema download master opciju tj. nema ugrađeni torrent klijent. Ovo nas čudi, jer postoje jeftiniji ASUS ruteri koji ovu opciju imaju. Zašto ASUS ovo nije ugradio i da li će ugraditi u nekom od sledećeg FW update-a ostaje nepoznanica za nas.

Kao i kod ranije testiranih modela tu je naravno i Firmware Restauration aplikacija koja omogućava flashovanje rutera, ako iz nekog razloga to ne uspe preko web forme. Ovime se može spasiti ruter ako se prekine operacija flashovanja. Tu je i aplikacija, koju smo već spomenuli – Device discovery koja služi da pronađe IP adresu rutera kako bi se moglo dospeti u admin interfejs radi podešavanja.

Pored svega navedenog oba rutera mogu raditi i u media bridge modu, a može služiti i kao access point. Prelazimo na testove…

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar