Hardverski deo – izgled, priključci i mogućnosti
Oba rutera su klasični ASUS ruteri sa dijamantskom teksturom, samo sa drugačijim položajem na radnom stolu. Naime, ASUS RT-AC1200G+ je nalik na ranije testirane N66U i AC66U rutere čije je telo bilo išlo u dubinu, dok se 4G-AC55U „uzdiže“ u visinu.
RT-AC1200G+ ima četiri eksterne antene koje se ne mogu skidati, a pošto su zglobne njihov položaj se lako može namestiti kako to korisniku odgovara.
U slučaju 4G-AC55U modela za wireless mrežu služi jedna fiskna srednja antena, dok preostale dve koje nisu fiksne služe za integrisani modem. I one su zglobnog tipa. Takođe, postoje i dve interne antene.
Oba rutera su dual-band i rade na obe frekvencije sa brzinama prenosa do 300Mb/s (802.11n) i 867Mb/s (802.11ac) na 2,4 i 5GHz respektivno. Oba rutera podržavaju MIMO na obe frekvencije, tako da se mogu očekivati veći transferi preko wireless mreže kada se koriste adapteri koji takođe podržavaju ovu tehnologiju.
Kao što smo navikli na telu oba rutera postoji pregršt LED indikatora koji pokazuju status u kojem se ruter nalazi. U slučaju RT-AC1200G+ tu su standardni indikatori – Power, aktivnost na LAN 1-4, WAN, 2.4GHz i 5GHz kao i USB port. Slične indikatore ima i 4G-AC55U i to Power, LAN aktivnost, WAN povezanost – 3G/4G modem ili drugi WAN, 2.4 i 5GHz, indikator da je povezan USB uređaj, kao i tri diode za prikaz jačine signala mobilnog interneta.
Što se tiče konektora, tu su 4 gigabitna LAN porta žute boje, plavi gigabitni WAN, jedan USB 2.0 port, naponski konektor kao i Power, Reset i WPS taster.
Kod 4G-AC55U se nalazi i taster koji plako pali/gasi wireless mrežu, dok se WPS taster, kao i taster za prikaz jačine mobilnog signala nalazi sa strane, zajedno sa SIM slotom.
ASUS RT-AC1200G+ ima četiri gumena odstojnika, koji odvajaju ruter od radne površine i omogućavaju efikasnije hlađenje. Tu su dve rupe za montažu na zid, ako se za to ukaže potreba.
Prelazimo na softver i dodatne mogućnosti rutera…
Dodaj komentar