Softver i dodatne mogućnosti
Prilikom prvog pristupa u admin panel na 192.168.0.1 ili na adresi dlinkrouter.local. korisnika će doćekati wizard za inicijalno podešavanje najosnovnijih stavki rutera kao što su SSID, jezik među kojima se nalazi i hrvatski, wireless sigurnost, podešavanje parametara konekcije isl. Ruter će pokušati da automatski prepozna parametre konekcije, a ako to ne uspe daće korisniku izbor da ručno odabere parametre. Jednom kada se podese parametri u quick setupu otvara se opcija ručnog podešavanja ostalih parametara rutera tj. admin meni. Za svako sledeće logovanje ruter će tražiti šifru, a ako je ne promenite default kombinacija je „admin“ za username, i prazan string za šifru. Na kratkom video materijalu je prikazano kako je quick setup automatski tražio parametre konekcije i nije ih prepoznao zato što na njegov WAN port nismo povezali kablovski modem, tako da možete da vidite manuelno podešavanje parametara.
Admin sekcija je kao i kod ostalih D-Link rutera – vrlo pregledna i intuitivna. Tu su sve najpotrebnije opcije, a mi ćemo spomenuti one koje ovaj ruter izdvajaju od konkurencije.
Prvo tu je time scheduler – tako se može podesiti da se WiFi uključuje pojedinim danima u pojedino vreme, za svaku frekvenciju ponaosob. Vremenska podešavanja su moguća i za virtual server, port forwarding, application rules, MAC filtering isl… Vrlo je jasno da ovo može biti vrlo korisno Tako recimo ako ostavite ruter noću da skida nešto možete da isključite WiFi kako neko od ukućana ili komšija ne bi mogao da Vas iznenadi ujutru čim ustanete. Korisno je i za firme, gde je recimo važno da posle radnog vremena WiFi ne radi. Možete i određenim aplikacijama da zabranite ili dozvolite rad prema vremenskim parametrima tako da korisnik ima gotovo potpunu kontrolu nad ruterom.
Tu je i web site filtering opcija koja omogućava blokiranje do 40 sajtova, ali nažalost ne postoji vremensko ogranićenje kada će trajeti blokiranje kao što postoji kod DIR-605L modela. Naravno moguće je podesiti i pristup samo određenim sajtovima, što može biti korisni kao imate decu koja vole da surfuju internetom, a ne znaju kakve sve opasnosti vrebaju.
QoS opcija omogućava podešavanje globalne upload i download brzine, dok se podešavanje po klijentu podešava preko sistema prioriteta, tako da je moguće podesiti da recimo neka MP igra ima veći prioritet u odnosu na YT video, tako da dok se igrate akcije drugih ukućana Vam neće mnogo povećati ping. Ovo je važno i za firme, gde će važan sadržaj da ima najveći prioritet, dok će recimo surfovanje/chat isl imati manji.
Postoji čak i opcija da se logovanje na ruter osim sa šifrom zaštiti i sa captchom tj. grafičkim logovanjem tako da se može delimično onemogućiti bot logovanje na admin panel rutera.
Kod biranja ostalih parametara, koji su vezana za određeni uređaj vezan za ruter, kao što je MAC filtering ili “prosleđivanje” portova ruter daje mogućnost da se iz padajućeg menija odabere ili aplikacija, ili MAC adresa računara koji su povezani tako da to drastično olakšava podešavanje što je i više nego pohvalna stvar.
Kao što smo spomenuli admin softver je vrlo dobro rešen i u gotovo svakom “podmeniju” se nalaze samo najpotrebnije opcije tj. nema pregršt opcija koje bi mogle dodatno zbuniti korisnika. Još ako se ima u vidu da su advanced opcije raspoređene u drugom – posebnom meniju, sasvim je jasno da će se korisnici lako snaći u podešavanju ovog rutera.
Iz admin interfejsa imate mogućnost provere da li je za GO-RT-AC750 izašao novi FW, kao i mogućnost da skinete novi FW ako postoji. Ova opcija je vrlo korisna, jer korisnik nema potrebe da ide na sajt i traži FW za svoj model i mogućnost greške tj. odabira FW za neodgovarajući model se time eleminiše. Novog FW-a u trenutku testiranja nije bilo, a dok smo snimali admin opcije WAN port rutera nije bio “povezan na internet”.
Za razliku od DIR-605L rutera gde su čuvanje pojedinih podešavanja umelo da potraje i duže od 10s, ovde to nije slučaj i sve je gotovo trenutno sačuvano, a čini nam se da je i odziv softvera još brži što će se dopasti mnogim korisnicima.
Još jedna razlika u odnosu DIR-605L model je i quest SSID (po jedan po svakoj frekvenciji), koji se može aktivirati prema vremenskim pravilima što može dobro doći mnogim ustanovama kao što su restorani, hoteli npr. Tako se recimo može podesiti da guest SSID bude aktivan tokom radnih dana dok restoran radi, čime se izbegava konektovanje korisnika koji ne koriste usluge restorana. Čak i u guest SSID-u se može uključiti enkripcija, kao i mogućnost rutiranja između guest i lokalne zone. Osim guest SSID-a može se podesiti da wireless bude aktivan prema nekom vremenskom ogranićenju. Sve u svemu vidi se da je kompanija D-Link mislila i na poslovne korisnike, a ne samo one kućne, prilikom projektovanja ovog rutera.
Prelazimo na test brzine rutera…
Dodaj komentar