Hardverski deo
Kada se izvuče ruter iz pakovanja prvo što smo uočili je njegov standardni izgled, ali ovaj u put boji koja najviše podseća na boju slonovaće (neki bi rekli i „Apple bela“). Dobili smo deja vu osećaj, jer nas je ovaj ruter svojim dizajnom podestio na prvi testirani D-Link ruter na našem portalu – D-Link DIR-605L, sa tom razlikom da je boja umesto crne sada bela.
Bela boja znači da se otisci prstiju i prašina neće tako lako videti kao na DIR-605L modelu što nas je obradovalo.
Na gornjem delu tela rutera preovladavaju signalne lampice, kao i ugraviran D-Link logo. Tu je i nalepnica sa SSID-om obe mreže i default šifrom za pristup.
Zelena LED indikacija prikazuje u kojem se stanju nalazi ruter. Tako nenapadne zelene lampice pokazuju da li je ruter uključen, da li je nešto povezano na WAN port, da li se koristi WPS, da li je uključen wireless, kao i to da li je nešto priključeno na 4 dostupna LAN porta.
Sa zadnje strane se nalaze 4 LAN porta, koja su nažalost 10/100Mbit-ni, posebno obeležen žutom bojom WAN port, dugme za reset rutera i ulaz za konektor za napajanje. Kao što možete primetiti nema power tastera, kao ni USB portova, što je jedan vid uštede.
Tu su i dve velike zglobne antene visoke gotovo 18cm koje se ne mogu skidati. Pošto su zglobnog tipa mogu se pozicionirati kako to korisniku najviše odgovara.
Za razliku od antena na DIR-605L modelu, njihov vrh je zakošen kao kod drugih rutera koji podržavaju beam forming tehnologiju. Nažalost u slučaju ovog rutera se nigde ne spominje ova tehnologija te možemo pretpostaviti da je GO-RT-AC750 ne podržava.
Donjim delom rutera preovlađuju četiri odbojnika koji uzdižu ruter od podloge i onemogućavaju njegovo klizanje.
I tu su pozicionirane informacije o default šifri, SSID-ovima, načinu pristupanju ruteru preko web forme, WPS default pinu, kao i informaciju o HW reviziji i ugrađenom FW-u. Dakle na čak tri mesta su navedene većina ovih informacija tako da će i oni zaboravni lako moći da se snađu.
Sa strana se nalaze i “rupice” za hlađenje uređaja tj. trake koje svoj posao vrše više nego korektno jer se tokom rada uređaj na zagreva previše.
Sa strane se nalazi i standardno WPS dugme. Preporučujemo isključivanje WPS-a, zbog lakog načina probijanja šifre i samim tim upada u mrežu.
Ako ste pažljivo pročitali deo o pakovanju mogli ste pročitati da uz ruter ne dolazi disk, niti smo bilo gde spomenuli myDlink cloud servis. GO-RT-AC750 ne podržava poznati myDlink cloud servis tako da je kontrola uređaja preko Android/iOS aplikacije nemoguća.
Takođe ste mogli primetiti da smo u uvodnom delu 750Mb/s stavili pod znake navoda. To je iz razloga što je maksimalna kombinovana brzina, prema specifikacijama, manja za 17Mb/s od one napisane na kutiji tj. iznosi 733Mb/s. Naime na frekvenciji od 2,4GHz maksimalna moguća brzina je 300Mb/s, dok je na 5GHz ona 433Mb/s.
Iako je ovo manje od deklarisanih 750Mb/s, sasvim je dovoljno za streamovanje video sadržaja i fullHD rezolucije bez ikakvih problema.
Dodaj komentar