Hardverski deo
Kada se otvori pakovanje i kada se izvuče ruter prvo što smo uočili je postolje, tako da će 810-ka zauzeti manje mesta u odnosu na rutere klasičnog oblika. U kombinaciji sa crnom bojom kućišta, kao i srebrnasto-sivom teksturom radijanog signala na svom prednjem delu će se vrlo lako uklopiti čak i u ozbiljan poslovni enterijer što je veliki plus.
Ono što nam se nije dopalo, je da je materijal od kojeg je izrađeno telo rutera u kombinaciji sa crnom bojom tela magnet za otiske prstiju, ali obzirom da ruter ne poseduje USB portove, ne postoji potreba da se dodiruje posle inicijalnog postavljanja tako da ovo ne predstavlja problem.
Ono što je zanimljivo i što odvaja DIR-810L od GO-RT-AC750, kao i od drugih rutera sličnog cenovnog ranga su dve indikacione lampice. Naime, ovaj ruter prati „liniju“ skupljih D-Link rutera kao što su recimo ranije testirani DIR-845L i DIR-626L modeli, što će se verujemo mnogim korisnicima dopasti. Ipak ostavljamo na Vama da presudite da li je potrebno više indikatora, ili je minimalizam way to go. Neko bi mogao ovaj postupak videti i kao vid uštede, koji ne utiče na funkcionalnost uređaja.
LED-ovi zelenim svetlom obaveštavaju da je ruter priključen na električnu mrežu, kao i da ruter ima pristup internetu. Narandžasto svetlo korisnika obaveštava da ruter nema vezu sa internetom, ili da je u boot-up stanju.
Na prednjem delu tela rutera se osim zanimljive teksture, koja tako deluje da bi korisnik pomislio da će se klikom na centralni deo nešto desiti, nalazi myDlink logo, kao i oznaka modela.
Na gornjem delu rutera se nalaze „rupice“, koje više izgledaju kao pravougaonici sa jednom mnogo manjom stranicom, za hlađenje.
Na donjem delu rutera se nalaze četiri nožice koje služe da se tokom rada ruter ne pomera (čitaj: ne kliza) sa radne površine.
Sa zadnje strane se nalaze 4 LAN porta, koja su nažalost 10/100Mbit-ni, posebno obeležen žutom bojom WAN port, power dugme, WPS i taster za reset rutera i ulaz za konektor za napajanje.
Takođe, kao i kod većine D-Linkovih rutera tu se nalazi sistem za hlađenje, kao i nalepnica sa informacijama o default šifri, SSID-ovima, načinu pristupanju ruteru preko web forme, WPS default pin, kao i informacija o HW reviziji i ugrađenom FW-u.
Tokom rada se ruter nije previše grejao tako da je ovakav sistem hlađenja, koji je nenametan, odradio vrlo dobro svoj posao.
Kao i kod GO-RT-AC750 modela maksimalna kombinovana brzina, prema specifikacijama, je manja za 17Mb/s od one napisane na kutiji tj. iznosi 733Mb/s. Naime na frekvenciji od 2,4GHz maksimalna moguća brzina je 300Mb/s, dok na 5GHz ona iznosi 433Mb/s. Iako je ovo manje od deklarisanih 750Mb/s, sasvim je dovoljno za streamovanje video sadržaja i Full HD rezolucije bez ikakvih problema.
Dodaj komentar