| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS ZenWifi BD4
Mrežni uređaji ASUS

ASUS ZenWifi BD4

Test konfiguracija i rezultati testiranja

Pošto BD4 ne sadrži USB portove, testirali smo brzinu prenosa preko obe WiFi u lokalnoj mreži. Nabavili smo Intel AX210 802.11ax adapter koji nudi do 2400Mb/s na 5GHz, dok se sa druge strane nalazio laptop povezan na 5GHz mrežu preko 802.11ax adaptera koji nudi brzine do 1200Mb/s na 5GHz.

Što se tiče brzine prenosa podataka u lokalnoj mreži na 2,4GHz BD4 nas nije zadovoljio, jer su ostvarene brzine varirale i bile su obično između 6 i 9 MB/s (najčešće oko 7MB/s).

Na 5GHz postignute brzine su mnogo bolje, i smatramo da je to moglo malo bolje tj. više nego u između 30 i 40MB/s, ali smo već viđali i skuplje modele koji su na ovom testu prikazali slične brzine. Deluje nam kao da je ograničenje na nivou softvera, a ne hardvera.

Što se tiče jačine signala proveravali smo brzinu internet protoka, kao i „jačinu“ konekcije. To smo uporedili sa ruterom dobijenim od provajdera i odličnim ASUS TUF-AX5400 ruterom koji se odlično se pokazao u praksi.

Kao što se može videti sa slika kada smo bili na oko 2m od rutera, svi ruteri su imali odličan signal, a BD4 je prednjačio na obe frekvencije. Kada smo stavili mobilni telefon u drugoj sobi, i dalje je BD4 na obe frekvencije pokazao najbolji rezultat, jer smo jedno čvorište stavili u prostoriji između dve sobe.

Ruter dobijen od provajdera je na obe frekvencije davao nestabilan signal te smo mu dali malu prednost tako što smo test uređaj prineli malo bliže u odnosu na druga dva testirana uređaja. U ovom slučaju je BD4 odneo pobedu u brzini u odnosu na TUF AX5400 ruter, uz manji ping.

I na 5GHz se vidi da ZenWifi komplet odnosi pobedu u odnosu na jedan “jači“ ASUS ruter sa eksternim antenama, što je bilo i očekivano.

Ono što bi trebalo spomenuti je da smo imali problema sa inicijalnim podešavanjem Ai Mesha na ovom kompletu. Naime, u ovom sample paketu, ruter je imao prvi oficijelni FW, dok su oba čvorišta imala FW kojeg nije bilo na sajtu proizvođača (prethodna verzija). Prvo dodavanje čvorišta je prošlo naizgled uspešno, ali lampica nije svetela belo kao što bi trebalo i čvorište je često ispadalo iz mreže. Uradili smo reset i update FW-a na čvorištu na poslednji i uradili ponovno povezivanje. Tada je povezivanje uspelo, LED je svetleo kako bi trebalo i čvorište nije ispadalo iz mreže. Ali jednostavno 5GHz mreže nije bilo na čvorištu. Tek narednim resetom i dodavanjem čvorišta je sve leglo na svoje mesto.

Da je Ai Mesh nova tehnologija ovo bi mogli da uvrstimo kao bucice nove tehnologije, ali imajući u vidu da je na prethodnim testiranim uređajima sve radilo iz prve zapitali smo se da nije problem bio u samom sample-u ili FW-u koji je došao u čvorišta/ruter. Nadamo se da je ovo drugo u pitanju, jer bi moglo jednostavno da se reši narednim update-om FW-a.

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF