Softver i dodatne mogućnosti
Kao kod većine rutera inicijalno podešavanje parametara se vrši na adresi 192.168.1.1 (logovanje sa admin/admin kombinacijom) koja poziva quick setup. Quick setup će za većinu nezahtevnih korisnika obaviti posao, jer će se podesiti admin šifra, vrsta enkripcije i šifre za pristup WiFi mreži rutera, kao i SSID. I to je to, za ostatak podešavanja potrebno je ući u admin sekciju koja se otvara posle završenog inicijalnog podešavanja. Ono što je zanimljivo je da ovaj N12 D1 model poseduje vrlo poznat ASUSWRT interfejs što mi smatramo velikim plusom. Takođe za najnoviju verziju FW-a ASUS je promenio login screen, mada je to više kozmetičke, nego funkcionalne prirode.
Osim standardnih opcija koji gotovo svaki ruter ima ASUS RT-N12 D1 poseduje 3 guest SSID-a, kod kojih postoji mogućnost da se onemogući pristup lokalnoj mreži. Ovo može biti vrlo korisno za hotele, restorane isl ustanove, jer omogućavaju korisnicima sa strane (gostima) internet pristup, ali onemogućavaju pristup lokalnoj mreži. Za svaki guest SSID se može podesiti vrsta zaštite nevezano za onu koja je postavljena na „glavni“ SSID.
QoS kontrola omogućava da se u odnosu na MAC adresu određenim aplikacijama i portovima koje one koriste odredi brzina transfera podataka, a moguće je podešavati i listu prioriteta gde je za svaki servis moguće odabrati minimalni i maksimalni upload/download u procentima. Tako nekoj gejming aplikaciji možete dodeliti veći prioritet i protok u odnosu na torrent aplikaciju. Ovo može biti od koristi i firmama gde torrentovanje ili gledanje youtube video materijala u HD-u može smanjiti brzinu ostalim klijenata u mreži.
Parental control je takođe važna funkcija koja omogućava da se određenom klijentu preko MAC adrese omogući pristup internetu samo u određenim danima ili delovima dana. Tako možete ograničiti internet pristup posle radnog vremena, ili deci ako krenu da „pretreruju“ sa vremenom koje provode na internetu.
Sve ovo gorenavedeno možete videti na video materijalu ispod, koji pokazuje admin panel i opcije rutera.
Ono što je vrlo zanimljivo je DualWAN opcija. Ovo čini ASUS RT-N12 D1 vrlo jedinstvenim, jer retko kada vidimo nešto ovakvo u ovom cenovnom rangu, tako da postojanje ove opcije možemo samo da pohvalimo. DualWAN omogućava da se i jedan od četiri LAN porta ponaša kao WAN. Ovo omogućava da ruter može imati „izlaz“ na internet preko dva izvora. Moguće je koristiti dodatni WAN kao ispomoć primarnom kada rade zajedno – Load balancing mod, ili kada nestane linka na prvom da se aktivira drugi preko Fail Over moda. Dakle, ovaj ruter će omogućiti da koristite više konekcija ka internetu, što može biti od koristi firmama kojima je potrebno da imaju stalan pristup internetu.
Firewall nudi i URL filter opciju, koja može onemogućiti pristup određenim web stranicama. Postoji mogućnost da se zabrani pristup određenoj web stranici ili svim web stranicama koje sadrže određenu frazu u linku. Ovo je vrlo korisna funkcija ako želite da kao poslodavac ili roditelj ograničite pristup neprimerenom ili beskorisnom sadržaju. URL filter nije svemoguć i postoje ograničenja za njegovo korišćenje, ali svakako je vrlo korisna stvar. Osim URL filter opcije ASUSWRT nudi standardno i mogućnost da se preko interneta proveri da li postoji novi FW za ruter, a tu su i mrežni alati ping, nestat, traceroute isl. Korisnik može na klik WPS dugmeta podesiti da se pali/gasi WiFi čime se vrlo lako po potrebi može isključiti wireless bez potrebe da se ulazi u admin panel.
ASUS RT-N12 D1 osim funkcije rutera može imati i funkciju repeatera ili AP-a. Tako ako imate stan ili firmu sa debelim zidovima ili jednostavno veliki prostor tada možete da „uvećate“ domet WiFi mreže i omogućite pristup internetu i lokalnoj mreži i uređajima koji se nalaze dalje od glavnog rutera. Za oba moda će Vam itekako biti korisan Device Discovery alat koji je prikazan u video materijalu. Kada promenite funkciju na AP ili repeater mod Device Discovery alat će da u mreži pronađe ASUS ruter i daće Vam njegovu IP adresu kako bi mogli da mu pristupite i dodatno konfigurišete.
Uz sve ovo tu je i FW Restauration aplikacija, koja u slučaju lošeg flashovanja može spasiti Vaš ruter od bacanja u kantu, jer omogućava flash FW-a čak i ako se ne može pristupiti admin panelu rutera. Već u par situacija u prošlosti je ova opcija spasla autora sa drugim ASUS ruterom. Vrlo je važno da tokom koriščenja Firmware Restauration aplikacije isključiti sve firewall-ove.
Dodaj komentar