Test konfiguracija i rezultati testiranja
Test konfiguraciju su činila dva laptopa od kojih je jedan bio povezan na LAN port ASUS RT-AC66U rutera, dok se drugi povezao preko WiFi-a na ASUS repeater/ruter. Između rutera i drugog laptopa se nalazi jedno 10m razdaljine sa dva pregradna zida koji nisu tanki. ASUS RP-N53 bio postavljen tako da je između rutera i njega, kao i njega i drugog laptopa bilo oko 5m sa jednim pregradnim zidom između. Merene su brzine prenosa (down i up) na obe frekvencije u situacijama kada je drugi laptop bio povezan direktno na ruter, kao i kada je bio povezan na RP-N53. Drugi laptop je koristio ASUS USB-AC53 koji podržava rad na obe frekvencije, kao i 802.11ac standard.
Kao što možete videti sa slike ispod, RP-N53 mreže imaju “RPT” u nazivu i kvalitet veze je bio na „5 crtica“, dok je kvalitet veze sa ruterom na obe frekvencije bio slabiji.
U ovoj situaciji smo ASUS RP-N53 postavili u nezavidan položaj, jer je veza preko njega na 5 GHz bila ostvariva putem 802.11n standarda, dok je direktnom vezom na AC66U ruter korišćen 802.11ac standard, jer taj standard podržava i wireless adapter kojeg smo koristili.
2,4GHz
Kao što se može videti iako je maksimalna moguća brzina kada se drugi laptop poveže direktno preko rutera veća od one kada se laptop poveže preko repeatera (450Mb/s vs 300Mb/s) prilikom uploada smo postigli gotovo 50% veću brzinu transfera kada smo koristili repeater, dok se brzine downloada bile gotovo identične. Tako da je u ovoj situaciji jasno da su kvalitet veze i brzina prenosa podataka na strani repeatera, iako je brzinski veza sa ruterom prema specifikacijama trebala da bude brža.
5GHz
Ovde vidimo na prvi pogled malo čudnu situaciju, a to je da je iako je signal slabiji kada se laptop poveže direktno na ruter postignute brzine su veće, nego kada je računar bio povezan preko repeatera. Ovo je iz razloga što na 5GHz ruter i WiFi karta podržavaju mnogo brži 802.11ac standard koji repeater ne podržava i bilo je jasno da će i sa nešto malo slabijim signalom direktna veza postići veći prenos. Ovo verovatno ne bi bio slučaj da ruter sa druge strane ne podržava 802.11ac standard.
Da bi smo obezbedili kakve-takve fer uslove za RP-N53 na RT-AC66U smo na 5GHz podesili da se koristi samo 802.11n sa brzinama od 450Mb/s (da se podsetimo RP-N53 nudi maksimalnu brzinu prenosa od 300Mb/s) i u ovom slučaju vidimo da su brzine postignute direktnim povezivanjem na ruter opale i vrlo su približne postignutim kada je računar bio povezan na mrežu preko repeatera.
Kao što ste mogli videti ako koristite repeater možete postići veće brzine prenosa i stabilniju vezu. Naravno, ako ste u takvoj situaciji kao što smo mi bili (mala kuća i korišćenje odličnog rutera i WiFi adaptera), moguće je da ćete sa repeaterom dobiti nešto slabije brzine prenosa na frekvenciji od 5GHz. Naravno, ukoliko se nalazite u takvom prostoru da je direktan signal vrlo slab , tj 1 „crtica“ u takvim situacijama repeater će doći u ispomoć i sigurno ćete na obe frekvencije imati veće brzine i kvalitetniju vezu bez pucanja ako se odlučite za ASUS RP-N53.
Dodaj komentar