| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS RP-AC87
Mrežni uređaji

ASUS RP-AC87


Softver, dodatne mogućnosti i utisci

 

Repeateru se može pristupiti preko adrese repeater.asus.com, ako imate vezu sa internetom. Drugi način je direktan pristup preko njegovog IP-a u mreži koji možete saznati uz Device discovery aplikaciju. Bilo kako da mu pristupite na početku će vas sačekati wizard gde ćete u par koraka podesiti ono najosnovnije. Posle toga poznati ASUSWRT web interfejs će se pobrinuti za preostala podešavanja.

Kao što smo ranije spomenuli ovaj uređaj podržava još četiri (ustvari dve) funkcije, osim one glavne – repeater, a mod rada se vrlo jednostavno podešava iz web interfejsa.

 

Repeater mod

admin 07 T

 

U ovom modu se RP-AC87 se preko WiFi mreže povezuje na ruter i repeateru se takođe pristupa bežično. Korisnik može „proširiti“ domet mreže na obe frekvencije (2,4 i 5GHz). Osim klasičnog repeater moda na obe frekvencije korisnik može odabrati jedan od dva Express moda na 2,4 ili 5GHz.

 

Access Point mod

admin 08 T

 

U ovom modu se RP-AC87 preko LAN kabla povezuje na ruter, dok se drugi mrežni uređaji povezuju bežično na njega. Ovo može biti od koristi na mestima gde recimo postoje debeli zidovi, tako da je mogućnost kvalitetnog prenosa bežičnog signala vrlo mala. Na ovaj način se kablom signal prenosi do druge prostorije gde se nalazi RP-AC87 i drugi mrežni uređaji. Sa ovim modom se zaobilazi problem više prepreka.

 

Media bridge mod

admin 09 T

 

Ovaj mod je sličan repeater modu, sa tom razlikom da se drugi uređaji u mreži povezuju na mrežni port repeatera. Za razliku od RP-AC68U koji je imao pet gigabitnih LAN portova, koji je omogućavao lako povezivanje više uređaja u ovom modu, RP-AC87 ima jedan mrežni port te bi za povezivanje više uređaja trebalo nabaviti recimo neki ruter.

 

admin 01 T admin 02 T admin 03 T
     
admin 04 T admin 05 T admin 06 T

 

Od drugih opcija koje ovaj uređaj omogućava su kratak pregled svih povezanih uređaja, kao i prikaz brzine konekcije kada je povezan na ruter. U ovom slučaju smo bili povezani na ruter koji SBB daje korisnicima skupljih paketa. Osim standardnih wireless podešavanja (SSID, vrsta eknripcije za obe frekvencije), tu je očekivano wireless MAC filter koji omogućava povezivanje samo uređaja koje korisnik odobri ili nemogućnost povezivanja uređaja sa korisnikove liste. Tu je i opcija roaming assistant koja u zavisnosti od jačine signala sa repeaterom može diskonektovati povezani uređaj. Ovo je korisno u situacijama kada koristite recimo neki laptop, koji je daleko od rutera i povezan je na mrežu preko RP-AC87, i ako se javi potreba da laptop odnesete u prostoriju daleko do RP-AC87 a u blizini rutera, tada će se u jednom trenutku laptop diskonektovati sa repeatera i povezati na ruter omogućavajući stabilniju vezu.

 

admin 10 T admin 11 T

 

ASUSWRT interfejs nudi i standarne opcije administracije koja može potražiti novi FW na internetu ili promeniti namenu RP-AC87, a tu su i mrežni alati kao što su ping, traceroot…

 

ASUS Extender app

 

ASUS Extender 01 T ASUS Extender 02 T
   
ASUS Extender 03 T ASUS Extender 04 T

 

Moguće je kontrolisati ASUS RP-AC87 preko mobilne aplikacije ASUS Extender app koja postoji za Android i iOS mobilne OS-eve. Moguća je kontrola najosnovnijih stvari kao što su nazivi SSID-ova i šifre, čime se korisniku olakšava posao jer ne mora da fizički bude pored samog uređaja i da se na njega povezuje preko LAN porta radi podešavanja.

Što se tiče naših utisaka u radu sa RP-AC87, oni su bili odlični. Naime ovaj put rešili smo da namučimo repeater tj. povezali smo ga na SBB-ov ruter na 6-7m daljine gde bi signal morao prolaziti kroz četiri zida – dva pregradna i dva debela noseća u zgradi stare gradnje kako bi sa rutera stigao na repeater. Ono što nas je vrlo pozitivno iznenadilo da su za obe frekvencije jačine signala u večini slučajeva bila na četiri crte. Mobilni telefon smo odaljili 2m od RP-AC87 i izmerili jačinu signala u dB na obe frekvencije kao što možete videti sa slika dole.

 

jacina signala 01 T jacina signala 02 T

 

Ovog puta smo stavili drugačije nazive SSID-ova kako bi lakše mogli uočiti razliku u jačini signala. SSID-ovi repeatera su bili SBK_RPT i SBK_5G_RPT i kao što možete videti sa slika imali smo -27dB i -49dB što je odličan rezultat. Dok je veza sa ruterom bila na -85dB i -90dB. Dakle, signali sa repeatera su mnogo jači, i obično je direktna veza sa ruterom umela da prekida, a brzine su bile dosta male (sa slika vidite vezu sa SBK SSID-om na 1Mb/s), dok je veza sa repeaterom bila stabilna i brzine su bile mnogo veće i nešto manje nego kada se mobilni poveze direktno na ruter kada je na 2m od njega.

Dakle, ASUS RP-AC87 je odlično odradio posao kome je manjenjen, zahvaljujući MIMO funkciji kao i eksternim antenama.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar