Test konfiguracija i rezultati testiranja
Test mašine su činila dva PC-a – jedan koji je bio povezan na odlični RT-AC5300 ruter kojeg smo testirali na našem portalu, a drugi je koristio RP-AC68U. Na oba uređaja su računari bili povezani preko LAN porta.
Pošto je maksimalna brzina repeatera, kada se koristi 802.11ac standard, 1300Mb/s prilikom našeg testa ne bi trebalo očekivati postizanje ovakvih brzina, jer postoji ograničenje u vidu gigabitnog mrežnog porta na koji su povezana oba računara. Za frekvenciju od 2,4GHz ograničenje je bilo u 802.11n standardu tj. maksimalno mogućoj teorijskoj brzini od 1000Mb/s na ruteru, i 600Mb/s na repeateru.
Koristili smo standardnu WPA2 enkripciju, jer će verovatno to koristiti i korisnici koji budu RP-AC68U repeater, a razdaljina između repeatera i adaptera je bila nešto malo veća od 2m, što recimo odgovara razdaljini stola na kojem stoji računar u manjoj kancelariji gde je ruter pozicioniran na sredini prostorije. Za test brzine smo koristili LAN Speed test aplikaciju.
2,4GHz
5GHz
Kao što možete videti, i što je bilo i za očekivati, brzina kopiranja na 5GHz je bila mnogo veća nego na 2,4GHz ne samo zbog manjeg zagušenja, nego i zbog korišćenja 802.11ac standarda. Ovde se repeater odlično snašao i pokazao da se može porediti sa vrhunskim ASUS ruterima.
FTP
Mnoge korisnike zanima kojom brzinom se prebacuju podaci na uređaju povezanom na USB 3.0 port RP-AC68U. Da bismo eleminisali brzinu storage uređaja iz testa na USB port smo povezali brz Sandisk Extreme USB fleš. Ograničenje je u ovom slučaju bila samo brzina mrežnog porta na koji je povezan računar sa repeaterom.
Kao što se može videti brzine u ovom testu nisu na nivou najboljih ASUS rutera, i u brzini čitanja mogu preći 30MB/s ako je isključeno smanjenje uticaja interferencije USB 3.0 porta. Kod uploada, svejedno je da li je isključeno smanjenje interferencije ili ne i u proseku iznosi oko 17MB/s.
Drugi deo testa je činio računar povezan uz pomoć ASUS USB-AC53 adaptera na repeater i direktno na ruter. Repeater se nalazio na pola puta između rutera i računara sa wireless adapterom. Između rutera i repeatera, kao i repeatera i adaptera se nalazi po jedan debeo pregradni zid stare gradnje. U gotovo svim slučajevima smo uočili povećanje brzine prenosa kada smo se povezali direktno na repeater, umesto na ruter. Jedino gde povećanje brzine nije bilo vidljivo primetno je u slučaju kada smo se na ruter povezali adapterom na 5GHz, u odnosu na vezu sa repeaterom na 2,4GHz. Ali i u tom slučaju veza je bila stabilnija i signal je bio jači (više crtica).
Dodaj komentar