Test
Test smo vršili tako da bi smo postigli što veće brzine prenosa podataka. Jedan računar je bio povezan na gigabitni port RT-AC66U rutera, dok je drugi bio povezan na adapter preko PCE-AC66 adaptera. Samim tim nije moguće postići maksimum od 1300Mb/s na 5GHz, jer je drugi računar bio povezan na gigabitni LAN port.
Takođe može se desiti da korisnikov hard disk na laptopu recimo ima manju brzinu upisa od 1000Mb/s, a da bi smo spečili da brzina hard diska utiče na rezultate u obe mašine su postavljeni SSD-ovi čija je deklarisana brzina upisa veća od 200MB/s.
Za test smo vršili upload/download fajla veličine od 1,31 GB i testiranje smo vršili na 2,4GHz, kao i 5GHz. Korišćeni su poslednji drajveri za adapter, i isključili smo zaštitu radi postizanja što većih brzina.
Kao što se može videti postignuti rezultati na 5GHz su odlični iako nisu blizu specifikacija, jer su barem 3-4x veći od onih koji se dobijaju uz pomoć većine drugih 802.11n adaptera na našem tržištu.
Ali rezultati na 2,4GHz su u rangu sa onima koji postižu 802.11n adapteri deklarisani na 150Mb/s što i nije neki rezultat obzirom da je maksimalna deklarisana brzina tri puta veća. Jedino što nam pada na pamet je sledeće. Naime, u stanu autora ovog teksta, postoji 15 WiFi mreža koje rade na frekvenciji od 2,4GHz, što je dovoljno da se stvara dosta smetnji i utiče na postignutu brzinu – ne zaboravimo, WiFi je ništa drugo do radio veza.
Dodaj komentar