Testovi i rezultati testiranja
Što se tiče testa rutera, jedan klijent je bio nakačen preko gigabitnog mrežnog porta, dok je drugi bio preko odličnog ASUS PCE-AC68 adaptera. U ovom slučaju brzinu prenosa između klijenata je uslovno „ograničavao“ mrežni port, jer je PCE-AC68 u stanju da pruži 1300Mb/s na 5GHz kada se koristi 802.11ac standard. Kao test M.2 SSD ADATA SX8000 XPG koji ima brzine od 2500/1100 MB/s za sekvencijalno čitanje/upis. Za test FTP-a smo koristili Sandisk Extreme fleš kapaciteta 64GB kako storage uređaj ne bi ograničavao brzinu prenosa. Za testove brzine je korišćena LAN Speed test lite aplikacija, koju smo već koristili u više navrata.
Za test USB-AC53 Nano adaptera, jedan klijent je bio povezan na LAN port BRT-AC828 rutera, tako da je ograničavajući faktor bio upravo testirani wireless adapter. Dok je za test XG-C100C bio korišćen ASUS XG-U2008 svič i još jedna 10Gb/s karta sa druge strane. Pošto su obe konfiguracije imale klasične SATA III SSD-ove ograničavajući faktor u testu su upravo oni bili. USB-AC53 Nano smo uporedili i sa mlađim bratom za test dometa.
Korišćena je standardna WPA2 enkripcija, jer će verovatno to koristiti i korisnici koji budu ovaj ruter, a razdaljina između rutera i adaptera je bila nešto malo veća od 2m, što recimo odgovara razdaljini stola na kojem stoji računar u manjoj kancelariji gde je ruter pozicioniran na sredini prostorije.
2,4GHz
Kao što se može videti, što je donekle bilo i očekivano, iako ruter i wireless adapter mogu da pruže 800 i 600Mb/s respektivno zbog okolnih mreža i zagušenja postignute brzine su standardne. USB-AC53 Nano je takođe pokazao vrlo slične brzine, kao i dosta brži na papiru PCE-AC68 adapter.
5GHz
Brzina transfera podataka je na 5GHz bila veća nego na 2,4GHz, a ruter se pokazao da može da postigne slične rezultate kao i RT-AC5300 uz odgovarajući adapter. Ograničavajući faktor za USB-AC53 Nano je bio taj što iako on podržava brzine do 867 Mb/s kada se koristi 802.11ac standard je taj što ima USB 2.0 interfejs te se tako pokazao vrlo slično kao i drugi već ranije testirani AC adapteri sa USB 2.0 konektorom, kao što je recimo USB-AC53.
FTP
Kraj testa rutera je bio test prenosa podataka na povezani USB 3.0 uređaj. Postignute brzine su bile odlične i u samom vrhu. Prilikom kopiranja smo često videli da brzine budu zakucane jedno vreme vrlo blizu ograničenja gigabitnog mrežnog porta. Nažalost nismo mogli da istestiramo brzine na M.2 uređaju, jer ga ruter nije prepoznao. Verovatno je to posledica što je ADATA NVMe SSD, ili je moguće da postoji neka nekompatibilnost koja će biti ispravljena u nekom od narednih verzija firmware-a.
XG-C100C
Test smo vršili u dva modusa – kada je sa druge strane bio takođe 10Gb/s uređaj, kao i kada je bio klasičan gigabitni uređaj. Kao što se može videti ograničenje je bilo isključivo u storage uređajima koje smo koristili. Da bi se u potpunosti iskoristile njegove mogućnosti potrebno je imati neki od PCIe ili M.2 NVMe SSD-ova.
Što se tiče dometa BRT-AC828 njegove četiri eksterne antene i MIMO tehnologija se dobro pokazala na testu i verujemo da će bez problema pokriti firmu male površine. Nažalost, kao što je bilo i očekivano, dimenzije ASUS USB-AC53 Nano adaptera su uticale da se njegov stariji brat tu pokaže bolje, ali je svakako bolji (domet, performanse i mogućnosti) od jeftinih minijaturnih wireless adaptera iz Kine koji mnogi korisnici poručuju zbog njihove niske cene.
Dodaj komentar