| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS mrežni trio
Mrežni uređaji

ASUS mrežni trio


Softver i dodatne mogućnosti

 

USB-AC53 Nano, kao i XG-C100C ne koriste dodatan softver tj. instalacijom utility-a skinutih sa sajta se dobija najsvežiji drajver, barem je takva situacija pod Windowsom 10 na kojem smo vršili testiranja. Ono što je dobra stvar je da Windows 10 automatski prepoznaje oba uređaja i instalira drajver tako da je posle na korisniku da vidi da li će da skida drajver sa ASUS sajta ili ne, tj. sve radi out-of-the box.

 

ASUS BRT-AC828 softver 01 T ASUS BRT-AC828 softver 02 T

 

Ruteru se standarno može pristupiti preko router.asus.com. Sve opcije kao i na drugim naprednim ASUS ruterima su tu – kvalitetan QoS, VPN (client i server) podrška gde je i OpenVPN podržan, Guest network sa opcijom da li korisnik može da pristupi i lokalnoj mreži, FTP i Samba serveri, podrška za 3G/4G USB uređaje kao i virtuelni WAN gde neki od LAN portova može preuzeti ulogu WAN porta. Osim virtuelnog, tu je i drugi fizički WAN koji ima mogućnost agregacije brzine sa prvim WAN-om, od čega će imati koristi kompanije koje imaju vrlo brzu internet vezu. Ono što ga razlikuje su M.2 SATA port, Radius server, device grouping, VLAN koji omogućava da se napravi više virtuelnih mreža gde se može definisati koji port je na kojem VLAN-u. Ovo je vrlo korisno u većim firmama gde je važno da se radi sigurnosti odvoje mreže.

 

ASUS BRT-AC828 softver 04 T ASUS BRT-AC828 softver 06 T ASUS BRT-AC828 softver 07 T
     
ASUS BRT-AC828 softver 05 T ASUS BRT-AC828 softver 08 T ASUS BRT-AC828 softver 09 T

 

AiProtection ukazuje koje stavke je potrebno da administrator rutera preuzme kako bi mreža bila još sigurnija, a jedino što nismo primetili i što se ne spominje u specifikacijama je opcija deljenja USB štampača koja može biti vrlo korisna firmama koje ne poseduju mrežni štampač.

 

ASUS BRT-AC828 softver 10 T ASUS BRT-AC828 softver 11 T

 

Ruter podržava i access point mod, a bili smo prijatno iznenađeni opcijom Guest Network – Free WiFi, gde administrator mreže može da postavi kompanijski logo kao pozadinu sa uslovima korišćenja, uz podešavanja vremena trajanja veze dok uz QoS može namestiti prioritete kako ne bi povezani gost mogao da utiče negativno na celu mrežu. Ovo vrlo često koriste restorani tj. već smo ovakve stvari viđali i na ovaj način se firma reklamira svakom ko pristupi toj wireless mreži.

 

ASUS BRT-AC828 softver 03 T

ASUS BRT-AC828 freewifi 1 T ASUS BRT-AC828 freewifi 2 T

 

Verovatno ste primetili da nedostaje i torrent klijent, ali to je i očekivano za potrebe firme. Pa da pređemo na ono što svi očekuju – pokazane performanse u radu…

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar