| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS Lyra Trio
Mrežni uređaji

ASUS Lyra Trio


Softverski nivo

 

Standardno, radi inicijalnog podešavanja, Lyra-i se može pristupiti direktno na IP adresi 192.168.1.1 ili preko router.asus.com. Ako ruter nije na default adresi, IP za direktan pristup se može otkriti preko Device discovery alata koji se može skinuti sa ASUS sajta. Na ovaj način će gotovo svako jednostavno moći da pristupi Lyra-i kako bi je inicijalno podesio.

Naravno i Lyra Trio komplet koristi standardni ASUSWRT interfejs koji je, prema našem mišljenju, intuitivan i jednostavan za korišćenje.

Prilikom inicijalnog podešavanja wizard u par koraka omogućava povezivanje glavnog rutera sa ostalim čvorištima tako praveći Ai Mesh mrežu. Za uspešno povezivanje sa čvorištima potrebno je da ona budu podešena na default postavke, kako bi wizard jednostavno mogao da prekopira podešavanja sa glavnog rutera na oba preostala node-a, pod uslovom da se koriste sva tri uređaja.

Samo povezivanje u mrežu se radi ili na početku kada se pristupi wizardu, ili putem mobilne aplikacije tj. u ASUSWRT interfejsu ne postoji opcija za naknadno podešanje Ai Mesh mreže kao što je to prethodno bio slučaj. Ova mogućnost je zamenjena još jednostavnijim podešavanjem koje se radi prostim klikom na pair dugme na samom ruteru i čvorištu. Naime, dovoljno je da korisnik pritisne Pair dugme na Ai Mesh ruteru (Lyra koja je postavljena kao „glavna“), sačeka par sekundi, isto to uradi i na čvorištu i to je to. Posle kratkog čekanja sve će biti automatski odrađeno. Na ovaj način smo i mi uradili povezivanje, što i preporučujemo, jer je najjednostavnije moguće.

 

ASUS Lyra admin 01 T ASUS Lyra admin 02 T
   
ASUS Lyra admin 03 T ASUS Lyra admin 04 T

 

Od ostalih opcija tu je mogućnost dodavanja Guest mreže, ali trenutno samo na 2,4GHz, AiProtection koji će korisnika štititi od zlonamernih sajtova i širenja zaraze mrežom što će značiti firmama. Tu je i standardni QoS koji nije na nivou onih na premium ASUS ruterima, ali svakako može poslužiti.

 

ASUS Lyra admin 05 T

 

Kada se vrše podešavanja koja se kopiraju na ostale Lyre, kao što su recimo ona u wireless sekciji, tada će se prilikom izmena pojaviti popup koji će korisnika upoznati da će se sva izmenjena podešavanja prekopirati i na povezana čvorišta. Ono što smo primetili je da se SSID od 2,4 i 5 GHz uvek isto zovu, tj. ako se promeni SSID na 2,4GHz tada će se automatski promeniti SSID na 5GHz i obrnuto tako da korisnik će uvek videti jedan SSID i eventualno Guest SSID.

 

ASUS Lyra admin 06 T ASUS Lyra admin 07 T

 

Tu su i standardne administrativne opcije, kao što su mogućnost upgrade FW-a, provere pinga isl.

 

ASUS Lyra App

Za razliku od ranije testiranih Ai Mesh sistema koji su koristili ASUS Router App za potrebe povezivanja u AI Mesh mrežu, ASUS je za Lyre Trio napravio ASUS Lyra mobilnu aplikaciju čija je prvenstvena namena kreiranje i održavanje Ai Mesh mreže.

 

ASUS Lyra app 02 T ASUS Lyra app 13 T ASUS Lyra app 12 T
Dobra veza između rutera i čvorišta Slabija veza između rutera i čvorišta SSID i real time protok

 

Osim osnovnog dashboard-a koji prikazuje broj povezanih uređaja u mreži kao i kvalitet veze između čvorova, informaciju o wireless mreži kao i trenutnom protoku, tu su i ostala podešavanja kao traffic manager gde se podešava QoS, Guest mreže, radnog moda (ruter ili AP), Ai Protection isl.

 

ASUS Lyra app 03 T ASUS Lyra app 04 T ASUS Lyra app 06 T
     
ASUS Lyra app 07 T ASUS Lyra app 08 T ASUS Lyra app 09 T

 

ASUS Lyra app 10 T ASUS Lyra app 11 T

 

ASUS Lyra aplikacija prati i verzije FW-a svih uređaja u Ai Mesh mreži i ako postoji upgrade, nudi ga za skidanje i instalaciju i to sve iz same aplikacije. Tako smo izvršili upgrade FW-a na jednom od čvorišta preko ove aplikacije bez ikakvih problema.

 

ASUS Lyra app 01 T

 

Lyra app takođe omogućava dodavanje čvorišta preko svog wizarda, tako da ako Vam se ne sviđa harverska procedura uparivanja, uprarivanje se naknadno može uraditi i iz ove aplikacije. Dakle, sve ono najvažnije se može kontrolisati i sa ovom mobilnom aplikacijom.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar