Softver, mogućnosti i utisci tokom rada
Kao kod većine rutera, prilikom prvog logovanja u admin panel sa admin/admin kombinacijom doćekaće vas wizard za inicijalno podešavanje najosnovnijih stavki rutera kao što su SSID-ovi, wireless sigurnost, podešavanje parametara za ADSL isl. Ovime se ruter može vrlo brzo staviti u pogon, a korisniku kasnije ostaje podešavanje advanced opcija. Posle inicijalnog podešavanja korisnik uvek može pozvati ponovo wizard, ako se za to ukaže bilo kakva potreba.
U odnosu na ASUS DSL-10E ruter, gde smo naišli na problem sa konektovanjem, to kod ovog rutera nije bilo slučaj tj. Konektovanje je bilo vrlo brzo i jednostavno i odrađeno je preko quick setupa, ali i dalje je interfejs takav da ne postoji nikakvo obaveštenje o konektovanju na stranici gde se bira konekcija i gde se vrši konektovanje, već će korisnik moći da vidi da li je konektovan samo ako poseti stranicu sa statusom.
Problem sa jezikom, posle resetovanja rutera, takođe postoji ali je slabije izražen, jer se prilikom reseta sve prebacuje na Turski, osim stavke na vrhu panela koja nam je govorila da je odabran jezik engleski. Tek prebacivanjem na turski, pa ponovo na engleski smo postigli da svi meniji budu na engleskom. Sve u svemu bag nije veliki, ali će odbiti one manje iskusne korisnike.
Verovatno je ovo posledica FW-a, tako da verujemo da se ovaj bag može vrlo lako ispraviti novim FW-om ili korišćenjem neoficijelnih FW-a koji će doneti pregršt novih opcija, ali se time obično gubi garancija na ruter.
Što se tiče admin sekcije ona je identična kao kod DSL-N10E modela, i naliči na one menije kao kod skupljih rutera te će se tako lako snaći i oni manje iskusni korisnici, jer je sve vrlo lepo organizovano u odgovarajuće sekcije. Sve opcije koje nudi admin sekcija možete videti na video materijalu ispod:
Admin sekcija je bukvalno preslikana od DSL-N10E modela tako da opcija ima pregršt i većinu njih viđamo i na onim najpristupačnijim ruterima, ali ima i par dodatnih opcija. Tu je DHCP, ali se prema MAC adresi pojedinim klijentima može podesiti statička IP adresa, što će biti vrlo korisno kod podešavanja prioriteta, forwardovanja portova isl. Moguće je takođe ograničiti prema MAC adresi pristup i LAN portovima, što može biti korisno u firmama.
Ono što je vrlo korisno je mogućnost kreiranja do 4 virtuelna SSID-a i za svaki ponasob se može birati enkripcija, ali nažalost ne jednostavna opcija da se klijentima koji se povežu onemogući pristup lokalnoj mreži, kao što to postoji kod skupljih modela koje smo ranije testirali. Ove virtuelne SSID-ove korisnik može detaljnije konfigurisati kod Port mappinga, kao i QoS-a. Tako je recimo moguće podesiti prioritet za svaki port, pa i one virtuelne SSID-ove, ako se podesi da pravilo važi za sve IP adrese na tom određenom portu ( 0.0.0.0 kao IP predstavlja sve adrese), ili za svaki klijent ponaosob preko IP adrese, ako se podesi statička IP adresa prema MAC adresi. Nažalost egzaktno ograničenje brzine za klijenta/port ne postoji, barem ne u oficijelnom FW-u.
Ovaj ruter ima i antiDoS podešavanja, tako da postoji neka vrsta zaštite od DoS napada, što je svakako plus za ASUS DSL-N12E.
Dodaj komentar