| Hardver | Mrežni uređaji | ASUS AiMesh
Mrežni uređaji

ASUS AiMesh


Šta je to AiMesh, ciljna grupa i kako funkcioniše

 

ASUS AiMesh rešenje je namenjeno entuzijastima sa velikim stanovima/kućama, kao i firmama sa takvim rasporedom prostorija da postoje mesta gde wireless signal od rutera ili ne može dospeti ili je signal slab te su i brzine prenosa podataka male. Takođe ako korisnik pri tom želi i daleko veće kombinovane brzine prenosa u odnosu na one koje daje klasičan ruter ovo rešenje postaje gotovo idealno. ASUS AiMesh bežično povezuje više ASUS rutera u jednu mrežu tako kreirajući stabilan wireless u prostorijama korisnika, što olakšava komunikaciju. Ova tehnologija omogućava kombinovanje više različitih uređaja u jednu jedinstvenu mrežu, a korisnik prema željama može menjati uređaje bez potrebe za dodatnim mukorpnim podešavanjima, jer se sve podešava jednostavno u par koraka. Osim zamene uređaja u mreži, dodavanje je takođe jednostavno tako da se i eventualno proširenje mreže radi u par koraka.

 

ASUS AiMesh prednosti

 

Glavna prednost ASUS AiMesha su jednostavnost podešavanja, gde se najjači ruter povezuje direktno na modem ili ruter koji je dobijen od provajdera, dok se preostali (node-ovi) povezuju na AiMesh mrežu uz pomoć admin interfejsa ili mobilne aplikacije. Prednost u odnosu na ostale Mesh sisteme je već navedena lakša mogućnost nadogradnje ili promene, dok se drugi Mesh uređaji prodaju kao celokupno i obično nepromenljivo rešenje, gde je mogućnost proširenja ili vrlo teška ili nemoguća. Tu su i veće kombinovane brzine bežičnog prenosa, kao i činjenica da ruteri koji rade i kao čvorišta zadržavaju većinu funkcionalnosti koje nude kao ruteri, u odnosu na klasičan ruter koji kada se ubaci u repeater mod gubi dosta svojih podešavanja.

 

ASUS AiMesh healing 1 T ASUS AiMesh healing 2 T

 

Ono što je vrlo korisna prednost AiMesh mreže je i to da je zbog njene fleksibilnosti i „ugrađenih“ tehnologija u slučaju otkazivanja jednog ili više node-ova se nalazi način da i dalje svi preostali ispravni čvorovi budu u mreži tako da stabilnost wireless mreže ne bude ozbiljno narušena. Komunikacija između čvorišta i glavnog rutera ide ili preko kabla ili preko dostupne 2,4 ili 5GHz wireless mreže, dok kod onih rutera koji imaju dva 5GHz benda jedan od njih se koristi za međusobnu komunikaciju.

Najveća prednost ove tehnologije je da ona omogućava da se uređaji koji se povezuju na mrežu uvek povezuju na ono čvorište koje nudi najjači signal, kako bi kvalitet veze i brzina prenosa bila najveća moguća. Naravno, većina uređaja ima mogućnost da se automatski poveže na drugi mrežni uređaj kada se signal sa prvim izgubi što jeste korisno, ali nije funkcionalno kao ASUS AiMesh, jer neće uvek nuditi povezivanje sa uređajem koji trenutno nudi najjači signal tako da neće uvek stabilnost i brzina biti najveća moguća.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar