| Hardver | Monitori | ASUS ProArt PA329Q
Monitori

ASUS ProArt PA329Q


Merenja kolorimetrom

 

U celu priču ćemo uključiti i naš standardni alat – XRite i1Display pro. O ovom kolorimetru ste detaljno mogli da čitate ovde. On će nam pomagati da izmerimo koliko su precizno prikazane boje, kontrast, osvetljenje i još ponešto.

 

xrite i1display pro 20

 

Prikazaćemo Vam rezultate sumirane u nekoliko tabela. Odlučili smo se da ih tako prezentujemo radi bolje preglednosti. Rezultate nakon kalibracije iz zadnje kolone ćemo sumirati na kraju ove strane. U tabeli su prikazane vrednosti kolorne devijacije – deltaE (dE). Ukoliko želite da nešto više saznate o dE pojmu, možete posetiti ovaj link. Važno je da napomenemo da ljudsko oko može da primeti razliku tek ako je deltaE 1 ili veće. Ukoliko je delta veće od 3, onda govorimo o vrlo vidljivoj razlici u tačnosti prikaza boja. Dakle, ako je dE manje od jedan, tačnost boja je izuzetna. Za dE između 1 i 3, tačnost je dobra i prihvatljiva. Kada je dE veće od 3, boje su primetno lošije i netačno prikazane.

Prvo ćemo krenuti sa testovima sive.

 

grayscale

 

Test osnovnih boja:

 

primary

 

Osnovna Colorchecker paleta:

 

colorchecker

 

Na kraju imamo tabelu kontrasta i osvetljenja.

 

contrast

 

Ne baš sjajni rezultati. Vrlo je moguće da za wide-gamut monitore moramo da smislimo odvojeni test za proveru tačnosti boja, jer barem HCFR izgleda kao da ne daje očekivane rezultate. Ili je možda PA329Q taj koji je podbacio? U svakom slučaju, trenutno na osnovu testova preciznosti ne mozemo da donesemo validan zaključak. Kada je vizuelno stanje u pitanju, boje su vrlo zive i izrazene, pa smo uživali dok je PA329Q bio kod nas.

Uniformnost slike i belu tačku smo, takođe, testirali sa našim X-rite i1display Pro kolorimetrom. Još nije napravljen monitor sa savršenom uniformnošću slike, a u našem testu uniformnosti se može videti koliko je odstupanje od idealnog. Merimo devet tačaka (segmenata) na monitoru i cilj je da svi budu sinhronizovani sa centralnim. Ukoliko se javi preveliko odstupanje, kvadrat na testu će biti obojen crveno. Toleranciju smo podesili na 15% za luminance i 150K za „belu tačku“.

Adobe:

 

adobe luminance t

adobe white point t

 

Calibrated:

 

calibrated luminance t

calibrated white point t

 

Darkroom:

 

darkroom luminance t

darkroom white point t

 

Reading:

 

reading luminance t

reading white point t

 

Scenery:

 

scenery luminance t

scenery white point t

 

sRGB:

 

srgb luminance t

srgb white point t

 

Standard:

 

standard luminance t

standard white point t

 

Osvetljenje je bilo manje-više korektno, ali je test bele tačke prošao ne baš najbolje. Kalibracijom displeja nažalost ne možete puno da popravite situaciju u ovom slučaju. Ovo je ujedno i jedina mana koju bismo izdvojili.

 

M

Marko Jovanovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar