Ciljna grupa korisnika i unboxing
ProArt serija je namenjena profesionalnim korisnicima i kao takva zauzima cenovni rang koji je nedostupan za većinu običnog pučanstva. Cifra o kojoj govorimo se kreće od 1300e, pa naviše (zavisno koja radnja, zemlja itd). U Srbiji ovaj model trenutno nije dostupan, ali ne sumnjamo da će pronaći put i do našeg tržišta.
Ubedljivo najveći adut ovog uređaja je veličina. Imali smo monitore od 34“ na testu, ali su to uređaji ultrawide formata, pa ne deluju toliko glomazno i zastrašujuće (mala visina monitora). PA329Q ima klasičan odnos stranica na koji smo uveliko navikli – 16:9, pa je iskorišćenost ekrana u proseku veća. Sledeća stavka je 4K rezolucija (3840×2160). Proporcionalno veličini ekrana, smatramo da 4K ima smisla tek na 32“. Na 27-28“ monitorima pikseli su previše sitni za naš ukus.
Kompletna podrška za različite tipove colornog spektra je najbitnija stavka za korisnike koji rade sa grafikom. Wide gamut je u ovom slučaju postignut zahvaljujući upotrebi nove QDEF tehnologije (Quantum Dot Enhancement Film) koja obezbeđuje 50% veći spektar u odnosu na klasične monitore. Više o pomenutoj tehnologiji možete saznati na sledećem linku. Zahvaljujui QDE Filmu postignuti su sledeći rezultati pokrivenosti opsega: 100% Rec. 709, 100% sRGB, 99.5% Adobe RGB, 90% DCI-P3 i Rec. 2020 kolorne palete za video montažu i produkciju.
Sledeća stavka je mogućnost 10-bitnog prikaza boja (1.07 milijardi) uz pomoć interne 14-bit lookup tabele (LUT), dok vrednosti game mogu da šetaju između 1,8 i 2,4 podeoka sa koracima od 0,2. Ovo bi trebalo da doprinese glatkim gradijentima i detaljnijoj čistijoj slici. IPS panel je danas obavezan za sve monitore i to će potrajati još neko vreme dok se ne pojavi adekvatna naprednija zamena.
Da bi sve bilo savršeno, boje moraju biti precizno reprodukovane, jer šta nam vredi ako monitor ima sposobnost da prikaže milijardu boja i pokrije 100% Adobe opsega. Primer loše prikazane boje je kada recimo za postavljenu vrednost plave umesto RGB (0,0,255) u praksi imate RGB (51,51,255). ASUS se pobrinuo da svaki ProArt monitor iz fabrike izlazi uz rigoroznu kontrolu prekalibracije. Obećano nam je dE<2, a nadamo se da ćemo to uspeti da potvrdimo i u praksi sa našim instrumentima.
Što se ambalaže tiče, zista je ogromna i nezgrapna.
Kutija je obeležena karakteristikama koje će prodavati ovaj uređaj. Već smo ih mahom nabrojali. Glavni elemenat zaštite u pakovanju je stirpor, a ovde se nije štedelo na tome. Zaštitni element je tako osmišljen da sadrži dublje komore koje će čuvati i propratnu opremu koja ide uz monitor.
Tu su osnovne stvarčice za puštanje uređaja u rad uz dodatnu dokumentaciju o kalibrisanosti uređaja i čičak trakica za podvezivanje kablova.
Monitor je zaštićen debljom bubble-wrap folijom, za koju smatramo da pruža nešto veći stepen zaštite u odnosu na običan 1 mm sunđer i slične folije koje smo često sretali pri otpakivanju raznih monitora.
Od kablova ćete pronaći sledeće:
- Display port
- HDMI
- USB 3.0
- Strujni šuko
Dodaj komentar