Panel
Što se panela tiče, već smo naveli da se radi o AH-IPS panelu poslednje generacije sa proširenim opsegom prikaza boja. U pitanju je LG-jev panel sa oznakom LM240WU9. On je sposoban da prikaže 1,07 milijardi boja, jer ima 10 bitnu paletu (tj. 8bitnu + FRC). Potrošnja bi trebalo da je 37W, a opsege pokrivenosti smo pominjali na početku teksta – 99% (Adobe RGB), 100% (sRGB), 120% (NTSC). Više informacija, kao i kompletnu specifikaciju o pomenutom panelu, možete naći na OVOM linku.
Još neki monitori koriste ovaj panel, a od nama poznatijih je Dell U2413, koji je direktni konkurent ovom ASUS modelu.
Na displej je primenjen „hard coating 3H“ premaz, koji sadrži anti-glare tretman na prednjem polarizatoru. Oko vrste premaza i toga koji je najbolji, može se polemisati naširoko, gde ćete čuti razna mišljenja: od toga kako AG premazi ubijaju oštrinu slike, do toga da glare varijante nisu dobre za rad jer konstatno ometaju refleksijom. Mi u svakom slučaju, sa ovim tipom premaza nismo imali nikakvih problema, jer slika i dalje izgleda odlično.
Trenutno nismo u mogućnosti da proverimo da li pozadinsko osvetljenje (odnosno zatamnjenje) fukncioniše preko širinskog modulatora, ali ćemo i to testirati kada nabavimo i usaglasimo test opremu. Noviji tip koji će se ubuduće verovatno više koristiti predstavlja PWM zatamnjenje. Kod analognog zatamnjenja (koji se trenutno koristi), ukoliko želite da smanjite osvetljenje, sve što je potrebno da uradite jeste da smanjite količinu struje (procentualno). Problem sa analognim zatamnjenjem je što se kolorni spektar (gama) može šiftovati, a to dovodi do pogrešno reprezentovanih boja. Ovo je posebno osetljiva tema za sve kojima je monitor potreban za profesionalnu upotrebu.
Sa PWMom se takvi problemi mogu izbeći, jer se struja ne smanjuje uopšte, već se diode uključuju i isključuju. Pa tako ako želimo da postavimo osvetljenje na 25%, PWM će signal držati aktivan (na jedinici) ¼ vremena, dok će ¾ signal biti neaktivan (na nuli). Ovo može dovesti do vidljivog “flickeringa”, pa je potrebno da frekvencija rada PWMa bude iznad 100Hz, a poželjno je da ova vrednost bude i veća. Naravno, ne mora da znači da ćete biti baš vi svedoci ove pojave, jer je naučno pokazano da ljudsko oko ne primećuje treperenje slike ako je frekvencija iznad 100Hz, ali moramo da pomenemo da postoji potencijalna mogućnost.
Za sada zaista nemamo predstavu da li naš monitor na testu koristi PWM ili ne, ali možemo reći da su boje veoma precizne, i da nismo primetili nikakvo treperenje slike.
Nastavljamo sa kvalitetom prikaza…
Dodaj komentar