Overklok
Max boost pod opterećenjem u aplikacijama je iznosio 4,3GHz kada se sva jezra opterete. Na primer tokom rendera 3d modela. Procesor je tada ostajao na oko 55˚C i potrošnja je iznosila 160W. Naponska sekcija se u Cinebench R15 testu zagrejala do 50˚C. Pod produženim opterećenjem na fabričkim postavkama, naponska sekcija se ugrejela do 72˚C kada je CPU koristio 1,188V do 1,2V, dok je potrošnja bila 165W. Frekvencija procesora se ustabilila na 4,3GHz na svih 6 jezgara.
LLC podešavanja:
- Auto – matična ploča sama reguliše LLC, ali se pokazalo nepouzdanim
- Standard – napon previše pada ispod zadate vrednosti da bi se ostvarila stabilnost
- High – napon droop-uje za 20mV
- Turbo – dodaje preko 20-30mV na zadati napon
Stabilnost je ostvarena sa 1,32V zadatim za Vcore i LLC podesenim na High. To je držalo VCORE napon na 1,298V, što je bilo dovoljno za ostaviranje 5GHz na svih 6 jezgara sa upaljenim HT. Vdroop je iznosio 22mV ( ako je verovati očitavanjima HW Monitor-a i HW Info 64 programa), što je po nama prihvatljivija opcija ( pod uslovom da je stabilan CPU overklok ) nego da preteruje sa naponom za preko 40mV. Još jedan nivo podešavanja za nijansu jači od High, a slabiji od Turbo bi dao idealne rezultate. Takođe bi pomoglo novim korisnicima da se u BIOS ubaci bar tabela ili padajući meni sa opcijama za selektovanje nivoa LLC-a, jer ne piše nigde, ni u BIOS-u ni u knjižici sa instrukcijama za upotrebu maticne ploce.
Pod punim overklok opterećenjem, sistem je trošio 220W, naponska sekcija se ugrejala do maksimalnih 75˚C, što je dobar rezultat, ako uzmemo u obzir da komponente naponske mogu da trpe do 120C i da je naponska sekcija izrađena u 4 faze za Vcore napon, sa duplom dozom mosfeta do duše. Tokom jačeg overkloka sa preko 1,320V, trebalo bi izbegavati proveru temperature „prst metodom“ jer se i hladnjak ugrejao do dobrih 70˚C. Sve u svemu, zadovoljavajući rezultat.
Dodaj komentar