| Hardver | Matične ploče | Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7
Matične ploče

Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7

Naponska sekcija i hlađenje

 

 

Kada smo “obnažili” matičnu ploču i oslobodili je hladnjaka i plastičnih pokrova, imali smo priliku da se bolje upoznamo sa komponentama naponske sekcije. Inženjeri su se odlučili za kompletno Intersil rešenje. Naponska sekcija se sastoji od ukupno 10 faza, iliti 8 faza za napajanje jezgra procesora i 2 faze za iGPU. Upotrebljen je Intersil ISL69138 PWM kontroler koji je sposoban da kontroliše do 7 faza, a na ovoj matičnoj ploči konkretno funkcioniše u 4+2 režimu, dok se na poleđini matične ploče mogu primetit 4 komada Intersil ISL6617A dablera faza kako bi se ostvarilo krajnjih 8 faza za jezgra procesora. Svaka od faza je izrađena od po jednog Intersil ISL99227 Smart Power Stage-a koji su sposobni da isporuče do 60A, jedne Cooper Bussmann 70A zavojnice i jednog FP 10K kondenzatora.

 

 

 

Dizajn koji je upotrebljen je izuzetno “pametan”. Zahvaljujući ovoj kombinaciji komponenti, kontroler može da balansira broj faza na osnovu potrošnje, zagrevanja i opterećenja svake od faza, dok su sami dableri sposobni da “u trku” regulišu koliko će svaka od dve faze koju kontrolišu biti upaljena u zavisnosti od opterećenja. Sve ove funkcije su doprinele da naponska sekcija Gigabyte Z370 Aorus Gaming 7 bude najefikasnija i najmoćnija koju smo testirali do sada za Coffee Lake platformu.

 

 

 

Naponsku sekciju smo testirali pri fabričkim podešavanjima i sa overklokovanim podešavanjima. Temperature su merene termalnim sondama plasiranim proksimalno Mosfetima za što veću preciznost izmerenih temperatura. Iako je naponska sekcija opremljena sa jednim 40mm ventilatorom, on se nije i jednom upalio tokom testa jer nije postignuta dovoljno visoka temperatura, što je i očekivano ako uzmemo u obzir efikasnost i kvalitet naponske sekcije i dobrog sistema pasivnog hlađenja.

 

 

Hladnjak naponske sekcije je izrađen od dva galvanizovana i obrađena bloka aluminijuma, koji su povezani sa jednom toplotnom cevi radi bolje raspodele toplote. Gornji deo od hladnjaka je ukrašen sa par išaranih plastičnih i aluminijumskih ploča, a kablić koji viri iz tela hladnjaka napaja nekoliko RGB LED-ova.

 

 

 

 

Pored VRM i PCH hladnjaka, matična ploča poseduje i jedan hladnjak za M.2 SSD, koji je ukrašen u skladu sa ostatkom matične ploče. Hladnjak će praviti dobar kontakt sa vrućim čipovima SSD-a pomoću jednog termalnog pada koji se prostire po celoj površini hladnjaka. Sad koliko će ovako ravan hladnjak bez rebara biti efikasan u odvođenju toplote, nismo bili u mogućnosti  da testiramo, tako da njegove sposobnosti uzmite sa rezervom.

Naponska sekcija se pokazala kao vrlo sposobna i kvalitetna prilikom overkloka, kao i sistem njenog hlađenja. Matična ploča je podobna za overklok na vazduhu ali i ekstremnijim oblicima overkloka na tečnom azotu i suvom ledu jer je se naponska sekcija jedva ugrejala i prilikom „pumpanja“ preko 1.48V u procesor i postigla je temperaturu od jedva 50C.

 

 

S

Srdjan Grbovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar