Čipovi i kontroleri
Gigabajtova Doubleshot X3 Pro tehnologija obuhvata tri NIC čipa. U pitanju su odlična Killer rešenja: dva LAN-a E2400 i jedan Wireless 1535. Što se LAN-a tiče, za normalnu upotrebu je jedan sasvim dovoljan, a bez obzira na postojanje dva, udvajanje (teaming) nije hardverski podržan. Po ostalim parametrima Killer čip je praktično TOP liga.
Ono što dodatno izdvaja ovu ploču je ugrađeni PLX čip koji donosi 16 dodatnih PCIe 3.0 linija za komunikaciju. Zbog toga je moguće koristiti četiri grafičke karte u režimu 8x, a ako budete koristili dve karte, imaćete ceo propusni opseg na raspolaganju (16x/16x). Na Z170 pločama bez PLX kontrolera ovo ne bi bilo moguće, jer 1151 procesori imaju svega 16 linija.
Za dodatnu opciju kod overklokovanja i ovde vidimo ugrađen dodatni oscilator, koji Gigabyte naziva Turbo B-Clock. Zahvaljujući njemu je moguće podići frekvenciju BCLK-a i do 400 MHz (default je 100 MHz).
ASMedia 1480 čipovi su prekidači (multiplekseri) koji prebacuju mod rada PCIe magistrale iz 8x u 16x i obratno. Njih ćete naći na svakoj ploči koja podržava više od jedne grafičke karte.
Intelovi procesori nativno podržavaju Display Port konekcije, dok se za sve ostale mora vršiti konverzija. Ovde nemamo DP, već HDMI 2.0. To ne samo da usložnjava dizajn, već zahteva upotrebu i dodatnih čipova na PCB-u. U ovom slučaju je korišćen MegaChips MCDP2800.
Čip sa oznakom D720210 bi trebao da je USB3.0 kontroler kompanije Renesas, a mistični Z527T027A pretpostavljamo da je Intelov USB3.1 kontroler. Ništa vezano za njega nismo uspeli da pronađemo, osim da Gigabyte na svom sajtu navodi da koristi ove čipove umesto ASMedia 1142.
Dodaj komentar