Hardverski nivo – layout, konektori i tasteri
Z170X G1 Gaming je jedna jako dobro dizajnirana ploča. Crna i crvena su standardni tonovi za gejming segment, a ovde su upotpunjeni belim, sivim i srebrnim elementima. Na prvu loptu, ova ploča poseduje sve što vam ikada može zatrebati.
Zadnja strana PCB-a deluje relativno „čisto“, izuzev veće količine keramičkih kondenzatora koncentrisane oko naponske sekcije. Iako ova ploča ne pripada OC seriji, komponente na njoj su dovoljno kvalitetne da izdrže veliko opterećenje. Podržano je četiri RAM modula ukupnog kapaciteta 64GB i brzine 3866 MHz. Memorija je sa procesorom u vezi preko dve magistrale, a pored DIMM interfejsa ćete naći pet tastera i LED ekran za očitavanje statusa. Ceo spisak sa kodovima se nalazi u propratnom korisničkom uputstvu.
Tu se nalaze dva USB3.0 front konektora, što znači da ćete imati aktivna četiri konektora (na prednjem panelu kućišta).
Iznad DIMM slotova se nalaze merne tačke, gde uz pomoć multimetra možete očitavati radne napone.
SATA konekcija ima čak 10, ali ukoliko iskoristite sve (tri) SATAexpress portove, ostaće vam još četiri SATA3 na raspolaganju.
Donja ivica ploče sadrži uobičajene konektore za kućište (power, reset i LED indikaciju ), USB 2.0, audio front panel, dva prekidača za BIOS i FAN header-e.
Što se proširivosti tiče, na raspolaganju je četiri PCIe 16x i tri PCIe 1x slota. Veći slotovi imaju metalno ojačanje, što im omogućuje da izdrže veća opterećenja od grafičkih karti (Gigabajt kaže do 1.7x veća). Ovako nešto prvi put viđamo i moramo priznati da deluje kao vrlo praktično rešenje. Zašto se neko ranije nije dosetio ovoga?
Dodatno tome, ploča poseduje još dva M.2 konektora. Veća cifra u odnosu na ASUS, ali manja od high-end ASRock ploče koje imaju čak tri takva konektora. U zavisnosti koji M.2 port budete koristili, neki od SATA portova će biti isključeni, jer dele propusni opseg PCIe linija iz PCH-a.
Na donjoj ivici se nalazi dodatni SATA konektor za napajanje audio komponenti. Audio sekcija je dosta usložnjena, što ćete videti nešto kasnije. Tu su još dva prekidača za kontrolu pojačanja signala. Kada su oba u položaju „1“ pojačanje je 2.5x, a u položaju „2“ je 6x.
Za napajanje CPU-a je korišćen 8-pin konektor. Za šampionske OC domete je ipak poželjno 8+4 ili 8+8 pina.
Da pogledamo I/O panel…
Dodaj komentar