| Hardver | Matične ploče | Gigabyte H61M-S2PV
Matične ploče

Gigabyte H61M-S2PV


Hardverski nivo

 

Gigabyte H61M-S2PV matična ploča je Micro-ATX formata (24,4 x 20 cm), a kao takva je će biti zanimljiva svakom korisniku koji želi da sastavi HTPC malih dimenzija.

 

Gigabyte H61M-S2PV 12 T

 

Ipak, iako malih dimenzija, na ovom modelu se našlo mesta za sve ono neophodno. Čak i više od nepohodnog rekli bi smo…

 

Gigabyte H61M-S2PV 11 TGigabyte H61M-S2PV 13 TGigabyte H61M-S2PV 14 T
Gigabyte H61M-S2PV 15 TGigabyte H61M-S2PV 16 TGigabyte H61M-S2PV 18 T

 

Četiri SATA 2.0 porta su više nego dovoljna, dok je pohvalno to što je filtriranje napona za memoriju izvedeno u dve faze. Verovatno ste već primetili PCIe x16 slot? Pohvalno je što isti radi u punom 16x modu, a reč je o PCI Express 3.0 standardu. Pored toga, tu su i dva „stara dobra“ PCI slota, kao i jedan PCIe 1x slot. Sam raspored slotova je vrlo dobar, pa čak i ako budete koristili neku dual-slot grafičku kartu, ostaje Vam na raspolaganju jedan PCI i jedan PCIe 1x slot.

Očekivali smo samo dva DIMM slota, ali s obzirom da već postoje RAM moduli od 8GB to nije mana.

Zanimljivo je da ova matična ploča poseduje dva BIOS čipa, što u ovoj cenovnoj klasi do sada nismo viđali, pa te strane Gigabyte od nas ima veliki respekt. Prednost dva BIOS čipa se oseća u situacijama kad dođe do havarije ili „zaglupljivanja“ jednog BIOS-a, pa lako možete da se „prešaltate“ na drugi. Ustvari, nećete ni morati ništa da radite, Gigabyte inženjeri su to tako osmislili da će sve biti transparentno, odnosno prebacivanje sa jednog na drugi BIOS će biti automatsko.

 

Gigabyte H61M-S2PV 19 TGigabyte H61M-S2PV 21 TGigabyte H61M-S2PV 22 T
Gigabyte H61M-S2PV 23 TGigabyte H61M-S2PV 24 TGigabyte H61M-S2PV 25 T
Gigabyte H61M-S2PV 27 TGigabyte H61M-S2PV 28 TGigabyte H61M-S2PV 26 T

 

Filtriranje napona za CPU je izvedeno u pet faza, što je više nego dovoljno za bilo koji LGA 1155 procesor. Konektor za napajanje procesora je 4-pin tipa, što znači da će poslužiti i neko starije napajanje, a jedni hladnjak se nalazi na južnom mostu. U samom radu, ova matična ploča se nije pregrejavala, što je pohvalno.

Kondenzatori na Gigabyte H61M-S2PV matičnoj ploči „solid“ tipa, što je takođe pohvalno, jer je to najčešće rezervisano za najvišu klasu matičnih ploča. Takođe, svi mosfet-ovi su niskoprofilni, što takođe omogućuje manje temperature.

 

Gigabyte H61M-S2PV 17 T

 

Sa Realtek ALC887 7.1 audio čipom smo se već susretali, a isto važi i za Atheros 8151 gigabitni LAN adapter. U kratkim crtama, reč je o korektnim čipovima koji vam neće praviti glavobolje. Rade svoj posao kako treba, ali ne spadaju u vrh ponude. Međutim, retko ko će i znati da primeti razliku, a mi za vreme testiranja nismo imali nikakvih problema sa tim čipovima, sve je radilo kako treba.

 

Gigabyte H61M-S2PV 29

 

Pozadinski panel je dobro rešen i sve ono neophodno je tu. Jedino što bi bilo lepo videti kao zaokruženu priču HDMI port, ali to bi verovatno podiglo cenu matične ploče. Isto važi i za USB 3.0 portove, ali smatramo da isti nisu neophodni u ovoj klasi.

 

  • 4x USB 2.0 port

  • 1x PS/2 port (tastatura)

  • 1x PS/2 port (miš)

  • 3x 3,5mm audio in/out konektor

  • 1x D-sub (VGA) konektor

  • 1x DVI-D konektor

  • 1x Parralel port

 

Verovatno ste primetili da smo napisali da Realtek ALC887 audio kodek ima podršku za 7.1 zvuk, a na I/O panelu postoje tek tri 3,5mm audio konektora?! Sve je ok, nismo pogrešili :-). Da bi 7.1 zvuk radio neophodno da koristite HD front audio modul, i da omogućite multi-channel audio putem drajvera.

Pohvalno je postojanje DVI-D porta pomoću koga ćete moći da „bacite“ rezoluciju do 1920x1080px, a pomalo iznenađujuće je postojanje paralelnog porta, koji smo odavno „sahranili“…

Iako ova matična ploča spada u osnovne modele, ipak poseduje „Gigabyte On/Off“ tehnologiju punjenja. Ova tehnologija Vam omogućava da napunite svoj, recimo, iPhone, iPad i iPod Touch nezavisno od toga da li je vaš PC upaljen, u standby modu ili čak isključen. Ovo je derivat Gigabyte-ovog „3x USB“ napajanja. Ono što u praksi radi „On/Off punjenje“ je mogućnost da uređajima koje želite da napunite ispoporuči više struje preko USB porta. To u praksi znači da je omogućeno brže punjenje, odnosno punjenje kao na regularnom punjaču. Ponavljamo, najbolje od svega je što računar ne mora da bude upaljen.

Ipak treba imati na umu da nisu svi uređaji 100% kompatibilni sa ovakvim načinom punjenja, pa je kod nekih potrebno da budu priključeni na računar, sve dok isti ne pređe u S4 (hibernacija) ili S5 (soft-off: radi samo čipset, sve ostalo nije pod naponom) mod, ali posle toga nema problema.

Bilo kako bilo, bilo smo zadovoljni ovo matičnom pločom kada se priča na hardverskom nivou, pogotovo ako se uzme u obzir cena ovog modela.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar