Čipovi i kontroleri
Za kontrolu HDMI porta korišćen je NXP shifter sa oznakom PTN3360DBS. Procesor šalje digitalni video signal koji je nativno predviđen za „emitovanje“ preko display port-a, ali za konverziju na HDMI ili DVI, potrebni su ovakvi kontroleri.
Kao Gigabitni LAN kontroler koristi se Qualcomm-ov čip sa oznakom E2201-B. U pitanju je Killer ethernet kontroler poznat sa ASRock-ove Killer serije matičnih ploča, koji smo već detaljnije opisivali. Za razliku od ASRock-ovih Killer modela, ovde ne postoji dodatna EMI zaštita.
PNP tranzistori pored memorijskih slotova imaju funkciju da obezbeđuju terminalni napon, koji služi matičnoj ploči da odredi koji memorijski slot je u upotrebi.
Zavojnica iza „pozlaćenog“ USB porta predstavlja deo napajanja, koji je zadužen za smanjenje šuma na ovom specijalizovanom USB-DAC-UP portu.
Odmah iza audio sekcije nalazi se naponski komparator čija nam funkcija nije poznata. Poznato nam je da je od dva operaciona pojačivača moguće napraviti jedan komparator, ali koja je funkcija u ovom kontekstu, ne možemo tačno da tvrdimo, imajući u vidu da je ovaj model matične ploče opremljen sa izmenljivim AMP-OP-om.
U pitanju je OPA2134PA operacioni pojačivač renomiranog proizvođača – Texas Instruments, koji ima funkciju da pojača analogni izlazni signal. Gigabyte je ostavio mogućnost audiofilima da sami nadograđjuju zvučni podsistem jednostavnom zamenom OP-AMP čipa. Sertifikovana lista OP-AMP čipova je: OPA2134, OPA2111, OPA2604, OPA2107, OPA2227, kao i LM4562, LM49720, NE5532, JRC4558, LT1358 i AD827. Izborom ovih čipova moguće je dobiti različitu dinamiku i boju zvuka. Dva prekidača koja se nalaze pored OP-AMP-a služe za njegovo isključivanje ili uključivanje i to za levi ili desni kanal. Zbog povećanja impedanse neophodno je imati adekvatne slušalice ili zvučnike koji bi ispratili ovakav izlaz.
Za filtriranje analognog audio signala korišćeni su specijalizovani Nichicon High End audio kondenzatorima. Zahvaljujući njima, zvuk koji proizvodi ova matična ploča je dosta topliji i realističniji nego što je to inače slučaj.
Kao „šlag na tortu“ dolazi specijalizovan Creative Core3D audio čip. Ovde se ne radi o klasičnom audio kodeku koji sadrži niz A/D i D/A konvertora, kao što je to slučaj kod Realtek-a ALC1150, već o audio procesoru koji je u stanju da radi kao DSP, što znači da rasterećuje centralni procesor. Ipak, u današnje vreme kada procesori sadrže više jezgara i rade na velikim brzinama, ovo ne predstavlja mnogo veliki benefit. Ono što ovaj audio čip može da isprocesira su razni audio efekti u realnom vremenu, zatim sprečavanje mikrofonije pametnim podešavanjem jačine tona i osetljivosti mikrofona, noise reduction, acustic echo cancellation i slične korisne stvari. Interesantno je da se Gigabyte odlučio za malo naprednije audio rešenje na modelu ovog cenovnog ranga. Odmah pored audio čipa nalazi se Texas Instruments DRV632 Line Driver, koji omogućuje eliminaciju pucketanja.
Za kontrolu COM porta koristi se čip sa oznakom GD75232.
Kontrola PCI slotova vrši se preko dodatnog ITE kontrolera koji predstavlja PCIE to PCI bridge čip.
Unutar audio sekcije nalazi se i jedan DC-DC pretvarač sa oznakom TI TP65130 kompanije Texas Instruments koji ima funkciju da napaja audio kodek. Razlog zbog čega je Gigabyte odlučio da upotrebi ovo kolo je manji šum zbog napajanja kodeka.
Čipovi sa oznakom NXP L04083B predstavljaju PCI-E 3.0 switch-eve, od kojih svaki može da kontroliše ukupno 2 linije. Četiri komada ukupno kontroliše grupe od po 8x/8x za svaki PCI Express 16x slot u single ili multi GPU režimu, odnosno 16x u single GPU i 8x8x u multi GPU, tako što prebacuje 8 PCI express v3.0 linija sa ukupno 4 switch-era.
Pored front panel header-a sa „južne“ strane PCB-a imamo jedan Nikos Semiconductor linearni regulator napona, koji je relativno nebitna komponenta i verovatno služi za napajanje LE dioda na front kućištu.
Nuvoton 3941S-A predstavlja linearni drajver za ventilatore. Dizajniran je da isporuči do 500 mA struje, što je dovoljno za bilo kakav ventilator snage do 6W.
Sadržaj BIOS-a nalazi se u dva čipa kapaciteta po 64 Mbit-a, i postoji mogućnost selektovanja različitih verzija BIOS-a putem switch-a koji je ugrađen na PCB.
Dodaj komentar