| Hardver | Matične ploče | Gigabyte G1.Sniper Z87
Matične ploče

Gigabyte G1.Sniper Z87


VRM sekcija

 

Naponska jedinica koristi identične mosFET tranzistore kao što smo već videli kod A88X G1.Sniper modela namenjenog AMD APU-ovima. U pitanju su low RDS(on) tranzistori smanjene potrošnje, ali ne previše snažni, što se u krajnjoj liniji odražava i na overklok potencijal.

 

Gigabyte G1 Sniper Z87 045 T

 

Naponska jedinica je izvedena u obliku ćiriličnog slova Г, a kao gradivni elementi za filtraciju naponskog šuma korišćeni su već spomenuti Nipponovi solid cap aluminium polymer elektroliti. Na ulaznoj strani imamo 2 + 1 elektrolita kapacitivnosti po 270 µF, napona 16V, dok je na izlazu iz naponske sekcije postavljeno ukupno 6 elektrolita kapacitivnosti od po 560 µF, sa deklarisanim naponom od 6,3V. Filtracioni kapacitet je samo 3360 µF, što se pokazalo kao kritično kada je u pitanju stress testing. U poređenju sa overklokerskim Z87X OC modelom koji ima 9 ovakvih elektrolita na istom broju naponskih faza, shvatićemo da se ovde ipak štedelo na kapacitivnosti. Dakle, komponente jesu kvalitetne, ali ih očigledno nema dovoljno.

 

Gigabyte G1 Sniper Z87 046 T Gigabyte G1 Sniper Z87 047 T

 

Zavojnice su standardne sa aluminijumskim jezgrom i oznakom R68 M1338, i u pitanju su zavojnice elektromagnetne indukcije od 680µH. Ultra Durable 4 tehnologija podrazumeva korišćenje lower RDS-on mosFET tranzistora, a na ovoj „snajperuši“ korišćen je po jedan low side mosFET, odnosno po jedan up side proizvođača Vishay Siliconix. Za obe strane je korišćen SIRA12 istog proizvođača deklarisanih na jačinu struje od 25A, što je teoretska vrednost jer nije poznato pri kojoj termalnoj disipaciji oni isporučuju ovih 25A, ali se može reći da po specifikacijama spadaju u jeftinije komponente. Efikasnost ovih tranzistora je nepoznata jer nismo uspeli da pronađemo datasheet u kojem ovo piše. Vishay je inače proizvođač veoma kvalitetnih komponenata, pa sa te strane ne sumnjamo da je ovo ipak dobar izbor, ako se matična ploča ne preopterećuje burn-in testovima i ekstremnim overklokom.

 

Gigabyte G1 Sniper Z87 091 T

 

PWM kontroler je najverovatnije ISL9582, kompanije Intersil. Ovo je svakako jeftinije rešenje nego potpuno digitalni International Rectifier koji smo videli na Z87X OC. ISL9582 ima mogućnost kontrole najviše 4 naponskih faza, ali je kontrola 8 faza ostvarena najverovatnije preko dablera/drajvera koje nismo uspeli da uočimo na layout-u. Mali čip sa oznakom na layout-u „DDU1“ je najverovatnije analogni switch, koji vrši transliranje PWM signala sa 4 na 8 faza. Potencijalno gledano, ovo je daleko gore rešenje nego da je korišćen klasičan IR doubler/drajver, jer ovo ostavlja veću mogućnost naponskog „ripple-a“ što uz relativno malu kapacitivnost elektrolita može da predstavlja potencijalni problem.

Ovo rešenje je inače već viđeno kod ASRock Z87M Extreme 4 modela, s’ tim što su tamo korišćeni lošiji D-Pak MOSFET-i. ISL9582 PWM koristi SVID BUS (digitalna magistrala preko koje se očitavaju vrednosti napona i struje za CPU). Digitalni signal se konvertuje preko DA konvertora u analogni koji može da očita analogni PWM kontroler, preko kojeg se vrši kontrola napona na MOSFET-ima. Kod digitalnog PWM-a podaci sa SVID BUS-a se direktno očitavaju u PWM kontroleru, odakle se kontroliše struja i napon koja se isporučuje sa mosFET tranzistora na CPU. Dakle, očitavanje napona je digitalno preko SVID BUS-a, ali je kontrola i dalje analogna. I kod analognog PWM-a SVID je takođe digitalan, ali se odmah konvertuje u analogni signal. Zbog prisustva dablera, frekvencija „otvaranja“ na MOSFET-ima je dosta niska, što u jednu ruku odgovara ovom modelu Gigabyte-a jer se na taj način sprečava pregrevanje MOSFET tranzistora niske efikasnosti. Međutim, problem sa niskom frekvencijom VRM-a je peglanje napona. Relativno mala kapacitivnost kondenzatora može predstavljati problem. Na žalost za proveru ove teorije bi nam bio neophodan osciloskop.

 

Gigabyte G1 Sniper Z87 048 T Gigabyte G1 Sniper Z87 049 T Gigabyte G1 Sniper Z87 050 T

 

Gigabyte G1 Sniper Z87 051 T Gigabyte G1 Sniper Z87 052 T

 

Za napajanje memorije koriste se takođe Vishay MOSFET-i, ali sa oznakom 428. U pitanju su SIRA28 MOSFET tranzistori koji imaju mogućnost da isporuče do 18A struje, što je više nego dovoljno za napajanje memorijskih modula. Ovi snagaši kontrolisani su preko četiri jednofazna PWM kontrolera, koji kontroliše napon na memoriji za svaki DIMM slot posebno.

 

Gigabyte G1 Sniper Z87 054 T

 

Naponski konektor za VRM je 8-pinski, što znači da su vodovi daleko rasterećeniji prilikom većih opterećenja.

 

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar