| Hardver | Matične ploče | Gigabyte Aorus Z270X-Gaming 5
Matične ploče

Gigabyte Aorus Z270X-Gaming 5


Naponska sekcija (VRM) i hlađenje

 

A sad, moglo bi se reći moja omiljena sekcija. Mesto gde se kod skupljih matičnih ploča odvaja žito od kukolja, a to je naponska sekcija. Gigabyte se ovog puta odlučio da koristi Intersil ISL95856 Hybrid Digital PWM kontroler, koji može da se konfiguriše da isporučuje 4+3 PWM signala. Pored tih PWM signala, kontroler ima 2+1 integrisana driver-a. Površinskim pregledom bi se dalo utvrditi da matična ploča raspolaže sa čak 11 faza, brojeći samo setove low side, high side mosfeta i zavojnica. Ali između njih se nalaze ukupno 4 Intersil ISL6625A (5AZ) drivera.

 

 

  

Detaljnijom analizom smo utvrdili da je ovde reč o 4+3 faze. Tri faze za iGPU su sastavljene od jedne faze koju pokreće integrisani driver iz PWM kontrolera, dok ostale dve su pokretane od strane po jednog ISL6625A drivera koji dobijaju PWM signal od kontrolera. Svaka od faza iGPU sekcije se sastoji od po jednog Vishay SiRA12 low-side mosfeta, jednog Vishay SiRA18 high-side mosfeta i jedne zavojnice.

 

 

 

Četiri CPU faze koje su zadužene za filtriranje Vcore napona funkcionišu u 2+2 režimu, tako da su dve faze pokretane od strane integrisanih drivera u PWM kontroleru, dok su druge dve pokretane od strane jos dva ISL6625A drivera, koji naravno dobijaju PWM signal od kontrolera. Svaka od faza se sastoji od po dva high i low side mosfeta i od po dve zavojnice. Ovakav dizajn omogućava naponskoj sekciji da podnese veća opterećenja, ali takođe utiče na sposobnost da se napon filtrira adekvatno, što će se i odraziti na overklok rezultate.

 

 

 

Naponska sekcija zadužena za snabdevanje RAM-a se sastoji od jedne faze sastavljene od jednog SiRA18, dva SiRA12 i jedne zavojnice. Sposbna je da isporuči do 53A na 70˚C, što će biti više nego dovoljno za overklok većine memorijskih modula.

 

 

Hladnjaci naponske sekcije su lepo dizajnirani i izrađeni su od aluminijuma sa dobrim brojem rebara i kontura za povećavanje rashladne površine. Kombinacija boja koja je upotrebljena će se najbolje uklapati u neki crno-beli build, ali beli i metalic detalji će takođe pomoći da RGB osvetljenje dođe do izražaja. PCH hladnjak je masivan komad aluminijuma, sa centralnom šupljinom i sa krupnim metalik Aorus logom i natpisom.

 

 

Komponente koje su korišćene su kvalitetne, samo je izvedba mogla biti bolja uz par doublera bar. Naponska sekcija zadužena za Vcore je sposobna  teroteski da isporuči preko 400A pre nego počne da popušta pri temperaturi od 70˚C, što nije zanemarljivo. U svakom slučaju, naponska se pokazala kao efikasna i pri maksimalno opterećenju sa overklokovanim procesorom, dosegla je 42˚C, dok je pri fabričkim podešavanjima temperatura dosegla 39˚C. U održavanju dobrih temperatura, glavnu ulogu su igrali i dobro dizajnirani hladnjaci. Testiranje je izvođeno na otvorenoj Bench tabli, bez dodatnih ventilatora da duvaju preko hladnjaka naponske sekcije i pri sobnoj temperaturi od 23˚C

 

S

Srdjan Grbovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar