| Hardver | Matične ploče | Gigabyte GA-MA770T-UD3P
Matične ploče

Gigabyte GA-MA770T-UD3P


BIOS

Bios poseduje pregršt opcija za fina podešavanja. Pritiskom na CTRL+F1 dobijate nekolicinu dodatnih opcija. Gigabyte je ranije bio prilično konzervativan što se tiče BIOS podešavanja. Sada već u standardnom user modu postoje skoro sve opcije za ekstreman overklok. Unutar „MB Intelligent Tweaker (M.I.T.) menija se nalazi sve što vam treba. Tako je na primer moguće podesiti pored standardnih napona i DDR VTT napon, što može biti korisno pri postizanju stabilnosti u radu sa overklokovanom memorijom. Ostale napone je moguće podizati do astronomskih vrednosti. Tako na primer napon DDR3 memorije moguće je podići do neverovatnih 2,4 V, što je dosta i za DDR2 memorije. Ipak, za veliku većinu DDR3 modula vam nikako ne savetujemo podizanje napona iznad 1,8V.

Treba naglasiti i to da je ova matična ploča jedna od najboljih za otključavanje Phenom II X2, X3 i Athlon II procesora. U meniju „Advanced Clock Callibration“ izborom „EC Firmware Selection“ opcije i njenom postavkom na „Hybrid“, kao i uključivanjem kalibracije klok signala na „AUTO“ ili ručnom postavkom na određen procenat, uključujete zaključana jezgra i L3 keš na gore pomenutim procesorima.

Overklok meni je veoma pametno rešen. Puno olakšava stvari  to što u samom meniju BIOS preračunava frekvenciju memorije u odnosu na podešavanja i referentnu brzinu HTT-a. Tako odmah znate na koliko MHz će raditi memorija nakon restarta.

Veoma pohvalno je i to što se BIOS ne „zaglupljuje“ lako. Ukoliko ste „preterali“ sa podešavanjima, matična ploča se ne budi odma, već nakon 10-tak sekundi provere sistem inteligentno rešava problem i ploča se budi na „default“ podešavanjima za sistemsku magistralu. Pri tom setovanja koja ste podesili ostaju netaknuta. Ovo je toliko maestralno odrađeno, da se time ne mogu podičiti ni daleko skuplji modeli. Jedina stvar koju ovaj model ne poseduje je Dual BIOS. To i dalje ostaje privilegija „fancy“ modela. Flešovanje BIOS-a je maksimalno olakšano. Moguće je uraditi update BIOS-a preko USB flash-a. Ovime je apsolutno izbačena svaka potreba za floppy diskom.

Moguće je snimiti overklok profile u BIOS ili na hard disk, FDD ili USB. Ukoliko sistem nije hteo da boot-uje sa nekim podešavanjima, ploča sama pamti „Last Known Good“ podešavanje i pri sledećem boot-ovanju pristojno pita da li hoćete da učitate taj profil. Pri tom za mesec dana testiranja nismo primetili ni jedan problem da je matična ploča sama resetovala BIOS i nešto slično tome. BIOS ovog modela je apsolutna desetka.

 

Sibin Grašić

DevOps inženjer danju - WordPress Bog noću. Kad ne kuca po tastaturi, bakće se egzotičnim hardverom.

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar