| Hardver | Matične ploče | Gigabyte GA-MA770T-UD3P
Matične ploče

Gigabyte GA-MA770T-UD3P


Layout

Raspored komponenata je odrađen vrlo pedantno, bez nekih bitnih zamerki. Moguće je postaviti grafičku kartu bilo koje veličine a da pri tom nemate problem oko pristupa SATA portovima. Međutim, mala zamerka može da se uputi na položaj ATA konektora. Ukoliko posedujete grafičku kartu sa dual slot hlađenjem, zadnji deo karte će prekriti ATA port, pa će manipulacija kablovima biti nešto otežana. U najgorem slučaju moguće je da grafička karta udari u konektor. Ipak, isprobali smo neka takva rešenja i na sreću nije bilo većih problema.

 

 

GA_MA770T-UD3P_6_TGA_MA770T-UD3P_7_T
GA_MA770T-UD3P_8_TGA_MA770T-UD3P_9_T

 

Hlađenje na čipsetu je zadovoljavajuće. Hladnjak kojim dominira natpis „Gigabyte“ je dovoljan da ohladi AMD 770 severni most. Naponska sekcija je izvedena u 8+2 faza i ima mogućnost dinamičkog čuvanja energije. MOSFET tranzistori su poslednje generacije i emituju veoma malo toplote. U pitanju su Low RDS(On) MOSFET-i koji imaju 16% nižu temperaturu od standardnih. Feritne zavojnice su identične kao na najkvalitetnijim modelima.

Zahvaljujući jakoj 5-faznoj naponskoj sekciji, ova matična ploča bez ikakvih problema podržava Phenom II procesore termalne disipacije do 140W. Na layout-u oko naponske sekcije, predviđeno je mesto za kačenje hladnjaka. Pomalo čudi što nije postavljen nikakav hladnjak u standardnoj izvedbi.  To bi ovu i ovako odličnu matičnu ploču učinilo još boljom uz minimalno povećanje prodajne cene.

 

 

GA_MA770T-UD3P_10_TGA_MA770T-UD3P_11_T
GA_MA770T-UD3P_12_TGA_MA770T-UD3P_13_T
GA_MA770T-UD3P_14_TGA_MA770T-UD3P_15_T
GA_MA770T-UD3P_16_TGA_MA770T-UD3P_17_T

 

Za izradu ovog modela korišćen je Gigabajtov 2 OZ Copper PCB koji poboljšava termalne karakteristike na kritičnim mestima, oko naponske sekcije. Pored toga, matična ploča ima manji problem parazitskih struja i bolju provodljivost, što rezultuje višim overklok potencijalom.

PCB-om preovlađuju solid kondenzatori, baš kao i na modelima koji koštaju daleko više od 100€. Pored socket-a je prisutan osmopinski konektor, što govori o tome da je ovaj model namenjena ozbiljnijem overkloku, u kombinaciji sa snažnim napajanjima od preko 600W. Sa zadnje strane postoji čak osam USB 2.0 priključaka, što je sa dodatnih četiri koje je moguće preko bracket-a izvesti , ukupno dvanaest! Tu se nalaze još i FireWire 1394A konektori, što je privilegija daleko skupljih modela.

Za mrežni interfejs zadužen je standardni Realtek RTL8111C NIC, koji omogućava rad sa 10/100 i 1Gbit mrežama. Realtek ALC888 je već oproban zvučni čip koji je ranije testiran na PCAXE-u.

Sibin Grašić

DevOps inženjer danju - WordPress Bog noću. Kad ne kuca po tastaturi, bakće se egzotičnim hardverom.

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar