Softverski nivo
Kada se govori o softveru Foxconn Inferno Katana GTI matične ploče, prevashodno mislimo na BIOS. Ipak, propratni softver je na očekivanom nivou sa aplikacijama sa kojim smo se susretali mnogo puta do sad pa bacite pogled na slike ispod, kao i na video materijal.
Naravno, glavni softver svake matične ploče je ipak BIOS, a Foxconn Inferno Katana GTI matična ploča definitivno ima sa čime da se pohvali.
BIOS ove matične ploče je proizveden od strane AMI-a, ali to je već ustačljena praksa Foxconn-a. Osnovne funkcije ovog BIOS-a nećemo dodatno pojašnjavati jer su zaista standardne, te se konsultujte sa slikama ispod.
Hardverski monitoring je dobro rešen, pa nećete doći u situaciju da ne znate šta se dešava sa nekim podsistemom na matičnoj ploči, a očitavanje napona se podudaralo sa onima koje smo hardverski merili pomoću unimera! Pored toga moguće je kontrolisati broj obrataja svih ventilatora koje priključite na ovu matičnu ploču.
„Quantum BIOS“ je deo BIOS-a rezervisan za ona najbitnija podešavanja, naravno, pričamo o overkloku.
Kao što se vidi iz priloženog, BCKL kod ove matiče ploče ide u rasponu od 66-255 MHz, što je sasvim dovoljno, a nije isključeno da neki novi update BIOS-a donese i veći raspon, sam korak iznosi 1 MHz. Memorijskih množioca ima četri, pa je moguće cinculirati prilikom overkloka, pogootovo ako nemate u posedu neku super-overklokabilnu DDR3 RAM memoriju.
PCIe magistrala se može setovati u rasponu kao sa slika iznad. Međutim treba napomenuti da prilikom setovanja ove magitrale na više od 100 MHz dolazi do „usporavanja“ matične ploče… Da budemo precizniji, kao da se tim potezom usporavaju sve magistrale matične ploče, te je memorijski protok bio mali, pored toga ploča je butovala veoma dugo, a čak je i u radu sa hard diskovima sve teklo sporo, tj odziv I/O kontrolera je bio loš! Ipak, treba napomenuti da je pomeranje ove magistrale bilo izazvano motivom većeg overklok potencijala! O tome, nešto kasnije.
Ono što je sigurno je to da vam napona nikada neće ponestati bar kada je CPU i putanju pa konsultujte slike iznad i vidite u kom rasponu idu vrednosti i kako je sve rešeno. Isti slučaj je i sa CPU VTT naponom, kao i sa PLL naponom.
PCH napon na ovoj matičnoj ploči nije doneo nikakav boljitak prilikom overkloka, ali ipak bacite pogled na slike ispod i njegov raspon.
Memoriju je moguće dozirati naponom u finim koracima, a prisutne su i neke dodatne opcije sa kojima se ne susrećemo često, a mogu da vam pomognu prilikom sportskog overkloka.
Kada ste konačno setovali BIOS jedino imate mogućnost da sačuvate postavku u jedan od sasvim logično predefinisanih profila, a ako želite i dodatnu sigurnost da kompletan BIOS zaključate lozinkom.
Prošli smo hardverski deo, ali i softverski, ono što nam je preostalo je da objasnimo kako se sama matična ploča ponašala u radu i koje su njene prednosti i mane.
Dodaj komentar