| Hardver | Matične ploče | FOXCONN Inferno Katana GTI
Matične ploče

FOXCONN Inferno Katana GTI


Hardverski nivo

 

Već smo spomenuli da Foxconn Inferno Katana GTI, spada među one proizvode koji u startu obećavaju. Prvo što se da primetiti je dizaj ovog modela, a dominante su crvena i crna boja.

 

foxconn_katana_GTI_34_T

 

Layout je veoma dobar i na taj deo nemamo zamerke.  Mesta oko procesorskog socketa ima zaista dosta, a hlađenje ove matične ploče je dobro izvedeno, dok visina pasivnih hladnjaka neće ugroziti montiranje ni jednog CPU kulera.

 

 

foxconn_katana_GTI_24_Tfoxconn_katana_GTI_25_Tfoxconn_katana_GTI_26_T
foxconn_katana_GTI_27_Tfoxconn_katana_GTI_28_Tfoxconn_katana_GTI_28_T

 

 

Pored toga ovo hlađenje je i lepo dizajnirano pa daje poseban šmek ovom modelu. U praksi se ispostavilo da ovo hlađenje obavlja svoju namenu veoma dobro. Međutim, ipak bi smo vas posavetovali  da ukoliko se odlučite za ovaj model montirate, ili bolje rečeno, improvizujete jedan 80mm fan na delu koji je zadužen za hlađenje komponenata za regulaciju i „peglanje“ procesorskog napona. Foxconn Inferno Katana GTI model poseduje power i reset tastere koji su uvek korisni, pogotovo ako ste overkloker. Još jedna stvar kojoj će se overklokeri radovati je dvokarakterni dispelj koji će ukazati na potencijalnu grešku prilikom bootovanja matične ploče i skrenuti vam pažnju na to gde grešite, odnosno koja komponenta vas koči…

 

 

foxconn_katana_GTI_13_Tfoxconn_katana_GTI_40_Tfoxconn_katana_GTI_41_T

 

 

Svidelo nam se to što Foxconn Inferno Katana GTI poseduje šest SATA 2.0 konektora, ali postavljena paralelno sa samim PCB-om, pa je uredno kabliranje moguće. Kod svih poznatih i ozbiljnih  proizvođača matičnih ploča u poslednje vreme je postala praksa da se na samu matičnu ploču implementiraju dva BIOS čipa, te u slučaju totalnog „zaglupljivanja“ jednog, možete bez problema uflešovati podešavanja sa drugog ,“zdravog“. Foxconn Inferno Katana GTI poseduje tu mogućnost! Pored toga u samoj blizini BIOS čipova smešten je i „I-Tweaker“ čip. Reč je o čipu koji ima za zadatak da reguliše, i optimizuje potrošnju matične ploče u zavisnosti od toga u kom stadiumu rada je ista (idle, full load i sl.), ali i da nadgleda temperature svih vitalnih komponenata, kao i da reguliše napone.

 

 

foxconn_katana_GTI_14_Tfoxconn_katana_GTI_16_Tfoxconn_katana_GTI_17_T
foxconn_katana_GTI_19_Tfoxconn_katana_GTI_20_Tfoxconn_katana_GTI_23_T

 

 

Na slikama iznad možete videti, da se očitavanje napona vitalnh podsistema na matičnoj ploči može vršiti i pomoću unimera, a to će radovati sve overklokere jer neće morati da gube vreme na pronalaženju istih! Položaj 24 pin konektora za napajanje matiče ploče je odličan, kao i položaj 8 pin konektora za napajanje CPU-a. Sledeća funkcija koju ćemo opisati je više zanimljiva nego korisna, iako je Foxconn reklamira na sav glas. U pitanju je „Fuzzy Equalizer“, a reč je o LE diodama koje vam pokazuju koliko struje „vuče“ matična ploča, sve je rešeno kao što i samo ime kaže u vidu ekvilajzera sa kojim smo se susretali na starim dobrim muzičkim linijama, popularnim „muzičkim stubovima“.

 

foxconn_katana_GTI_58

 

Naponski sektor o ve matične ploče je izveden vrlo dobro, a kada je filtriranje napona na CPU-u u pitanju posao odrađuje hibridna naponska jedinica. Reč je o naponskoj jedinici koja je sastavljena od analognih i digitalnih komponenata a izvedena je u osam faza.  Pored toga dve odvojene faze su zadužene za filtiranje CPU VTT napona. Za filtiranje napona RAM memorije su rezervisane dve zavojnice. Kako se kasnije ispostavilo u praksi, naponski sektor Foxconn Inferno Katana GTI matične ploče je bila jedna od jačih karika ovog modela.

 

 

foxconn_katana_GTI_21_Tfoxconn_katana_GTI_22_Tfoxconn_katana_GTI_38_T

 

 

Već smo rekli da je layout ove matične ploče veoma dobar, što je slučaj i sa PCIe i PCI slotovima.  PCIe 2.0 x16 slotova ima tri, ali samo crveni slotovi rade u 8x modu, dok crni radi u 4x modu. Tu su i dva  PCIe 2.0 x1 slota, ali i jedan PCI slot koji možete iskoristiti za, recimo, zvučnu kartu.  Sa zadnje strane ova matična ploča nema šrafove, već se hlađenje drži sa plastičnim žabicama. PCAXE bi voleo da vidi šrafove, a to bi recimo bio jedan od prvih modova koje bi smo uradili na Inferno Katana GTI modelu matične ploče. Naravno, to bi doprinelo boljem hlađenju ovog modela.

 

 

foxconn_katana_GTI_32_Tfoxconn_katana_GTI_34_Tfoxconn_katana_GTI_37_T

 

 

 

Pozadinski panel ima sve ono što jedna matična ploča treba da ima. Tu je PS2 port za tastaturu, čak osam USB 2.0 portova, dugme za čišćenje postavke BIOS-a, kao i optički i kokasijalni S/PDIF izlaz za zvuk.

 

foxconn_katana_GTI_33

 

Primetićete da postoji samo jedna LAN karta, a u pitanju je provereni Realtek RTL8111DL čip, koji omogućuje ostvarivanje gigabitne veze. Kada je reč o audio kodeku u pitanju je isto tako provereni i već mnogo do sad puta viđeni Realtek ALC888S čip.

 

 

foxconn_katana_GTI_30_Tfoxconn_katana_GTI_31_T

 

Sve u svemu, Foxconn Inferno Katana GTI je obećavala, pa je red da pređemo na softverski deo.

 

 

D

Dušan Srbljak

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar