BIOS
Foxconn se za razliku od većine drugih proizvođača odlučio za Phoenix- AWARD BIOS, a ono što se prvo da primetiti je da je isti logično raspoređen.
Osnovne opcije nema potrebe detaljno komentarisati jer su manje više standardne za veliku većinu matičnih ploča. Na slikama ispod možete videti pod meni „Advanced Chipset Futures“ u kome je moguće isključiti svaku PCIe liniju ponaosob. Ovo možda i ne bi bilo toliko zanimljiva opcija da po forumima širom sveta ne kolaju priče kako isključivanjem svih linija, osim one u kojoj vam je grafička karta, možda možete postići veću overklok marginu za GPU. Naravno, PCAXE ekipa je rešila da ispita to, i ništa se nije desilo. „Napregnuti klokovi“ grafičke karte su i dalje ostali isti. Mada, ne isključujemo ovo kao opciju, i ispitaćemo je još par puta, ali sa nekom CrossFire ili SLi postavkom, a naravno na PCAXE forumu vas obavestiti da li se nešto promenilo.
Ostale BIOS opcije nećemo dodatno komentarisati, jer je zaista reč o opcijama koje se nalaze na svakoj novijoj matičnoj ploči. Ipak, bacite pogled na njih, jer postoje neke korisne pod opcije pa sami zaključite da li prepoznajete vaše potrebe u nekima od njih.
Naravno, najveća „zvezda“ među menijima ove matične ploče je na slici ispod, a reč je o najboljoj opciji koju smo ikada videli kada je BIOS jedne matične ploče u pitanju.
Naravno reč je o našoj neslanoj šali :), a slika koju ste otvorili, odnosno, ovaj meni vam daje informacije o tipu procesora, količini i brzini RAM memorije koju ste instalirali, kao i o verziji BIOS BloodRage GTI modela. Prava zvezda ovog BIOS-a je meni „Quantum BIOS“ i tu zaista ima šta da se pomene.
Prvo što smo primetili je to da kod ovog dela BIOS-a nema skrolovanja i da se svaka stavka može upisivati ručno, što takođe dovodi do toga da nema mnogo čekanja, a to će svaki ozbiljni overkloker znati da ceni. Jednostavno rečeno odziv overkloking dela je odličan. Svidelo nam se i to što je moguće postavku BIOS-a sačuvati u neki od 10 profila. Pored toga imena profila su standarno nazvana i nema potrebe kucati ih, već samo izabrati neki već logično nazvan, „Still twaeking“ ili recimo „Max FSB“ ili pak „3D Benching“ i sl.
Sva neophodna memorijska podešavanja su tu, a nećete doći u situaciju da vam nešto zafali, pa ovaj deo nema potrebe dodatno komentarisati, već se skoncentrišite na slike ispod ovog pasusa. Na slikama ispod počinje „magija podešavanja i traženja idelanog odnosa“. Ono što je bilo lepo videti je to da se Foxconn BloodRage GTI model snalazi odlično sa svim memorijskim množiocima, pa je lako uštelovati memoriju, dok god vam je unicore množilac duplo veće frekvencije od RAM memorije. Lepo je bilo videti da pored maksimalnog osnovnog kloka od 500 MHz možete setovati i minimalnih 66 MHz, te je moguće napraviti i „štedljivi“ downclock profil, koji će recimo „downloaderima“ biti zanimljiv. Tu su i tri standardna množioca za QPI link, 18, 22 i 24 pa je moguće u zavisnosti od toga kako ste utvikovali ostatak opcija praviti kompromise i na ovom polju. Uvek korisno je to što se promenom, recimo, osnovnog kloka procesora, u slučaju ove matične ploče „FSB-a“, automatski ispisuju i potencijalne frekvencije ostalih vitalnih delova, pa vam digitron nije potreban.
Jedno je sigurno, napona na ovoj matičnoj ploči vam nikada neće ponestati. Jednostavno sve potrebno za neki overklok rekord je tu, a samo na vašem znanju i hlađenju koje ste obezbedili ostaje da li ćete uspeti da ga ostvarite. Pored toga koraci napona su zaista mali, pa je zagarantovano fino podešavanje sistema u 24/7 režimu rada, gde je bitno naći maksimalne sigurne frekvencije, a posle toga minimalne napone na kojima će iste raditi.
U toku pisanja ove recenzije se pojavila i verzija BIOS-a koja je omogućila i promenu PCIe frekvencije, koja u uslovima „jurnjave“ poslednjeg MHz BCLK-a može itekako da pomogne. A spisak dodatih opcija novog BIOS-a je:
Added BIOS setup control item „PCI Express Bus Clock“.
Added BIOS setup control item „CPU QPI Latency“.
Added BIOS setup control item „IOH QPI Latency“.
Added BIOS setup control item „CPU QPI Drive Strength“.
Added BIOS setup control item „IOH QPI Drive Strength“.
Added „Current Timings“ item.
Added „CPU Hardware Prefetcher“ item.
Modify „DRAM Voltage“ default from 1.85V to 1.70V for „Memory Profile Select“
Auto and „Virtual XMP“ Enabled.
Modify „CPU VTT (UnCore) Voltage“ default from added 5 step to 9 step for
„Memory Profile Select“ Auto and „Virtual XMP“ Enabled.
Modify for BIOS item „QPI Target Speed“ show wrong speed.
Modify BIOS POST CPU speed string from 3.06GHz to 3.07GHz for 950 CPU.
VID defaults for some older CPU how sorted
Sve u svemu, i na hardverskom i na softverskom nivou Foxconn BloodRage GTI matična ploča je obećavala, pa pogledajmo šta nam je nudila u praksi. Ipak, pre toga, bacimo pogled na test sistem.
Dodaj komentar