SONAR X-Fi audio karta
Na ambalaži su se dale videti oznake tipa, Creative, X-Fi, EAX 4.0 i sl. Pa će mnogi korisnici pomisliti da se radi o Creative muzičkom čipu, međutim to nije tako. Kao što smo već spomenuli, kartica ima svoj način povezivanja na matičnu ploču i ne koristi standardan PCIe x1 slot, već pinove. Ovaj potez Foxconn-a pozdravljamo, kao i položaj tog konektora.
Nije nam bilo teško da rasklopimo SONAR X-Fi audio kartu, i da saznamo sledeće. Dakle nije reč o Creative muzičkom čipu, ali je tu Realtek ALC889 čip koji je perjanica Realtekove ponude.
Iako isti nema najvišu oznaku (postoji i Realtek ALC1200) trenutno je čip sa najboljim karakteristikama od svih iz game Realtek HD audio serije čipova. Poseduje 7.1 podršku za audio kanale, i što je najvažnije za igrače, poseduje hardverski EAX 1.0 i 2.0 tako da igre koje koriste ove verzije EAX-a neće raditi ništa sporije nego kod konkurencije. Pre je postojao problem prostiranja zvuka kada su se koristili EAX efekti, ali ti negativni efekti su se korišćenjem novijih drajvera sve više smanjivali. Iako EAX 4.0 podrška ne postoji na hardverskom nivou, neće izostati u igrama koje koriste takve efekte. Creative stoji iza kompletnog softvera, a isti se nalazi u paketu ovog BloodRage GTI modela matične ploče. Dovoljno je instalirati Realtek drajvere, a zatim i Creative softver, a pored EAX 4.0 podrške dobiće se i još par zanimljivih softverskih alatki. Što se tiče tehničkih karakteristika kartica je jedino malo podbacila u testu THD+šum, ali i sa tim karakteristikama je bolja od mnogih drugih integrisanih rešenja koja su u ponudi na tržištu, možda čak i najbolja. Odnos signal/šum kao i frekvencijski odziv su odlični za jednu integrisanu zvučnu karticu. Čak je i prelazak stereo signala na niskom nivou što je svakako plus za ovaj čip. Iako kartica ima slabije karakteristike od Creative X-FI music kartice ona dolazi uz matičnu ploču i besplatna je dok X-FI music kartica nema baš malu cenu. U nekom od narednih tekstova ćemo detaljno objasniti šta znače karakteristike navedene u testu ove zvučne kartice tako da će svaki korisnik moći da vidi šta razlikuje dobru integrisanu od lošije i da odluči šta je bolje za njega. Do tad, iskusni korisnici neka bace pogled na grafikone Right Mark softvera za analiziranje kvaliteta zvuka.
Dinamički opseg
Frekvencijski odziv
IMD
IMD pri 10KHz
Odnos signal-šum
Prelazak stereo signala
Totalna harmonijska distorzija
Dodaj komentar