Hardverski nivo
Po raspakivanju Foxconn BloodRage GTI matične ploče, odmah nam je bilo jasno da će dalje druženje biti veoma zanimljivo. Ono što prvo upada u oči kada je ovaj model u pitanju je dizajn. Cela matična ploča je dizajnirana tako da se kontrast crvene i crne boje prepliće na svakom koraku. Pored toga, dizajn hlađenja je tako rešen i ima prepoznatljivu notu. Iako sličan hlađenjima na nekim drugim matičnim pločama, ima i to svoje „Ja“. O ukusima ne treba raspravljati, ali nam iskustvo govori da će se ovaj model veoma svideti populaciji kojoj je i namenjen, a to su gejmeri i overklokeri.
Ovaj model matične ploče poseduje power on i reset mikroprekidače, koji pored svoje funkcionalnosti imaju i lep dizajn. U mraku i polu mraku bićete u mogućnosti da prepoznate za šta koji taster služi, pa neće dolaziti do grešaka, a opšte je poznato da overklokeri veoma često ispituju granice svojih komponenti upravo u jednom takvom okruženju. U toku noći i ranim jutarnjim satima, kada im mir i tišina pomažu da se bolje fokusiraju na to što rade. Mnogi će znati da cene postojanje dvokarakternog digitalnog displeja, koji ima funkciju da vas obavesti gde je došlo do greške prilikom overkloka. Primera radi, ako ste loše setovali RAM memoriju, odnosno ista ne može da „istrpi“ neka setovanja, određeni kod će vas obavestiti da je upravo tu problem.
I polako smo došli do prve malo ozbiljnije stvari na BloodRage GTI modelu, a to je džamper koji služi da spreči BIOS-u ove matične ploče napajanje preko baterije, tako da u slučaju da vam se ovaj model „zaglupi“ iz ko zna kog razloga, nema potrebe vaditi bateriju. Sam džamper je pozicioniran u krajnjem donjem levom uglu matične ploče, a ova pozicija je nezgodna iz više razloga, a vi sami zaključite zašto. Ipak, nema mesta za kritiku jer se nama ni jednom tokom jednonedeljnog testiranja nije desilo da dođemo u situaciju da upotrebimo ovo „oružje“, a verujte nam na reč da smo ovom modelu „mast vadili“. Na kraju krajeva, do jedne takve situacije je veoma teško doći jer ova matična ploča poseduje dva BIOS čipa! Koja pritom nisu zalemljena, a iskusniji overklokeri znaju zašto je ova funkcija korisna. Ako slučajno dođe do toga da ne možete da „probudite“ ovaj model, dovoljno je posebnim džamperom prebaciti prioritet na drugi BIOS čip i ploča će boot-ovati. Sa tim istim džamperom je moguće setovati da se ploča uvek budi sa jednog BIOS čipa, ili ostaviti mogućnost da se kroz sam softverski deo setuje BIOS koji želite da vam bude prioritetan.
Pored svega navedenog BloodRage GTI poseduje i poseban „force reset“ mikro prekidač, koji je pozicioniran tik do 24 pin konektora. Ovaj prekidač je veoma koristan, a u slučaju da ste preterali sa overklokom dovoljno je na ovaj način restartovati računar, a ova matična ploča će naterati BIOS čip na setovanje sigurnih i proverenih vrednosti i ploča će se probuditi. Sa druge strane, podešavanja koja ste setovali se neće izgubiti, a vi možete da nastavite ono što se započeli i da opet pokušate, ali sa malo drugačijim setovanjima. Pored toga ovaj prekidač u mraku i polu mraku zaista doprinosi lepšem izgledu BloodRage GTI modela.
Sitnice život čine lepšim, kažu mudri ljudi, a Foxconn se setio nečega čega ostali proizvođači X58 matičnih ploča nisu. Tranzicija na ovaj čipset je počela, a svi mi tražimo način da što jeftinije u istoj prođemo. Lepo je videti da ćete na BloodRage GTI model moći da montirate i vaš 775 socket kuler, ali je naravno moguće montirati i neki 1366 model. Ova matična ploča poseduje i veoma dobar raspored PCIe i PCI slotova. Kod većine proizvođača koji na sličan način imaju rešenu audio kartu, se koristi kao slot prvi PCIe x1 slot. To ovde nije slučaj, jer Sonar X-Fi audio karta ima svoje konektore, pa je taj slot slobodan, ali i dobro pozicioniran. Zatim tu su četri PCIe 16x slota, od kojih crveni rade u x16 modu dok crni rade u x8 modu. Što znači da je moguće koristiti ATI CrossFireX™ tehnologiju i koristiti četri grafičke karte istovremeno ili pak NVIDIA® 3-way SLI™ tehnologiju sa tri grafičke karte. Raspored slotova je odličan, a čak i u situacijama korišćenja standardne CrossFire i SLi postavke sa po dve dual slot grafičke karte, PCI slot će ostati upotrebljiv.
Na pozadinskom panelu, postoji čak osam USB 2.0 portova, što u ukupnom zbiru sa onima sa ploče čini broj 12. Tu je i PS/2 port za tastaturu, ali i prekidač za čišćenje postavke BIOS-a. Dva eSATA porta su uvek plus, a pored šest standardnih SATAII priključaka teško da možemo zamisliti nekog gamera i overklokera kome je potrebno više. SPDIF konektor može biti zanimljiv svima onima kojima je digitalna audio konekcija bitna. Međutim, dolazimo do prve mane ove matične ploče, a to je nedostatak Firewire konektora. Ovo je uslovno rečeno mana jer korisnici kojima je namenjena najčešće nemaju potrebu za istim, ali u svakom slučaju bilo bi još bolje da je isti prisutan. Na pozadinskom panelu smo primetili i dve gigabitne LAN karte koje su potpisane od strane Realtek-a, a reč je o modelu 8111C. Već smo se susretali sa ovom ili bolje rečeno ovim LAN kartama i u pitanju je veoma pouzdana komponenta. Jedna od korisnih stvari kod ovoga modela su informativni LED-ovi koji su pozicionirani blizu konektora za napajanje matične ploče, a jedan od njih ima upravo funkciju da vas obavesti da li je BloodRage GTI model pod naponom. Drugi LED će prikazati da li DDR3 RAM koji ste instalirali ima ispisane SPD adrese, a prestaće da svetli ako to nije slučaj. Na posletku tu je i LE dioda koja će vas informisati o tome da li je vaš celokupan sistem u pogonu, ili je ostao u S1 ili S3 stanju mirovanja, odnosno, režimu rada.
Došli smo do dela gde treba prokomentarisati hlađenje ovog modela. U kratkim crtama vrlo dobro! U dužim to izgleda ovako.
Naime, pri situacijama „debelog overkloka“ i povećih napona ova matična ploča traži aktivno hlađenje čipseta koji zna da se zagreje do te mere da nije moguće držati prst na istom, jer bi došlo do opekotine. Ovo nam govori dve stvari, prva je da hladnjaci zaista dobro prenose toplotu, dok je kupovina jednog 80mm ventilatora neizbežna i spada u drugi zaključak. Naravno, ako CPU držite na nominalnim vrednostima, ili pak blago overklokujete neće biti potrebe za tim. Po instaliranju pomenutog ventilatora, ploča je bila tek mlaka na dodir, a svidelo nam se i to što se ceo heatpipe sistem „drži“ na šrafovima, a svaki deo poseduje i backplate što pravi još prisniju vezu sa čipovima koje treba hladiti. Naravno, to je jedan od glavnih razloga zašto se toplota dobro prenosila na sam sistem vrućih cevi, što sa plastičnim žabicama sigurno ne bi bio slučaj.
Za sam kraj smo ostavili naponski sektor BloodRage GTI modela. Pre svega nemoguće je, a ne primetiti 14 naponskih faza namenjenih procesoru. Inače, reč je o hibridnoj naponskoj jedinici klasičnih zavojnica i digitalnih komponenti. Pored toga, RAM memoriji je obezbeđeno trofazno filtriranje napona, dok su za čipset zadužene dve zavojnice. Jednostavno rečeno, svi preduslovi za dobro ponašanje ove matične ploče, bilo da je ona overklokovana ili ne, su postojali. Ako se doda i činjenica da su svi elektroliti SOLID tipa onda je i dugotrajnost u radu BloodRage modela zagarantovana na neki način.
Bilo kako bilo, reč je o veoma ozbiljnom modelu na hardverskom nivou. Ostaje nam samo da prokomentarišemo ostatak layouta BloodRage GTI modela, a on se svodi na jednu rečenicu: Položaj konektora za floppy drajv je loš. Prethodnu rečenicu će možda neki od vas shvatiti i kao šalu, ali kako i ne bi kad se na prste jedne ruke mogu da izbroje korisnici kojima je ovaj uređaj još uvek bitan. Sve ostalo, bar što se layouta ove matične ploče tiče, je savršeno i nema „sudaranja“.
Dodaj komentar