| Hardver | Matične ploče | DFI Lanparty Dark 790FXB – M3H5
Matične ploče

DFI Lanparty Dark 790FXB – M3H5


BIOS

 

Kada pritisnete Delete dugme za vreme boot-ovanja prikazaće se ekran klasičnog Award BIOS-a, koji poseduje sada već standardni CMOS reloaded, kao i ABS II – Auto Boost System, koji služi za automatsko updateovanje overklok profila u BIOS-u.
DFI Lanparty DK 790FXB-M3H5 poseduje mogućnost podešavanja napona na memoriji, procesoru, northbridge-u, kao i na NB/L3 sekciji. Dozvoljeni su naponi koji bez problema mogu poslužiti za bilo koji ekstremniji overklok. Korak u podešavanja napona je 25 mV, što nije naročito precizno, ali može da zadovolji najveći deo potreba zahtevnih korisnika.

 

 

BIOS_1_TBIOS_50_T
BIOS_2_TBIOS_10_T

 

 

Množilac za jezgara je moguće podići do 39.5x u odnosu na sistemski klok. Ovo znači da je u nekom teorijski ekstremnom overklok scenariju moguće izvući čak 7900 Mhz, a da pri tom niste podigli ni 1 Mhz klok sistemske magistrale. Množilac za integrisani northbridge i L3 keš moguće je podignuti do 25x u odnosu na sistemski klok.

Opcija O.C. Fail CMOS retry Counter predstavlja broj puta koji može da se dogodi da sistem neće da POST-uje nakon overkloka, a da se pri tom setup BIOS-a ne resetuje.

 

 

BIOS_22_TBIOS_24_T
BIOS_25_TBIOS_26_T

 

 

Maksimalni klok sistemske magistrale je 700 Mhz, mada je to daleko prevazilazi mogućnosti ploče i čipseta.

 

 

 

BIOS_27_TBIOS_28_T
BIOS_29_TBIOS_30_T

 

 

Pored svega, BIOS ove matične ploče ne deluje savršeno. Nakon završenog testiranja nove generacije dual core procesora, pokušali smo da pokrenemo sistem sa Phenom X4 955 procesorom. Posle više pokušaja podizanja sistema, dijagnostički LED displej, koji inače poseduju sve DFI ploče iz „Dark“ serije, je i dalje javljao grešku 50, koja predstavlja problem inicijalizacije USB uređaja.
Problem smo rešili tako što smo diskonektovali procesor, memoriju, grafičku i napajanje, stavili Clear CMOS jumper u položaj 2-3 i sačekali nekih 20 minuta, posle čega je sve najnormalnije proradilo.

Performanse koje donosi ova, već druga verzija BIOS-a, nisu baš sjajne. Sličan problem je postojao kod prvog BIOS-a Gigabyte 790FXT AM3 matične ploče, a to je nizak memorijski protok. Memorijski protok sa DDR3 1600 memorijom je bio manji od očekivanog, kakav smo sretali na nekim konkurentskim modelima. Pored toga, na Phenom Black Edition procesoru, kao i na Phenom II X2 (Callisto) jezgru nije bilo moguće podići northbridge na više od 2.6 GHz, matična ploča nije htela da POST-uje sa IMC/L3 množiocem većim od 13x. Ukoliko želite da otključate dodatna jezgra na Callisto ili Heka jezgrima (Phenom X2 i X3), moraćete najverovatnije da sačekate neki beta BIOS koji je u stanju da to uradi. Igrajući se sa „ACC“, u pokušaju da otključamo dodatna jezgra, jedino što smo uspeli da dobijemo na X2 Phenomu je crni ekran. Ipak, tu ne možemo da budemo 100% sigurni da je problem bio do BIOS-a, jer jednostavno, neke primerke procesora nije moguće „otključati“.

 

 

 

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar