| Hardver | Matične ploče | DFI Lanparty Dark 790FXB – M3H5
Matične ploče

DFI Lanparty Dark 790FXB – M3H5


Tehnikalije

 

Iako nosi 790FX čipset, ova matična ploča poseduje „samo“ 3 PCI-Express 16x slota. Dva gornja slota rade u 16x modu, dok poslednji „dugački“ PCI-Express slot koristi redukovani 8x režim rada. Ukoliko koristite dva Radeona HD4870 X2, neophodno je iskoristiti prva dva slota uz čipset, odnosno CPU. Na ploči ne postoje „kratki“ 1x i 4x slotovi. Ukoliko želite da korsitite neku PCI-Express karticu, iskoristićete poslednji slot na ploči.

 

 

DFI_19_TDFI_25_T
DFI_26_TDFI_27_T

 

 

 

Hlađenje 4-fazne CPU + 1-fazne NB naponske jedinice rešeno je kvalitetnim heatpipe coolerom, što predstavlja prednost u odnosu na model 790FXB M2RS. Hlađenje je istovetno kao kod modela 790GX M2RS. Međutim, GX modeli su imali jedan veliki problem. Sa zadnje strane PCB-a, gde naleže „backplate“ od kulera, nalazile su se zalemljene pasivne komponente. Ukoliko ste nekada nepažnjom montirali neki od hladnjaka, na primer, bilo koji noviji Coolermaster-ov model, moglo je lako da vam se desi da trajno osakatite ploču tako što bi „backplate“ jednostavno smrvio sićušne kondenzatore zalemljene na zadnju stranu ploče. Za bezbednu montažu „backplate“-a neophodni su bili „metalostrugarski radovi“ na „backplate“-u da ne bi došlo do kontakta sa osetljivim elektronskim komponentama. Postojala je velika šansa da čak i fabrički „backplate“ ošteti matičnu ploču. Taj problem nije imala 790FXB-M2RS, kao i najnoviji AM3 model 790FXB-M3H5, a zadnja strana matične ploče oko procesora je potpuno ravna.

 

 

 

DFI_22_TDFI_23_T
DFI_24_TDFI_18_T

 

 

DFI poseduje mogućnost brisanja sadržaja CMOS-a, (clear CMOS), uz pomoć eksternog „jumper-a“.  Na nekim pločama poput Asus Crosshair Formule II je ovo rešeno pomoću eksternog mikroprekidačkog dugmeta. Po našem mišljenju je stari dobri „jumper“ sigurnija solucija, jer je daleko teže slučajno obrisati mukom nameštana BIOS podešavanja. Ipak, to se lako reši snimanjem overkloking profila u memorijsku sekciju koja se ne briše uz pomoć Clear CMOS dugmeta/“Jumper-a“.

Za mrežnu podršku je zadužen gigabitni ethernet kontroler, poznatog proizvođača – Marvell. Pored efikasnosti, ovaj kontroler je dobro podržan od strane svih operativnih sistema, među kojima su mnoge Linux distribucije.

Realtek ALC885 predstavlja solidno integrisano HD audio rešenje, koje zadovoljava potrebe većine korisnika, ali ukoliko želite visokokvalitetan zvuk bez distorzije, sa vrhunskim odnosom signal-šum, preporuka pada na neku kvalitetniju Audio karticu, poput Audigy X-Fi. 
Sam raspored komponenti je bez veće zamerke, ako izuzmemo tradicionalno nepristupačan položaj 8-pinskog CPU konektora za napajanje.

 

 

DFI_20_TDFI_12_T

 

 

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar