| Hardver | Matične ploče | DFI Lanparty Dark 790FXB – M3H5
Matične ploče

DFI Lanparty Dark 790FXB – M3H5

naslovna

Ako pitamo bilo kog prekaljenog overklokera za izbor matične ploče, namenjene AMD platformi, skoro sasvim siguran izbor će biti neki od modela ponude renomiranog proizvođača – DFI. Ako se pitate zbog čega je to tako, onda bi trebali sa pravom da se zapitamo, šta je to što entuzijasta traži od matične ploče. Odgovor leži pre svega u vanserijskoj pouzdanosti, izdržljivosti i kvalitetno napravljenom BIOS-u. DFI se do sada dokazao sa skoro svakom serijom matičnih ploča namenjenih od Socket A platforme, sve do modela namenjenih poslednjoj generaciji Socket AM3 procesora i radu sa DDR3 memorijom.

 

 

 

 

Karakteristično za sve Lanparty modele su žuti slotovi koji daju fluorescentni odsjaj pri korišćenju raznih „black light“ neonskih svetiljki za kućišta, a crno obojen pertineks u kombinaciji sa ovim vizuelnim efektima daje čuvenu Lanparty harizmu. Sjajne overkloking mogućnosti, pregršt korisnih opcija, fenomenalan i stabilan BIOS su mogućnosti koje su jednostavno odskakale iz mora drugih modela matičnih ploča koje ste mogli da kupite i ugradite u vaš desktop računar.

 

 

lp_dark_logo

 

 

Sve novije Lanparty serije matičnih ploča za AMD procesore su bazirane isključivo na AMD čipsetovima. U to spadaju integrisani, visokokvalitetni 790GX, kao i sam vrh ponude AMD 790FX.  Južni most, odnosno southbridge je u svim novijim serijama DFI LP matičnih ploča, popularni SB750, o kojem je bilo dosta reči do sada. Ono što je važno spomenuti u vezi SB750 je podrška za „ACC“ (Advanced Clock Callibration).

Interesantno je to da je „ACC“ jedna prilično nedokumentovana opcija, koja navodno služi da direktno poveže procesor sa južnim mostom u neku vrstu povratne petlje (feedback loop). U vreme svoje pojave, kada su još uvek bili aktuelni 65nm Phenom procesori, uključivanje ove opcije dozvoljavalo je veće overklok domete. Tako na primer 65nm Phenomi su dostizali maksimalnih 3 Ghz stabilnog overkloka, dok im je „ACC“ otključavao dodatnih 150 – 200 Mhz. Ovo se ipak svodi na domen teorije, dok je overklok ipak mnogo više zavisio od samog primerka procesora.

 

 

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar